Ideja za projekat

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
enzo05
Posts: 9
Joined: 12-01-2012, 11:52

Ideja za projekat

Post by enzo05 »

Pozdrav svima

Trebao bi uraditi neki projekat sa mikrokontrolerom. Ja sam mislio raditi sa PIC mikrokontrolerom, pa ako mi mozete nesto preporuciti da odradim, a da ulaganje u dijelove ne bude vece od 40KM.
Ja sam mislio ovo napraviti http://www.studentcompanion.co.za/autom ... er-mikroc/ , ali prof. kaže da je ovo prejednostavno, pa sad nemam nikakvu ideju šta bi drugo mogao napraviti da bude zahtjevno, a da nije preskupo. Ako imate predloziti i neke gotove projekte sa dokumentacijom, bilo bi super, pa da odmah mogu naruciti dijelove koji su potrebni.

Zahvaljujem se unaprijed na svakom prijedlogu
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Ideja za projekat

Post by Maki »

Prijedlog je da pitaš profesora što bi on predložio da napraviš i lijepo mu veliš koliko bi ti mogao novčano uložit u to.
Nisi rekao koje područje projekt pokriva.
Možeš napraviti i upravljanje nekim istosmjernim motorom ili nekim stepperom (iz starih printera,...), LED cube 3x3x3, timer,... Ne znam što profesor smatra pod složenije :roll: . Jer treba ipak razumijeti protokol za ispis na LCD, rad sa matričnom tipkovnicom, rad sa mikrokontrolerima (registrima, timerima,...). Ako je težište na elektronici pak možeš napraviti brojač sa brojilima ili neko pojačalo, napajanje,...
Napravi nešto što je tebi zanimljivo :idea:
enzo05
Posts: 9
Joined: 12-01-2012, 11:52

Re: Ideja za projekat

Post by enzo05 »

Pitao sam ga i rekao mi je da pogledam po internetu, jer ima raznih projekata, pa da skontam nešto na osnovu tih projekata. Ovo je rekao da je jednostavno, pogotovo ovaj on/off način za regulaciju.
Pa sam malo gledao po netu i naletio na jednu stranicu koja prodaje kit za automatizovano punjenje flaša, pa bi ja pokušao možda nešto takvo napraviti, ali bi bio zahvalan ako bi mogli pogledati pa procijeniti koliko je to izvedivo i koliko bi otprilike koštalo da sam napravim.
Ovo je video za jedan takav projekat https://www.youtube.com/watch?v=CqIzBvXcpPU
A ovdje sam nasao neku shemu http://320volt.com/en/pic16f877-ile-sis ... a-sistemi/

Stara elektronička oprema koju imam i koju mogu iskoristiti za ovaj projekat je: stari ink jet printer (mogao bi mozda motore iskoristiti za ovu traku) i stara napojna ( mozda transformator mogu iskoristiti za napajanje). Ostalo bi trebao kupiti, koliko vidim trebao bi uzeti ovaj električni ventil, lcd display, mikrokontroler pic16f877.
Jos me malo muci kako bi provjeravao nivo vode u rezervoaru tako da mogu ograničiti sipanje vode u flasu kad se nivo smanji za npr. 100ml i kako bi rijesio ovaj senzor koji prepoznaje flasu da je stigla do mjesta za punjenje.

Svaki savjet bi dobrodosao i ako moze neka gruba procjena troskova za ovaj projekat.
Može li preporuka neke prodavnice za jeftino nabavljanje komponenti. Ja sam planirao naručivati sa ebay-a, ali pošto se dugo čeka pristao bi i na malo veću cijenu ako će stići brže.
enzo05
Posts: 9
Joined: 12-01-2012, 11:52

Re: Ideja za projekat

Post by enzo05 »

Uzeo sam za projekat ovu automatizovanu traku, pa sam sad u potrazi za dijelovima.Posto nisam siguran oko svih dijelova ovdje cu staviti ove koje sam mislio uzeti, pa mi mozete reci da li je to ok ili bi trebalo nesto zamijeniti.

Duzina trake bi bila 20-30cm i za pokretanje trake sam mislio koristiti neki manji DC motor u kombinaciji sa diverom l293d.
Za detektovanje posude sam mislio koristiti kapacitivni proximity senzor.
Kad se detektuje posuda, motor prestaje sa radom i zaustavlaj se traka, tad se ventil otvara i tu bih izracunao protok da idim za koliko se vremena posuda napuni pa bi nakon isteka tog vremena zatvorio ventil i ponovo pokrenuo traku. Sve ove faze bi ispisivao na lcd displeju (kad se traka zaustavi, kad se posuda puni, posuda je napunjena, traka je ponovo pokrenuta) i dodao bi jos i da se ispisuje broj napunjenih posuda.
Za ventil sam nasao na ebay-u elektricni ventil koji radi bez pritiska http://www.ebay.com/itm/0-0-4MPA-6mm-DC ... Sw9IpX0lpu i njega bi koristio u kombinaciji sa logickim mosfetom.
Koristicu PIC16F877A mikrokontroler.

Pa ako mozete reci da li su ovi dijelovi ok koje sam naveo ili bi vi preporucili nesto drugo, koji bi motor preporucili a da moze pokrenuti traku bez problema, znate li ima li negdje za uzeti mozda gotova mini traka pa da na nju samo povezem motor ili gdje bi mogaouzeti neke dijelove koji bi mi koristili u izradi trake (valjci, traka,..)
Post Reply