Vezivanje diode.

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
jale
Posts: 8
Joined: 23-06-2016, 18:57

Vezivanje diode.

Post by jale »

Pozdrav svima,
Moje znanje elektornike je gotovo nikakvo
Odlucio sam da popravim regulator jacine zvuka koji je vec duze vreme bez svog kucista
Da li ja moguce povezati diodu u kolo(za potenciometar?) tako da se sa promenom jacine zvuka menja jacina kojom dioda svetli?
http://imgur.com/CO27YGt
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Vezivanje diode.

Post by bob4 »

NE u 99% slučajeva
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Vezivanje diode.

Post by Amir_H »

Prvo treba da pojasniš preciznije šta želiš.

Ako želiš da ti jačina svjetlosti LED diode odgovara položaju potenciometra to je jedna stvar, a druga je stvar ako želiš da ti LED dioda bude indikacija trenutne jačine zvuka ...

I za jedan i za drugi slučaj bolje rješenje od diode je indikator - kao što vidiš sa linka dolje niže za nekih 10 EUR može dobiti dobar indikator ...

http://www.conrad.com/ce/en/product/103 ... L?ref=list
jale
Posts: 8
Joined: 23-06-2016, 18:57

Re: Vezivanje diode.

Post by jale »

Hteo sam da mi jačina svetljenja diode odgovara položaju potenciometra.
Hvala vam na pomoći.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Vezivanje diode.

Post by bob4 »

Može; ako svoj potenciometar zamijeniš sa duplim http://www.petvolta.com/wp-content/uplo ... ometar.jpg; te drugih tri pina iskoristiš za napajanje LED-a
gavranpero
Posts: 8
Joined: 15-01-2019, 21:39

Re: Vezivanje diode.

Post by gavranpero »

Zdravo. Da ne otvaram novu temu, pisaću ovdje. Dakle, radi se o tome da sam stavio LED sijalice i relej za žmigavce u skuter. Sve radi odlično osim jedne, a to je obična ubodna u kontrolnoj tabli koja mi je pravila spoj, pa su radila sva četri žmigavca. Izvadio sam je, stavio LED ubodnu, ali sad imam drugi problem. LED sijalica svijetli u kontrolnoj tabli samo za jedan smjer (lijevi), dok za desni ne. Pretpostavljam da je uzrok promjena smjera struje.

Kako riješiti i napraviti da svijetli u oba smjera ?

Image
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Vezivanje diode.

Post by LAF »

Nadji neki manji gretz most-izmjenicne kontakte na stranu gdje se ubada dioda a plus i minus ka diodi.
Cini mi se da mozes to ugraditi na te ubodne diode i svakako izmedju ulaza i izlaza gretza presjeci
stampu.-
pOz
gavranpero
Posts: 8
Joined: 15-01-2019, 21:39

Re: Vezivanje diode.

Post by gavranpero »

LAF wrote:Nadji neki manji gretz most-izmjenicne kontakte na stranu gdje se ubada dioda a plus i minus ka diodi.
Cini mi se da mozes to ugraditi na te ubodne diode i svakako izmedju ulaza i izlaza gretza presjeci
stampu.-
pOz
Naručio sam iz Kine LED sa promjenljivim smjerom, ali kad je ukopčam u kontrolnu tablu, ne svjetli uopšte, a žmigavci rade normalno ? Običnu i LED sijalicu kad ubodem rade, ova ne radi uopšte. Ispravna, isprobao, a imam još 9 komada.
U čemu je fazon ?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3507
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Vezivanje diode.

Post by trax »

Tesko je znati napamet. Kakve su ti te nove diode? Uslikaj... mozda im kontakti ne dodiruju kontakte u grlu na tabli?
Post Reply