Pomoc oko izbora releja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Joza
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 05-03-2014, 19:12

Pomoc oko izbora releja

Post by Joza »

Pozdrav, evo ovako imam problem sa peci na pelet, grijaci kratko traju, ili crknu, ili im se istopi vrh.

Odlucio sam sam napraviti nesto, i vise od mjesec dana potpaljujem vatru sa fenom koji puse vruci zrak 550° 2000W. To radi odlicno, za 30 sec potpali vatru.

Elektronika plamenika ima izlaz za napajanje grijaca, medjutim struja je prisutna 2-3 minute, a meni treba svega 30sec da dzabe fen ne radi, jer dok se vatra rasplamsa, pa dok foto senzor registrira vatru, tek onda gasi struju za napajanje grijaca.


Meni treba relej koji ce kad dobije ~ 230V spojiti kotvu na 30 sec. da odradi fen na ~230V 2000W i onda se ugasiti dok opet ne dobije ~230V.

Druga opcija mi je da izbacim relej iz elektronike koji se napaja sa 24V, pa da umjesto njega isto to napravim.

Dakle plamenik se upali, ubaci pelete i pali se relej koji aktivira fen na 30 sec., vatra gori, gasi se. I zapocinje novi ciklus.

Probao sam i sa grijacem od auta, medjutim na akumulator dobro radi mjesec dana, a preko napajanja mi se pregrije.

Prijedlozi dobro dosli.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by Emigrant »

na akumulator ti grijač od auta dobro radi a na ispravljač se pregrijava ? koliki napon daje ispravljač ? koliku struju vuče taj grijač ? ( uzgred ,pregrijava se grijač ili ispravljač ? )
miksat
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 03-02-2010, 13:47

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by miksat »

Mozda ovako nesto?! Jednostavno, ali otprilike bi radilo to sto tebi treba.
Jedino, 2000W je prilicno struje za kontakte vremenskog releja, zato jos jedan relej!
Attachments
1.JPG
1.JPG (9.68 KiB) Viewed 6686 times
User avatar
Joza
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 05-03-2014, 19:12

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by Joza »

Spajao sam na napajanje za led traku, uzeo sam napajanje 12V 33A, i ubije mi grijac od auta.

Ali sad sam odlucio sa fenom potpaljivati vatru, extra radi posao, a sto se tice releja koji bi mi ranije iskljucio fen unatoc prisutnosti napona, ne znam koji tocno relej da uzmem, a slabo mi prodavaci objasnjavaju.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by bob4 »

Joža; koja ti je lokacija i o kojoj trgovini govoriš?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by LAF »

@Joza, suvremeni grijaci od auta ne rade kontiunirano, PWM regulacijom kontrolisano grijanje pa je
napon na kojem grijac stvarno radi izmedju 6 i 7 V. Jedino da nadjes prastare grijace od Golfa1 ili 2,
jedan vuce oko 15A i nece krepati kad ga stalno prikljucis na napon.-
pOz
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by nano »

http://www.koncar-nsp.hr/docs/koncarnsp ... iginal.pdf
Uzmi onaj prvi ,trazis da je na 230v i da mu kontakti izdrze 16A,ako nemaju od 16A,morat ces staviti jos jedan relej kojeg ce paliti ovaj vremenski ,kako ti je @miksat nacrtao.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by bob4 »

Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by Amir_H »

Tebi treba tzv INTERVAL ON vremenski relej - pogledaj na linku: http://www.macromatic.com/blog/relays/u ... -functions , ali takvi releji koštaju preko 100 KM po komadu pa razmisli je li ti to prihvatljivo.

Možeš pokušati da ga napraviš sam pomoću mnostabilnog multivibratora, ali možda je najjednostavnije da ga napraviš pomoću startera za fluo cijevi.

Izlaz elektronike kojim se napaja grijač spojiš na starter fluo cijevi pa zatim sa startera struju vodiš na fen. Fen će biti uključen nekoliko sekundi - izmjeri koliko dugo, a zatim vrijeme rada produžavaš tako što ćeš umjesto jednog startera spojiti dva ili tri startera paralelno ...

Moraš pronaći starter koji može izdržati struju 10 A što je teško pa ćeš možda morati struju sa grijača voditi na špulu (zavojnicu) nekog običnog releja čiji kontakti mogu izdržati struju 10A ...
User avatar
Joza
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 05-03-2014, 19:12

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by Joza »

E sad mi je vec jasnije, hvala vam. Iz Zagreba sam.

Inace sam probao od golfa 2 grijac i radio je mjesec dana, preko akumulatora i vukao je 15A. Preko napajanja vjerujem povuce jos vise struje na 12V i brze se usijava i nakon pola minute pregrijava.

Ovo sa fenom mi se pokazalo najpouzdanije za sad, napraviti cu adapter za uloziti cijev od fena i to je to. Originalni grijac je crkao, zamjenski kojeg je "majstor" napravio je izgorio nakon 7 dana, tehnicki je lose izveden polozaj grijaca, onda mi se rastaljuje i oksidira okrugla cijev lozista 140mm, moram uzeti od vatrosalnog inoxa.

Uglavnom zajebancija proveo sam XXX sati uz pec stalno nesto zastane. A i nije neka usteda, pogotovo trenutno jer je loza povoljnija od ovog, a sa ovim su vec izdiizali cijenu nakon sto su me navukli.


Prvi originalni grijac je crkao na nacin da je povremeno otkazivao, tu sam se izmucio ko budala, 5x zapali vatru, sljedeci put nece, odjednom nema grijanja, pa restartiraj. I tako dobra 2 mjeseca. Mjerim otpor grijaca, on beskonacan, spojim ga na 230V on radi. Mjerim otpor grijaca on 190ohm, e kad je jednom prestao grijati onda je otpor bio trajno beskonacan.


Ovo sa fenom expresno pali vatru, jer pristupam kroz cijev duzine 20cm, nema temperature jer je iza lozista kojeg fen usmjerava samo u kontra smjeru.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by Amir_H »

Možeš li nam "pohvaliti" tog proizvođača peći na pelet koji proizvodi tako "kvalitetne" peć ?
User avatar
Joza
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 05-03-2014, 19:12

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by Joza »

Ferrolli Sun P7 plamenik, uzet je nov, ovlastena osoba ugradila, medjutim to sve drzi vodu dok majstori ne odu. Inace me grijanje nije zanimalo dok je radila loza, a sad me samo prave majmunom.

Trenutno radim na upasivanju vlastitog grijaca i kucista.
User avatar
Joza
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 05-03-2014, 19:12

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by Joza »

Ovako izgleda taj grijac 230W 350W

Original je samo crkao, a zamjenski koji sam dao napravit 1:1 , njemu je izgorio vrh nakon 7 dana




Originalno loziste se rastalilo, pa je stavljeno drugo od debljeg materijala, medjutim i ono se izljuskalo nakon 2 mjeseca
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Pomoc oko izbora releja

Post by Black »

imam centrometalovu peć i u 7 god samo je jednom grijač otišao, ostalih problema nema napravili smo spremnik od 1 t i kad ga jednom napuniš zaboraviš da imaš peč ikako. Naravno čišćenje peći svako 3-4 tjedna tj. Izbcivanje pepela. pokušaj naći u uputama dali softverski možeš nekako smanjit vrijeme rada grijača
Post Reply