Inverter ili ups

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Dejan9479
Posts: 6
Joined: 12-05-2015, 16:39

Inverter ili ups

Post by Dejan9479 »

Pozz znaci treba mi pretvarac sa 12v na 220v gledao sam invertere ali mi je kolega predlozio da rađe uzmem ups i spojim akumulator od auta umjesto njegovog. Sad me zanima koja je solucija bolja.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Inverter ili ups

Post by bob4 »

Google: sole pretvarac
Dejan9479
Posts: 6
Joined: 12-05-2015, 16:39

Re: Inverter ili ups

Post by Dejan9479 »

Ne treba mi nesto prejako jer ga namjeravam koristiti samo za led rasvjetu i koji manji potrosac( radio ili tako nesto). Zato i pitam za neki jeftiniji pretvarac ili samo da na stari ups stavim akumulator od auta koji bi punio drugim punjacem
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Inverter ili ups

Post by WhiteHead »

Svi pretvarači imaju značajne gubitke, pa ako je u pitanju samo rasvjeta i radio, bolje to prilagodi naponu akumulatora.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Dejan9479
Posts: 6
Joined: 12-05-2015, 16:39

Re: Inverter ili ups

Post by Dejan9479 »

A bilo bi tu jos pokoji drugi aparat koji radi na 220v tako da mi se ne isplati svaki prilagođavati. Zanima me koja je bolja solucija ups ili inverter meni se cini da ups jer su kvalitetniji. Vecina invertera na koje sam naisao za neke normalne novce su cisti kinezi sa ebay-a
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Inverter ili ups

Post by Kukinjos »

Razlika između invertera i UPS-a je što je UPS predviđen da radi povremeno, samo u slučaju nestanka struje, kako bi uspješno napravio shut-down na računalu, dok su inverteri predviđeni za stalni rad. Neki UPS-ovi imaju i timer, pa sami se isključe nakon nekog vremena, recimo 15 min. Ovdje ne govorim o on-line UPS-ovima, koji su predviđeni za stalni rad sa sinusnim izlazom, pa je i njihova cijena je adekvatna tome. Recimo čak i poznate firme kao APC, na jeftinijim Back UPS-ovima, ne rade dobro hlađenje inverterskih MOSFET-a, tako da mi se to ne čini kao kvalitetan odabir za trajniji rad. Ja bih ipak odabrao inverter, pa makar i kineski :) , ako je opterećenje trajnije, recimo par sati u komadu.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Inverter ili ups

Post by bob4 »

Dejan9479
Posts: 6
Joined: 12-05-2015, 16:39

Re: Inverter ili ups

Post by Dejan9479 »

Onda dobro hvala na pomoci potrazicu onda neki kvalitetniji inverter ima ih dosta na linku koji je kolega dao.
Post Reply