230v AC - 24v DC

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
hklajax
Posts: 7
Joined: 01-02-2015, 21:35

230v AC - 24v DC

Post by hklajax »

Pls pomoć, oprostite ako je topic već otvoren .. moram radit nešto oko istosmjernog motora i treba mi 24v istosmjerno .. kako da to dobijem? -imam transformator 230ac-24ac .. i idem na gratzov spoj ali ne znam dalje da dobijem 24 v dc. ako netko ima shemu bio bih mu jako zahvalan ili neki ispravljač prikaz ako je radio. hvala :wink:
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: 230v AC - 24v DC

Post by LAF »

Od cega je motor, koje snage i jeli ista pise na njemu?
Da bi ga pokrenuo preko trafoa trafo mora biti vece snage od motora, koliko vece zavisi od toga
sto pravis. Ako ce se motor pokretati pod opterecenjem, trafo mora biti bar dvostruke snage
od motora. Prema snazi se dimenzionise i grec kao i elektroliti za filtriranje.
Vecina DC motora koji na statoru imaju stalne magnete radi u rasponu +/- 50% nazivnog
napona-znaci motor za 24V DC ce raditi od 12 do 36 V DC , s tim da ce na 12V davati na osovini znatno
umanjenu snagu.
DC motor kod pokretanja povuce 3 do 7 puta vecu struju od nominalne i prema tome treba
dimenzionisati grec, a trafo duplo vece snage istrpit ce ta maltretiranja.-

pOz
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: 230v AC - 24v DC

Post by bob4 »

Kad na taj svoj transformator spojiš gretzov spoj i elektrolit dobit češ 33 V istosmjerno; znači trebat će ispravljač :wink:
ALI, ovisi o; koliko struje treba za taj motor?

LAF bio brži i opširniji; ali isto....STRUJA ????
hklajax
Posts: 7
Joined: 01-02-2015, 21:35

Re: 230v AC - 24v DC

Post by hklajax »

mislio sam ovako nešto napravit .. https://www.youtube.com/watch?v=19oW0G8sYng
kaže da mi treba 24v istosmjerno .. pa sam mislio nabavit neki transformator i preko gratza i stabilizatora napona doći do 24v DC .. ne znam kolika bi mi struja za to trebala, molim mišljenja kakav transf mi treba tj kolika struja na outputu
User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Re: 230v AC - 24v DC

Post by Nedim_ »

Po tom klipu sa youtuba nema opterecenja na ovom jednostavnom motoru, i kao napajanje koristi baterije, tako da transformator od 1-2A ce da bude dovoljan. Ukoliko ne mislis stavljat neko opterecenje?
I napon za ovaj uredjaj nije kritican ako bas hoces 24V mozes da uzmes transformator od 18 poslije gretza bit ce tu negdje ili jednostavno da ako vec imas taj transformator 220 na 24V ac poslije gretza mozes da stavis stabilizator napona LM317T koji moze da daje struju od 1.5A. poprilicno je jednostavan za napravit.
hklajax
Posts: 7
Joined: 01-02-2015, 21:35

Re: 230v AC - 24v DC

Post by hklajax »

hvala svima na odgovoru :)
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: 230v AC - 24v DC

Post by Amir_H »

Trebao si pitati prije nego što si kupio trafo - kao što ti je već rečeno 24 V AC kada se ispravi daje 33 V DC ...

Za tebe je najednostavnije da kupiš neki univerzalni punjač za LAP TOP koji ima 24 V DC izlaz.

Npr. Pecos Universal 120W ima izlazni napon 24 V DC i struju 5 A pri tome naponu ... nemaš nikakvih komplikacija - samo uključiš ...

U svakoj prodavnici kompjutera možeš naći štati treba - samo naglasi da trebaš punjač za LAP TOP sa naponom 24 V DC ...

Pogledaj link:

http://www.speedlink.com/?pid=25242&pau ... 276ee157e8
Post Reply