izrada pločica

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

hklajax
Posts: 7
Joined: 01-02-2015, 21:35

izrada pločica

Post by hklajax »

poštovanje, evo registrirao sam jer želio bih počet zanimat sa elektronikom uskoro ću morati odabrati smjer i to će biti automatika. zanima me molim vas gdje naručiti onaj uređaj za osvjetljavanje pločica , znači shemu bi si napravio u eaglu i onda bi to osvjetlio pločicu s tim uređajem i u onoj tekućini je razradio da samo bakreni vodovi ostanu. taj uređaj za osvjetljavanje me zanima ono stavi se pločica i mora se čekat cca nez 200-300 sec da se osvjetli. molim vas može li mi netko predložiti gdje kupiti to putem online ili možda u rijeci/zagrebu i kako se to zove. hvala :)
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: izrada pločica

Post by Emigrant »

a zašto se nebi barem malo potrudio i sam to napravio ? barem ovdje na forumu imaš najmanje desetak različitih izvedbi .... dovoljno je samo malo pregledati spisak tema .... na primjer , imaš i ovdje :
- http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 32&t=13074
hklajax
Posts: 7
Joined: 01-02-2015, 21:35

Re: izrada pločica

Post by hklajax »

poz, imaš pravo najlakše kupit sve, eto uzet ću si za prvi projekt da to napravim samostalno , pronjuškat ću po forumu puno hvala za odgovor i link, LP!
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: izrada pločica

Post by Emigrant »

samo naprijed , u nove radne pobjede .... ako gdje zapne , javi se , tu smo da pomognemo .
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: izrada pločica

Post by theViTALiTY »

I ja sam htjeo kupiti sve gotovo, ali kad razmislis u svakom pogledu ces jeftinije proci ako sam napravis i jos novo iskustvo steci.

I ja pravim svoj osvjetljivac takodje, uskoro ce bit na forumu :D
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
hklajax
Posts: 7
Joined: 01-02-2015, 21:35

Re: izrada pločica

Post by hklajax »

hvala emigrant na podršci samo da riješim sad neke ispite pa se bacam na posao, ako zapnem javim se :) a tebi theViTALiTY eto ajde bar nisam jedini koji je sve mislio kupit :D sretno da ti uspije!
goxon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 26-01-2015, 05:43
Location: Banja Luka, Paprikovac

Re: izrada pločica

Post by goxon »

ajd okaci slike kad zavrsis. da vidimo postupak izrade
loncart
Posts: 2
Joined: 26-02-2015, 00:02

Re: izrada pločica

Post by loncart »

Pošto ja nemam baš vremena za samogradnju osvjetljivača,
a naišao sam na ovo : http://tinyurl.com/p9nrbh6
zanima me koliko je ovaj UV "osvjetljivač" za nokte podesan i za izradu štampanih pločica?

Mislim da se ne patim sa kupnjom nekog starog skenera, nabavkom lampi, a ono za 18$
mi pošalju oni doma...

Malo je kut osvjetljivanja problematičan, ali moglo bi proći?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: izrada pločica

Post by niho »

Toliko načina da se napravi osvjetljivač za pločice za par dolara a kupovati nekakvu sušilicu za nokte i dati 20 $ mislim da nema smisla. Pogledajte po netu kako su sve ljudi rješavali ovaj problem. Pa ako nema tajmer za početak može se koristiti sat ili štoperica na mob-u. Dovoljna je štedna žaruljica ili fluo cijev i posao gotov.
Evo nekoliko primjera.
1. Ne mora biti svjetlo ispod pločice meni je draže da vidim šta se dešava i svjetlo je iznad. prijedlog!
2. Evo ugradjene lampe u koferče, samo treba koristiti što tanje staklo da ne apsotbuje puno UV. prijedlog!
3. Moj rad od stare mikrovalke. jednostavno izbacio sve osim tajmera i unutra ugradio 8 UV cijevi po 12W. Koristim je već godinama...
loncart
Posts: 2
Joined: 26-02-2015, 00:02

Re: izrada pločica

Post by loncart »

Toliko načina da se napravi osvjetljivač za pločice za par dolara a kupovati nekakvu sušilicu za nokte i dati 20 $ mislim da nema smisla.

Ne razumijem? Pa gdje ćeš kupiti 4 UV lampe od 9W za 17$, 120 kn? I to u sasvim pristojno izvedenom kućištu koje je malo i kompaktno?

Malo sam pogledao, 15x15 cm je negdje ukupno područje osvjetljavanja.
Obzirom da sam isklučivo hobist, mislim da bi mi to trebalo biti sasvim dovoljno.

Bude li potrebe za većim pločicama osvjetljivat ću u dvije faze, pošto se dno može maknuti.
Samo me zanima hoće li to funkcionirati, jesu li 36W dovoljna?

Naime, htio bih što je moguće hitnije napraviti punjač za gel akumulator i trebam što je moguće brže i jednostavnije rješenje za izradu pločice...
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: izrada pločica

Post by Damir_Gsm »

mislim da tebi treba pegla druze.Mani se foto postupka za jednu plocicu.....
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: izrada pločica

Post by Emigrant »

upravo tako . ako misliš raditi tu i tamo po koju pločicu , možeš to raditi i metodom transfera tonera. ( čitaj peglanjem )
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: izrada pločica

Post by niho »

Ne znam odakle si ali štedne sijalice se mogu nabaviti po cijeni već od 2KM/komad. Ne moraju biti nikakve specijalne UV.. A ako ćete raditi tek po koju tako nekih manjih dimenzija onda je toner transfer (peglanje) više nego dobar postupak. Ne zamarajte se sa foto.
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: izrada pločica

Post by theViTALiTY »

I ja se slazem potpuno da je peglanje idealno za plocicu tu i tamo. Medjutim ja kod sebe imam neke UV LED trake, pa cu samo je isjec na vise duzina, zalijepit u kutiju neku.

https://www.youtube.com/watch?v=_2ZlrqMdTm8

Na ovakav fazon.
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: izrada pločica

Post by Emigrant »

onda , stara mikrovalna i udri .... stavi slike kada bude gotovo ...
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: izrada pločica

Post by jazz »

Danas ne vidim neki razlog za petljanje s tim. Do prije par godina da, ali danas više ne, kad se profi dvostrana pločica s rupicama i štampom dobije za sitne pare bez kemijskog laboratorija u ćošku sobe.

http://hackaday.com/2014/04/08/dirt-che ... p-pcb-fab/
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: izrada pločica

Post by niho »

Uvijek ima potrebe za izradom pločica. Kao prvo ne smatram se kompletnim elektroničarom ako nisam u stanju uraditi sebi pločicu sam. 12$ za pločicu 5x5cm baš i nije malo i treća stvar ne bih je čekao mjesec do dva. Kad mi zatreba na brzaka posložim šemu i bord fajl odštampam i razvijem pločicu sve to zna biti u roku od par sati. Ja sam hobista i ovo mi upotpunjuje zadovoljstvo. Nikada nisam uzeo gotovu pločicu ili čak tuđe fajlove pa po njima uradio pločicu. Volim da eksperimentišem i u tome uživam. Gotove pločice neka kupuju oni koji je ne znaju napraviti i oni koji "nemaju živaca" :)
Sasvim je u redu da kolega napravi osvjetljivač ipak je foto postupak najkvalitetniji ali nije zgoreg naučiti i toner transfer iliti peglanje za neke pločice odraditi na brzaka.
Au nisam ni vidio koliko sam napisao. Sorry. Ovo je moje viđenje stvari.
Pozz.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: izrada pločica

Post by jazz »

niho wrote:Uvijek ima potrebe za izradom pločica. Kao prvo ne smatram se kompletnim elektroničarom ako nisam u stanju uraditi sebi pločicu sam. 12$ za pločicu 5x5cm baš i nije malo i treća stvar ne bih je čekao mjesec do dva. Kad mi zatreba na brzaka posložim šemu i bord fajl odštampam i razvijem pločicu sve to zna biti u roku od par sati. Ja sam hobista i ovo mi upotpunjuje zadovoljstvo. Nikada nisam uzeo gotovu pločicu ili čak tuđe fajlove pa po njima uradio pločicu. Volim da eksperimentišem i u tome uživam. Gotove pločice neka kupuju oni koji je ne znaju napraviti i oni koji "nemaju živaca" :)
Sasvim je u redu da kolega napravi osvjetljivač ipak je foto postupak najkvalitetniji ali nije zgoreg naučiti i toner transfer iliti peglanje za neke pločice odraditi na brzaka.
Au nisam ni vidio koliko sam napisao. Sorry. Ovo je moje viđenje stvari.
Pozz.
12$ za 10 pločica 5x5, odnosno oko 1$ (nek bude i 2$) po pločici mi je sasvim OK. Mjesec dana čekanja za nešto jednostavno je predugo i za to koristim proto pločice...

Image

Za ozbiljnije stvari mogu pričekati. Ili platiti DHL za koji $ više po pločici. Ako netko uživa u izradi dvostrane pločice foto postupkom i bušenju rupica, ja sam zadnja osoba koja ima išta protiv toga. Ali to meni danas ne pričinjava ikakav gušt.

http://dangerousprototypes.com/docs/Get_your_PCBs_made
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: izrada pločica

Post by pedja089 »

Ja smatram da bi svako trebao znati napraviti plocicu ko se bavi ozbiljnine elektronikom...
Pod bavljenjem ozbiljnije elektronikom ne smatram skinuti semu sa neta i sastaviti uredjaj na ovaj ili onaj nacin. Danas dobar deo komponenti je u smd i vecih pakovanja nema. Tako da protobord otpada, osim ako se ne naruci gomila adapterskih plocica. Drugi deo problema je sto dosta iole brzih ili jacih kola ne radi kako treba na protobordu. Tako da recimo ako hoces probati neko smps napajanje ili cekaj plocicu par dana da bude gotovo ili potrosi gomilu para na dostavu i brzu izradu ili 2 sata potrosi pa napravi svoju plocicu...
I za sutra imas spremljen deo uredjaja za testirati. Tako da je za neke stvari puno jedno jednostavnije znati napraviti plocicu...
Uostalom ja volim i da lemim, tako da i na poslu prototipe uvek sastavljam i to deo po deo, pa testiram. Ako sam nesto sjebao na plocici, a sve vec polemljeno onda tesko da znam sta zeza.
A sto se tice osvetljivaca ja sam dugo koristio obicnu stolnu lampu sa fluo cevi od 11W.
Sad imam obicnu UV sijalicu 250W iz chipoteke. I ok je i sa njom.
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: izrada pločica

Post by sonata »

Ja sam kao srednjoškolac (SFRJ) poznavao samo osvjetljavanje fotograskom žaruljom 500W pa na tragu toga od nedavno (od kad sam se vratio starom hobiju) koristim zidarsku halogenu lampu, također 500W:

http://www.lorencic.hr/0cache/5c77eec38 ... 297d03.jpg

Pokušavao sam naći jeftinu "pravu" UV-žarulju, ali to je kompliciranje bez razloga

Pločicu sa printom štampe na foliji namjestim u okvir za forografiju tako da stoji uspravno, lijepo fiksirano iza stakla. Okvir za fotografije (stalak) košta kikiriki, a ni zidarska lampa nije skuplja od 100kn. Primjer: http://www.ikea.com/us/en/images/produc ... 380_S4.JPG

Osvjetljavanje foto pločice može trajati više ili manje, osobno sam radio 7 minuta pa sam probao manje i sa 5 minuta ispadne jednako dobro. Udaljenost 300mm, što mi je najpriručnije odmjeriti duljom stranicom papira A4.

Istina, potroši se malo nepotrebne struje, ali pločica se ne pregrije (udaljenost + vertikalni položaj) i rezultat je savršen.

Isti način osvjetljavanja koristim i za UV solder-mask. Također 5 minuta, iako sam iz znatiželje probao i tri minute pa je ispalo jednako dobro. Ekstremni test od 30 minuta (prvi pokušaj) zapekao je čitavu boju. Primjer boje: http://www.ebay.com/itm/1pc-PCB-UV-Cura ... 2a1f810957
Nullius addictus iurare in verba magistri
Post Reply