Pocetnicki projekt

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
enzo05
Posts: 9
Joined: 12-01-2012, 11:52

Pocetnicki projekt

Post by enzo05 »

Pozdrav svima
Pronasao sam davno ovu semu za pojacalo http://www.elektronika.ba/69/amplifier- ... ansistors/ i htio bih to napraviti, ali s obzirom da sam pocetnik i ne znam ni odakle je najbolje da narucim potrebne komponente i pretpostavljam da je najskuplja komponenta u svemu ovome transformator i ne bih zelio sad kao pocetnik uzeti nesto skupo pa da pokvarim, trenutno imam neku staru napojnu 400W(ja mislim i da je pokvarena) pa me interesuje da li se ona moze iskoristiti za nesto, mozda cak i kao zamjena za ovaj transformator za ovo pojacalo, pa ako bih ga uspio tako srediti kao zamjenu za transformator onda bih vjerovatno nastavio dalje sa ovim pojacalom
Bio bih vam zahvalan kad bi mi pomogli sa savjetima odakle naruciti komponente, u kojem programu bi bilo najbolje da izradim plocicu, dosad sam u srednjoj koristio eagle, ali pokusao sam pronaci ove komponente koje su vezane za ovo pojacalo u eagle-u i ne mogu pronaci sve komponente, pa ako ima neki bolji program da ga preporucite i ako imate i link za download tog programa bio bih zahvalan da postavite
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: Pocetnicki projekt

Post by satsat »

Napajanje moraš imati onako kako ti je opisano u dokumentu. Eagle ima sve komponente koje su tu u pojačalu, međutim eagle ti ne treba, imaš i shemu i pcb i opis :)

Sretno !
enzo05
Posts: 9
Joined: 12-01-2012, 11:52

Re: Pocetnicki projekt

Post by enzo05 »

Ok, hvala na odgovoru i pomoci
Ako mi mozete predloziti jos neku online prodavnicu za narudzbu elektronickih komponenti i ako znate da mi kazete koliko bi otprilike kostale sve potrebne komponente za ovo pojacalo
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Pocetnicki projekt

Post by pedja089 »

Jos kad bi znali odakle si...
Mene nesto zeza kristalna kugla, al kaze da bi mogao biti iz Bihaca...
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Pocetnicki projekt

Post by bob4 »

Ja mislim , mislim...... :? bliže je meni>; čini mi se da bi mogao biti blizu Karlovca :roll:
a možda bliže moru :shock:
enzo05
Posts: 9
Joined: 12-01-2012, 11:52

Re: Pocetnicki projekt

Post by enzo05 »

pedja je pogodio odakle sam, nasao sam neek prodavnice u medjuvremenu sa kojih se moze narucii i koje vrse dostavu u BiH(conrad, elektronika.rs, ...) i jedino sto trenutno ne mogu naci je transformator koji je potreban za ovo pojacalo od 300W( koliko vidim u dokumentaciji radi se o transformatoru snage 400W i napona 2x44V), pa ako nije problem da mi samo to pronadjete u nekoj od prodavnica koje vrse dostavu u BiH
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Pocetnicki projekt

Post by pedja089 »

Znaci samo treba izglencati dobro kuglu i to je to :wink:
A takav trafo iako nadjes u prodavnici, odrace te... Pretrazi po oglasima firme koje motaju transformatore.
Ja sam pocetkom godine uzimao 2x15V 200VA izasao je oko 25e ako se dobro secam.
Post Reply