Zastita ispravljaca

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

Potrebna mi je sema zastite za ispravljac sa regulacijom napona a da funkcionise tako kad se kratko spoje izvodi + i - da se aktivira zastita i iskljuci relej preko kog se napaja ispravljac i da se pritiskom na taster ponovo aktivira relej preko kog se napaja ispravljac, znaci da se zastita aktivira tasterom, ako neko ima semu bio bih zahvalan!
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zastita ispravljaca

Post by Kukinjos »

Ajde sad detaljnije malo:
1. Kakvo je napajanje tog ispravljača, tj. koliki su naponi na izlazima transformatora?
2. Treba li prekidat primarnu stranu transformatora ili može samo izlaz?
3. Ima li taj ispravljač aktivno strujno ograničenje, ili limit max. struje?
4. Kolika je max. struja koju ispravljač može dati?
5. Koji je raspon regulacije napona?
6. Može li se koristit njegovo napajanje za pogon tog sklopa za isključivanje, ili taj sklop mora bit potpuno nezavisan?
7. Imaš li kojim slučajem shemu tog ispravljača, ili link, a ako je tvornički napiši model i proizvođača.

Potrudi se odgovorit na sva pitanja, jer je važno u izradi sklopa :)
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

Oako sam mislio da napravim:
Trasformator recimo ULAZ 220V IZLAZ12v 5A. Posle u grec i iz greca ide u ovo:
http://srbchat.com/ostalo/DIMMER.jpg
E sad sta bi se desilo na izlazu od ovog pwm dimmer kada bi se dodirale plus i minus sta bi se desilo? tu zelim da stavim zastitu da kada dodje do nekog spoja se automaski iskljuci i da bude iskljuceno dok ne pritisnem neko dugme i posle opet da radi ko neka sklopka... Recimo ko sto ima ATX napajanje kad pravis spoj odmah se ugasi tek kad izvadis iz struje i opet prikljucis tad opet radi. :roll:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zastita ispravljaca

Post by Kukinjos »

Evo malo prerađene sheme s tvog linka:
Image
Dodao sam dva tranzistora, LED za signalizaciju i tipku za reset. Usput sam diodom D3 odvojio napajanje NE555 od izlaza PWM-a. Iza graetz-a svakako stavi barem 10000uF elektrolit, ili najmanje dva od 4700uF.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

sad treba da castim 2 gajbe piva :D sve razumem ovo, ali mi nije jasno kako ovo funkcionira sta uopste tu iskljuci mos kad dodje do spoja na x1-3 i x1-4 ? :roll:
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Zastita ispravljaca

Post by elektor »

Ukratko...
Kada dođe do kratkog spoja provest će Q2, on će upaliti ledicu i T1.
T1 gasi MOSFET i drži Q2 upaljenom dok se ne stisne tipka reset.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zastita ispravljaca

Post by Kukinjos »

Kad kroz R3 proteče struja veća od 7A, na njemu se pojavi napon 0,7V, koji preko R4 otvori Q2 - BC557. Q2 provede i preko otpora R5 upali LED i otvori T1 - BC547. Ovaj preko R6 nastavlja zadržavat otvorenim Q2 i ujedno spaja na masu gate izlaznog MOSFET-a Q1, čime ga isključuje.
To je stabilno stanje, koje se zadržava do nestanka struje ili pritiska na tipku S1, čime spajaš na masu bazu tranzistora T1, koji se zakoči i ujedno se zakoči Q2, a gate Q1 se oslobodi, čime se resetira zaštita.

Edit:
@elektor, al si brz, :D , ko Wayatt Earp

Edit.. edit:
R3 je od 0,1 om, i računaj da sva struja ide kroz njega, pa nek bude barem 3W
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Zastita ispravljaca

Post by nano »

Da,ovdje ste brzi,a tamo s laptopom covjek ima i shemu i niko da mu pomogne :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zastita ispravljaca

Post by Kukinjos »

Nemam više zidnih instrumenata :(
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

aha sad razumem stavicu R3 od 5w. nego ja posle zelim postaviti i ovako nesto
http://www.kupindo.com/Voltmetri-amperm ... arez-plavi
de bi bilo najbolje da kacim ovo na ovu semu da stavim na x1-3 i x1-4 jel bi bilo ok?
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

ja tu pobrko ulaze i izlaze :shock: x1-1 i x1-4 je ulaz a izlaz x1-2 i x1-3 ovaj Voltmetar da stavim na izlazu x1-2 i x1-3 valja tako?
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Zastita ispravljaca

Post by Amir_H »

Možda bi za tebe sasvim dobar bio najobičniji brzi automatski osigurač - napominjem "brzi" tj. sa brzom karakteristikom ...
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

Kako to mislis brzi automatski osigurač ne razumem sta je to? kako izgleda? :?:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zastita ispravljaca

Post by Kukinjos »

Ovako nešto:
http://www.schrack.hr/trgovina/zastitni ... 15106.html
Amir je mislio možda na osigurač B karakteristike, koji je nešto brži, ali za istosmjerni napon sam našao samo ovaj C karakteristike. Iako sam mišljenja da izlazni MOSFET ne bi baš dobro podnio kratki spoj na izlazu u konfiguraciji s automatskim osiguračem.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

razumem ali sad imam jos jedam problemcic :( sa ovaj Voltmetar odakle da mu uzmem odavde plus za voltmetar? (crvena i crna zica mu je napajanje ide stalno na plus, a zuta + meri) probao sam sa 555 sa br3 ne meri dobro probo sam i sa br7 isto. :| hellp
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zastita ispravljaca

Post by Kukinjos »

Izlazni napon je u impulsnom obliku, i taj voltmetar to ne može mjerit. Trebaš najprije s RC članom isfiltrirat napon i onda ga poslat na voltmetar. Imaš i drugi problem, tom voltmetru je zajednička točka minus žica napajanja, a trošilu je minus klema X1-3, a plus X1-2. Dakle trebalo bi ti posebno napajanje za tu vrstu voltmetra i taj filter (RC) na ulazu - žutoj žici.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Zastita ispravljaca

Post by tandrkalo »

Samo da se nadogradim na srakov automatski dc osigurac.
Nemoj to pokusavati da stavis, probao sam nekoliko puta, nece se nista desiti, posto radim u trafostanicama, tamo se cesto koristi taj osigurac.
Napon mora biti 250 volti da bi iskakao na 6A, inace ako probas na 20-30 volti pre ce izgoreti sve zivo na ispravljacu nego sto osigurac izbije.
Po meni bolje na primar trafoa staviti 0,5 A ili 1 A automatski osigurac B karakteristike, tj brzi.
A ovi sa C karakteristikom su dosta tromi pa trpe dosta vecu struju duze vreme od te koja je napisana...
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

Kukinjos wrote:Izlazni napon je u impulsnom obliku, i taj voltmetar to ne može mjerit. Trebaš najprije s RC članom isfiltrirat napon i onda ga poslat na voltmetar. Imaš i drugi problem, tom voltmetru je zajednička točka minus žica napajanja, a trošilu je minus klema X1-3, a plus X1-2. Dakle trebalo bi ti posebno napajanje za tu vrstu voltmetra i taj filter (RC) na ulazu - žutoj žici.
ali vidi minus od voltmetra vezem na slalni minus od greca tako i plus a treca zica zuta ona meri napon nju treba samo negde da kacim na plus de se dimmuje napon u ovom slucaju ne mogu na izlazu mos jer tamo je stalni plus samo se minus smanji meni treba da je obrnuto da se plus smanji a minus ostane stabilan. mogu da stavim ovaj voltmetar direkno na izlazu iz mos ali kad bi pao napon ispod 3v voltmetar bi se ugasio ko na primer ovde: http://www.youtube.com/watch?v=MUjeWq8x ... d5_m7-kdWQ
nije lose i ovo ali zelim ako se moze uraditi da kada samnjim do 0v voltmetar da pokaze 0v i da se ne ugasi.
kako da izvodim ovo pomozite mora da moze nekako :cry:
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastita ispravljaca

Post by dela88 »

tandrkalo wrote:Samo da se nadogradim na srakov automatski dc osigurac.
Nemoj to pokusavati da stavis, probao sam nekoliko puta, nece se nista desiti, posto radim u trafostanicama, tamo se cesto koristi taj osigurac.
Napon mora biti 250 volti da bi iskakao na 6A, inace ako probas na 20-30 volti pre ce izgoreti sve zivo na ispravljacu nego sto osigurac izbije.
Po meni bolje na primar trafoa staviti 0,5 A ili 1 A automatski osigurac B karakteristike, tj brzi.
A ovi sa C karakteristikom su dosta tromi pa trpe dosta vecu struju duze vreme od te koja je napisana...
ja mislim da kako je sad napravljena ta sema bi trebalo da zastiti mosa od spoja pa nece mi trebati nikakva sklopka. :)
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zastita ispravljaca

Post by Kukinjos »

Ako si spreman još malo zakomplicirat stvar, onda bi to trebalo izgledat ovako:
Image
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply