Anlaser od automobila..

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Anlaser od automobila..

Post by Emigrant »

sve fiat .... blok motora odliven u argentini ....
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Anlaser od automobila..

Post by niho »

Isto kao sto se danas masa brand-ova radi u PRC.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Anlaser od automobila..

Post by Emigrant »

apsolutno si u pravu ....
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

kako spojiti anlaser 6 V na instalaciju 12 V

Post by puknuti »

..dakle kako na autu , starom jeepu koji ima 6 V instalaciju nekim sklopom zaštiti anaser od prevelikog napona ?

Svi ostali sustavi su jasni i lako ih je za perurediti , problem je samo anlaser
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Anlaser od automobila..

Post by niho »

Tako što će te ugraditi 12V anlaser. Znam da zvuči glupo ali drugog rješenja nema. Mora odgovarati od nekog drugog motora anlaser. Struja je prejaka da bi se bilo šta radilo na postojećem. Istina moguća je varijanta kao je to urađeno na nekim teretnjacima gdje je instalacija 12V a anlaser 24V postoji nekakav relejni preklopnik samo bi vam onda trebala dva akumulatora po 6V. Ili step down konverter koji bi mogao podnijeti 1000 A.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Anlaser od automobila..

Post by LAF »

Kad vec moras rjesavati punjenje akumulatora/dogradnjom alternatora, rjesi i elektropokretac kako je @niho predlozio.-
Inace, prije ohoho godina imao sam Mercedes 190-"reponju" kako mu je od milja tepano, i kako je vec
imao ugradjen dupli alternator i dva akumulatora zbog komunikacija (prethodni vlasnik bila drzava),drugar mi je u isti ugradio BAP (baterijski automatski preklopnik) i koji je kod pokretanja vozila vezivao
akumulatore na red-nije bilo zime kad se vozilo nije moglo pokrenuti. Sprava je bila spojena tako da kad
grijaci odrade tek se onda mogli akumulatori vezati na red. U ljetnim mjesecima normalno nije koristeno
vezivanje na red akumulatora. Sto znaci da bi za nevolju i taj anlaser prezivio 12V-samo je pitanje
kvaliteta akumulatora-da li bi on mogao podnijeti startnu struju koju "srkne" anlaser.-

pOz
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Anlaser od automobila..

Post by puknuti »

ma razumijem ja to spajanje u seriju , sklopka i to ..na stotine golfa sam kresao na 2 x 12 :shock: po zimi ..

Ovo je auto od kolege , on se boji za anlaser jer kao "jako lupi " na 12 V
da je to moje vjerujete ne bi razmišljao ni trena ..


Naime problem mu je akumulator 6 V , sad ima 6v 80 Ah ..auto samo povremeno provoza ,(na tehnički , koji put po zimi , na polje) , mislim da je reko da je preko godine potrošio 50 litara goriva uglavnom strada od stajanja više nego od rada .
A takav akumulator nije jeftin ...

ima on još problem s dinamom koja fila mušičavo ko i svaka dinama , nabubrila mu je bobina ...ni žarulja 6 V nema na svakoj benziskoj ...na njemu je da odluči kako če ...hvala
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Anlaser od automobila..

Post by Emigrant »

da se ja pitam .... preradio bih kompletnu instalaciju na 12V . jeste da je to malo više posla , ali isplati se .....
i normalno , alternator umesto diname .
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Anlaser od automobila..

Post by LAF »

@puknuti, da nije slucajno vojna verzija VW bube 4x4, 6V instalacija i +pol na sasiji?

pOz
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Anlaser od automobila..

Post by puknuti »

m piše gore , jeep , zapravo willys jeep ..ono američko , fordva serija
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Anlaser od automobila..

Post by niho »

Sve ostalo je manja struja i može se riješiti stepup konverterima pa staviti sijalice, bobinu i ostalo na 12V ali alnaser je previše struje. Alternator se takođe može "natjerati" da puni 7,1V umjesto 14,2 to nije problem. Možda da nađeš dobrog motor-viklera da ga odradi na 12V, da pokušaš kod nekog starog autoelektričara naći 12v alnaser kna kojeg bi se mogao prebaciti tvoj bendix ostalo se da uraditi tokarenjem... Ljudi svašta rade.
ton-haff
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 16-09-2018, 10:14

Re: Anlaser od automobila..

Post by ton-haff »

joza14 wrote:http://hawelson.blog.cz/0712/e-scooter evo ovdje sve imaš kako napraviti s alnaserom.ja bih ti preporučio alnaser od yuga 45 on ima 1200w i jeftin je.a imaš i ovdje par primjera http://www.youtube.com/watch?v=NSdY5qQe ... sults_main
http://www.youtube.com/watch?v=axGHR4as ... re=related
zanima me samo koliko dugo se može vozit jer taj anlaser će kad-tad ispraznit bateriju,a sumnjam da se i nešto duže vrijeme vozi,ja bih mu pridodao alternator za punjenje...
Post Reply