Pomoc u vezi starih instrumenata

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by MileMalbasa »

Pozdrav forumasi,

pre par meseci sam dobio neke stare elektronske instrumente (osciloskop,signal generator i uredjaj za popravku TV I radio aparata) koji su stari oko 60 godina.Svi su maksimalno ispravni.Osciloskop je Italijanski iz 1952 godine jednokanalni sasvim dobro prikazuje sve signale.Signal generator daje fin sinusni napon amplitude od 1 mikrovolt pa do 100mV razlocitih frekvrencija od 120kHz do 20 MHz na jednom prikljcku a na drugom konstantno izbacuje 5 V 400Hz.On je iz 1959 godine iz Madjarske firrma je Orion.Ovaj treci instrument je po mojoj licnoj proceni dosta vredan.Iz 1954 godine iz Nemacke sa originalnim kablovima ima da se podesi da li se popravlja slika ili ton.Postoje vise ospega za popravku slike a posebne za ton.Ima posebne izlaze od 5,5 i 6.5 Mhz FM signala i obivnih 1 Khz NF signala.


Interesuje me sledece kome bih ja to mogao prodati i za kakvu cenu?Da li postoje posebni kupci za to?

Unapred hvala
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by alexa_pg »

Moj prijedlog je, ako ti to vec ne treba, da to nekome das po nabavnoj cijeni.
Alexa
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by Resistor_01 »

Imas,pogledaj na aukcijama prodaje se dosta ti stari instrumenata cak ja sam gledo jedan ponudjeno $150.00 za njega . Ali mislim da ces tesko to prodati ovde.
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by MileMalbasa »

Vec sam cuo da se u inostranstvu to lepo placa cak se dodtano placa koliko je staro pa kojom je tehnikom radjeno ali to je u dijaspori.Ovde sam mislio da probam sa nekim kolekcionarima ili tako nesto.Voleo bih da uzmem tu neke pare pa da ih ulozim u nove instrumente...
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by Resistor_01 »

Probaj. :D
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by Amir_H »

Pokušaj preko ebay ili slično, ali na osnovu iskustva znam da ćeš dobiti male pare za to - najbolje je da pokloniš nekom tehničkom muzeju u tvojoj blizini, ako i oni budu htjeli da uzmu ... Možda će ti u nekoj školi biti zahvalni da im pokloniš osciloskop i signal generator, ali i to je najbolje da riješiš sa nekim nastavnikom u direktnom kontaktu nego da ideš preko uprave škole ...
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by MileMalbasa »

Pravo kazete


Ima da poklonim faksu na kome hocu da studiram mozda mi bude bilo od koristi...E sad kada smo sa tim zavrsili imam jos par pitanjaca u vezi kupovine novih instrumenata.Sta mislite o novim digitalnim osciloskopimao kao sto je ovaj?

http://www.mikroprinc.com/proizvodi/mer ... /index.php


mozda neko ima iskustvu sa slicnima?
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by Amir_H »

Sa sličnim osciloskopom sam radio prije nekih desetak godina i mogu reći da sam bio zadovoljan, jer je bio stabilan i sa lijepom slikom, ali sve zavisi za koje svrhe ćeš ga koristiti.

Mislim da mu je Vertikalna osetljivost: 5mV/div-5V/div premala tj. sugerišem ti da pronađeš osjetljiviji osciloskop sa 0,5mV/div, jer npr. ako pokušaš snimiti signal sa nekog mikrofona koji ima izlaz 2mV ...

Inače dva glavna faktora po kojima se ocjenjuje osciloskop su vertikalna osjetljivost i max frekvencija koju može mjeriti. Dalje utiče broj kanala mjerenja i što je veoma bitno - ima li ili nema osciloskop FFT analizu tj. može li osim u vremenskom prikazati signal i u frekventnom domenu ...
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: Pomoc u vezi starih instrumenata

Post by MileMalbasa »

O pa to je sasvim lepo.Uglavnom radim projekte u vezi digitalne elektronike poslednjih meseci a i nameravam da taj trend nastavim.Treba mi dobar osciloskop da pogledam izlazne signale clock impluse i slicno.Pored toga radim i pojacala ali to bas retko...Nadam se da ce ovakav ili slican njemu dobro posluziti u mom daljnjem radu i da ce mi pomoci dosta
Post Reply