Pitanjce o zvučnicima

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
juraj1986
Posts: 15
Joined: 22-11-2010, 21:05

Pitanjce o zvučnicima

Post by juraj1986 »

Bok svima, evo me opet nakon dužeg vremena.

Sad imam i novi problem..... Ovako
.
.
.
Interesira me da li je moguće ubaciti nekakav analogni mjerač (tipa volt metar) u žicu od zvučnika pa da on oscilira kad ide zvuk kroz žicu.
Imam sustav preko jednog savršeno starog technicsa iz 78 koji radi perfektno ali imam sad neko napaljenje na te analogne volt metre pa eto bacam bubu u uho svima koji žele pomoći.... hvala unaprijed svima....
Its nice to be important, but its more important to be nice...
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Pitanjce o zvučnicima

Post by elektor »

www.google.com, analog vu meter, enter... Uživaj :wink:
User avatar
juraj1986
Posts: 15
Joined: 22-11-2010, 21:05

Re: Pitanjce o zvučnicima

Post by juraj1986 »

a kaj bi se desilo kada bi jednostavno ugradio analogni volt metar, da li kada bi pustio zvuk oscilirala kazaljka ili bi samo stajala, jer bez dok sam ne izmjerim (sto ne mogu jer nemam voltmetar) nigdje nogu nac da li se u zici koja ide iz pojacala mijenja voltaza sa glazbom ili ne te jel se mijenja glasnocom ili opet ne... to me zanima....
Its nice to be important, but its more important to be nice...
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Pitanjce o zvučnicima

Post by elektor »

Što si se ulovio tog voltmetra, to što možeš vidjeti na linijama da skače kazaljka ili ledice se zove VU metar.
Analognog možeš kupiti za ne tako velike pare...
Audio signal je jednostavno analogni električni signal stoga, da napon mu se mijenja, a da li bi vidio značajno skakanje kazaljke na voltmetru je pitanje pošto je riječ o signalu koji ima frekvenciju od 20- 20 000 Hz
User avatar
juraj1986
Posts: 15
Joined: 22-11-2010, 21:05

Re: Pitanjce o zvučnicima

Post by juraj1986 »

super, hvala..... a jel ima kakav jednostavan nacin spajanja jer cisto sumnjem da se samo spiji na zicu.....
Its nice to be important, but its more important to be nice...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pitanjce o zvučnicima

Post by nano »

iz pojacala za zvucnike idu po dvije zice....i ne mozes staviti nista "u zicu" za zvucnike
imas ovdje sheme za analogne VU metre....sigurno negje mozes naci i stare kasetofone i deckove ,oni su imali
analogne VU metre,

https://www.google.hr/search?client=ope ... el=suggest

inace se VU metri spajaju izmedju predpojacala i pojacala ,a ne na sam izlaz
spajanjem voltmetra na izlaz mozes dobit nesto.....najbolje probaj,ako imas analogni instrument ,stavi na 10v podrucje za mjerenje izmjenicnog napona ,pa ces znat,ako se ne pomjera kazaljka ,smanji podrucje
voltmetar spajas paralelno na izlaz..
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
juraj1986
Posts: 15
Joined: 22-11-2010, 21:05

Re: Pitanjce o zvučnicima

Post by juraj1986 »

Hvala i puno si mi pomogao, zato ovaj forum i je najbolji kad ne znaš, saznaš...
Hvala još jednom
Its nice to be important, but its more important to be nice...
Post Reply