Zasto uzemljivanje oklopa?

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
vampslayer
Posts: 9
Joined: 07-07-2012, 16:45

Zasto uzemljivanje oklopa?

Post by vampslayer »

Zbog sklopnog načina rada PWM frekvencijskih pretvarača i visoke frekvencije, izlazni visokofrekvencijski
naponski harmonici zrače električno polje, pa se preporuča koristiti oklopljeni
kabel između pretvarača i motora, a oklop se treba uzemljiti.
-Međutim, na taj se način povećavaju parazitni kapaciteti između vodiča i
uzemljenog oklopa, tj. povećavaju se parazitne kapacitivne struje, koje stvaraju
dodatne gubitke u pretvaraču i kabelu.

Jel mi moze netko pojasniti zasto se oklopi moraju uzemljiti?

Stavimo oklop oko izolacije kabela da bi smanjili zracenje elektricnog polja, ali zasto taj oklop mora biti uzemljen.
Nije valjda da je taj oklop bez uzmeljenja na nekom potencijalu?

Evo slika da se zna o cemu je rijec
http://i48.tinypic.com/2ymh98m.jpg
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zasto uzemljivanje oklopa?

Post by Kukinjos »

Kad ga ne bi uzemljio,onda bi oklop glumio antenu, ponekad čak i pojačao smetnje! Uzemljivanjem odvodiš VF smetnje na masu. Ne opterećuješ ti uzemljivanjem oklopa gotovo ništa, jer je kapacitet žica i oklopa reda piko ili nano Farada, nezamjetno za frekventni pretvornik.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Zasto uzemljivanje oklopa?

Post by Amir_H »

U 95% slučajeva ne moraš koristiti oklopni kabl već možeš koristiti običan energetski kabl. Prigušnice moraš korististi samo ako je kabl između VFD i motora dug - recimo duži od 50m (precizno se određuje proračunom). Na VFD možeš podesiti frekvenciju PWM-a u nekom rasponu i ako se jave smetnje odabirom ove frekvencije ih možeš eliminisati u mnogo slučajeva ...
Post Reply