Li-po baterija

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Li-po baterija

Post by juka vk »

Pozdrav ljudi, zanima me da li je potrebno Li-po bateriju puniti svakih nekoliko tjedana/mjeseci ili ona može stajati nekoliko mjeseci da se ne puni/prazni, a da to ne utječe na njen kapacitet kao što utječe kod olovnih akumulatora.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: Li-po baterija

Post by juka vk »

Ljudi jel zna neko !!??
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Li-po baterija

Post by Kukinjos »

Za LiPo baterije tvrde da ne pate od "memorijskog efekta", što znači kako nije bitno jesu li napunjene ili prazne. Proizvođači računala ih drže na cca. 40% napunjenih na skladištu, jer navodno im to produžuje vijek trajanja. Inače trajnost zavisi, naravno, od proizvođača i radne temperature (najdulje izdržavaju na nižim temperaturama). Obvezatna je i battery managment elektronika, kako se ne bi prepunjavale ili praznile iznad granica. Vijek trajanja im je od 3 do 5 godina i kapacitet im pada oko 11% godišnje, neovisno o punjenju i pražnjenju. Nemoj se uhvatit za svaki podatak, jer ovo pišem po sjećanju, a već sam star :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
rajac
Napredujem
Napredujem
Posts: 129
Joined: 11-03-2009, 19:01

Re: Li-po baterija

Post by rajac »

Ako je napunjena,može stajat i godinu dana i više bez štete,bitno je da joj napon nikad ne padne ispod dozvoljene vrijednosti,koja ovisi o vrsti kemije li-xxx baterije,za tipične LiCoO2 vrstu nepoželjan je napon ispod 2.7V,pa sigurnosti radi svakih par mjeseci stavi punit te baterije i neće bit problema.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: Li-po baterija

Post by juka vk »

e super decki, hvala :)
Post Reply