Natrij-persulfat ili željezni triklorid?

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Natrij-persulfat ili željezni triklorid?

Post by Gromit »

Pozdrav svima!

Pošto mi HCl i H2O2 samo pravi probleme :azdaja: , a nije tajna da je to jeftina, prozirna lako nabavljiva mješavina za nagrizanje ALI preagresivna za toner-transfer kao i za foto-postupak - prolazi kroz toner i nagriza bakar ispod i što je najgore to tek vidiš kad skineš toner acetonom! Također, čitam po stranim forumima da ljudima pred očima uništava fotolak! Uostalom na Positiv-20 spreju piše da se nagrizanje radi u ferikloridu! Vjerujem da mnogima uspjeva radit i sa solnom kiselinom - pa nek vam je sa srećom, ja prelazim na drugu opciju! Eh sad, o trikloridu znam uglavnom sve, ali me zanima jel se isplati rađe uzet natrij-persulfat koji je nešto skuplji, ali je proziran, ne smrdi, i ne ostavlja mrlje + navodno je dobar za sitne detalje i tanke vodove. Međutim nemam pojma koliko traje - negdje sam čitao da traje koji tjedan pa ga možeš bacit, ali nisam siguran!? Mislim ga koristit (koji god od ta dva) u vertikalnoj kiveti uz agitaciju mjehurićima, ako je to važno (a originalno se u takvim kivetama i koristi persulfat). U Conradu vidim da ljudi dosta hvale persulfat, pa ako netko ima iskustva... svako mišljenje je dobrodošlo! Ako je feriklorid bolji uzet ću njega, baš me briga šta je neuredan!

I jesam, tražio sam po forumu, ali sam samo našo kratki osvrt od prije 5 godina :? !
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Natrij-persulfat ili željezni triklorid?

Post by vklepac »

ja stalno koristim feriklorid,dobro nagriza,i moze stajati dugo jer je u granulama,ne smdi i jeftin je... zasto bi bio neuredan?? :lol:
http://www.kronos.hr/feriklorid-rinfuza-p-2878.html ja ga stalno tu kupujem
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Natrij-persulfat ili željezni triklorid?

Post by Gromit »

Hvala na odgovoru!

Reci mi samo dal ga naručuješ poštom ili Kronos ima trgovinu u Tratinskoj (kao Chipoteka)?
I koliku koncentraciju radiš: kažu da ide od 250-1000g po litri vode?
Ovo da smrdi sam samo čuo, nisam nikad radio s njime, još jedan plus za feriklorid!
A ovo da je neuredan - pa kolko čujem gdje god kapne bilo to odjeća ili čak beton ostavlja neizbrisive mrlje, ali OK to mi je najmanja briga.
Eh da, sorry na dosađivanju, dal griješ otopinu i na koji način nagrizaš (u kadici, spužvom/kistom, sa mjehurićima)?
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Natrij-persulfat ili željezni triklorid?

Post by vklepac »

narucujem ga postom da,,,sta se tice koncentracije ja stavim manje od 250g po 1l. ,,,to ti je naj bolje probat.
ne grijem nista stavim u posudu vodu i kiselinu,nakon toga plocicu i lagano naginjem posudu lijevo-desno 10-15min
Post Reply