Vrh lemilice

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

Zdravo svima

ja sam novi-stari clan foruma. Zaboravio sam prvi login pa sam se ponovo rgistrovao. Inace sam programer po zanimanju a elekronika mi je hobi i jos sam pocetnik sto se tice prakse.

Imam pitanje u vezi vrhova lemillice koju sam kupio, a nisam znao gdje da stavim post pa sam se odlucio za pocetnike.

Naime, nedavno sam nabavio BEST 898D rework station + lemilica. Kineska ali sam procitao da su solidne za moje potrebe. Kao sto rekoh pocetnik sam. Problem je u tome sto mislim da sam spalio dva vrha (spalio sam ih definitivno jer ne griju) ali nisam siguran da zasto. U ioba slucaja, nisam mogao kokretno nabaciti tinol na vrh lemilice, kao sto pise u uputstvima za lemljenje ili video tutorialima. Tinol mi bjezi sa vrha lemilice. Naravno, tokom vremena vrh se zaprljao, i poslije ciscenja nije vise grijao. Evo napisacu sta sam i sta nisam radio tokom mog experimenta:

1. NISAM koristio fluks ili paste za lemljenje ili neke kiseline kao sto predlazu, samo ono sto dodje uz tinol zicu koju sam kupio.

2. Cistio sam vrh lemilice SAMO mokrom spuzvicom koja je dosla uz lemilicu.
3. Kad sam lemio sa prvim vrhom, koristio sam fluks samo na ploci ali sam odmah nakog toga cistio vrh
4. Temperaturu lemilice sam kod prvog vrha drzao na 300 stepeni, a kod drugog 280, mada kazu za ove lemilice da i nije toliko precizna temperatura nego da se vrti tu negdje.

Kad sam izbacio fluks skroz, drugi vrh je trajao malo duze.

Moje pitanje je: Sta je moglo da utice na spaljivanje vrha?

Pretpostavljam da sam napisao sve sta sam radio, pa me interesuju savjeti kako da produzim trajanje vrha.


Unaprijed zahvalan
androind-paranoid

P.S.

Pozdrav trax, vjerovatno me se ne sjecas, nekad sam bio sparc ili tako nesto, ne sjecam se bas najbolje :)
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: Vrh lemilice

Post by cookie »

prije svega pozdrav...

ovako...gledaj,kad bi pregorio vrh lemilice ona bi i dalje morala biti topla...po mojem mišljenju tebi je pregorio grijač koji se nalazi unutar same lemilice koji gije vrh....znam to jer i meni se to dogaalo kad sam imao jeftine...kad pregori vrh onda i dalje bude vruč samo što je vrh onda tup...dobro si radio što nisi ništa koristio za lemljene osim tinol žice jer žica već u sebi ima sve potrebne sastojke za dobro lemljenje i ne treba ništa drugo dodavati...možda je problem to što je kineska ili tvornička greška ili loši vrhovi...možda i griješim ali to bi bilo najvjeojatnije jer sa time s bavim već 20-tak godina...ipak bi trebalo za takav osnovni alat izdvojiti koji euro više...
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Re: Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

Hvala na odgovoru.

Ja sam prvo posumnjao u kvalitetu vrha lemilice. Jer evo sad sam i treci stavio, radi kao zmaj, ali i dalje tinol ne ostaje. Ostajao je do prvog ciscenja i onda kad ga nanesem, ili spadne ili jednostavno na nekim mjestim ne ostaje, odnosno na samom vrhu ne ostane, ali ostane 1cm poslije vrha.

Ne znam koliko se krecu kvalitetnije lemilice, ovu sam platio 80 eura, i duvaljka joj radi ko sat, cak i lemilica. Ali vrhovi kostaju po 2 eura. Zato sumnjam u njihovu kvalitetu.

I da, vrh jeste topao odnosno vruc kad iako mislim da je spaljen, ali ne topi tinol.
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: Vrh lemilice

Post by cookie »

e sad sam malo pogledao po netu...vidi ako izgori vrh na lemilici onda bi barem ona cijev na kojoj je vrh morala biti topla a ako nije topla onda je definitvno riknuo grijač...što je tome uzok nebih znao...ali radio si ispravno osim fluksa...
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Vrh lemilice

Post by Kukinjos »

U pravilu vrh trebaš stalno držati pokositrenim, čistiš ga o vlažnu (ne natopljenu!!!) spužvicu ili ako je prljaviji o finu (ricavu) žicu za suđe (nikako ona s deterdžentom) ili originalnu za lemilice. Kao što je moj prethodnik rekao, samo i isključivo flux iz tinol-a, ne štedi ga i ne ostavljaj flux da izgori na vrhu, svaki put ga očisti s spužvicom. U početku sam koristio običnu vodu za namakanje spužvice, ali se zna uhvatit kamenac na vrhu, pa sad koristim isključivo destiliranu ili demineraliziranu vodu za akumulatore ili hladnjake od auta, puno bolja solucija!
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: Vrh lemilice

Post by cookie »

dobro to je recimo lemilica sednje klase i kao takva bi moral raditi...gledaj na samom vrhu ti je u tankom sloju nanesen nekakav metal i onda kad se oljušti ili ne prima tinol ili ga ne topi....ja ti isto tako oko 300 stupnjeva grijem i mislim da preko toga ne treba ići
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Vrh lemilice

Post by Kukinjos »

Pogledaj što ti piše na tinolu, da slučajno nije Rohs (99%Sn)? Izbaci ga iz uporabe pod hitno za vlastite potrebe, taj ima veću temperaturu tališta, spojevi izgledaju kao hladni lemovi, a flux mu je puno agresivniji i moraš lemit na 350C, katastrofa za osobnu uporabu.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: Vrh lemilice

Post by Dzogi »

Kao sto rece Kukinjos, provjeri tinol zicu. S losom tinol zicom je lemljenje veoma tesko.
Ali, ako kazes da se vrhovi gule, sumnjam da ti je kvalitet vrha los, kao sto si i sam rekao.
Do skora sam se bavio manuelnim lemljenjem u firmi, promijenio sam x lemilica, vecinom Weller-ice doduse, ali niti jedan vrh se nije gulio. Ukoliko ti odgovaraju (postaj sliku?) probaj Weller vrhove-originalni su malo skuplji ali za amatera (tj. mene) traju goooodinama.

P.S. Grijac je ocigledno ispravan, jer lemilica grije.
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Re: Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

Tinol je Sn60, 1mm 1.7% flux.

Evo slika...

Stari:

Image

Novi:


Image


Jedno pocetnicko pitanje: Da li su vrthovi standardizovani? Mislim, da li mogu kupiti neke kvalitetnije ali drugog proizvodjaca?

Hvala
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: Vrh lemilice

Post by Dzogi »

Mozes, dok god odgovaraju tvojoj lemilici...
Nazalost, mislim da ti Weller nece odgovarati, ali ukoliko si u mogucnosti odnesi jedan vrh u neku elektronicku radnju i trazi bolji istog oblika i dimenzija (oblika i dimenzija "baze" vrha, ne nuzno i "spica"...)

Ne vidi se da li je supalj ili pun, ali shvatio si vec, vazno je samo da "sjeda" u tvoju stanicu, odnosno da joj "pase" :wink: . O materijalima i sl. ne brini uopste.

Nadam se da ces uspjeti rijesiti problem!

P.S. Stari vrh je toliko crn da mi pada na pamet da je mozda "termostat" u kvaru, tj. grijac se uopste ne iskljucuje.... Ili bas bas previsoka temperatura...

Ali zanemari to za sada, 99% ce dobar vrh rijesiti stvar.
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Re: Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

Vrh je crn bio i nov, znaci ofarban. Nije kao ovaj zlatni.

Ali to sa termostatom bi mozda i moglo biti, nisam primjetio da se pali i gasi, ili da se hladi lemilica. Ali na duvaljki to radi.

Kao sto kazete pokusacu da nadjem druge vrhove, kao ovaj. Ovo je suplji vrh.

Hvala na savjetima i odgovorima.
krkojlo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 11-03-2012, 16:20

Re: Vrh lemilice

Post by krkojlo »

I ja sam jedno vrijeme kuburio sa vrhom lemilice i poslusaj iskusnije, kupi kvalitetan tinol.

Ja sam u Conrad-u zbavio stannol i razlika od ovog sto sam imao je nebo i zemlja.

Ja vjerujem da ti ovi vrhovi pasu:

http://www.ebay.com/itm/270870523004?ss ... 813wt_1037

Ja sam ih zbavio i mogu reci da su ok za moje potrebe, lemilica koju koristim je gordak 36a ili tako nesto, ali mislim da su vrhovi identicni.
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Re: Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

Evo me opet. Mislim da sam nasao uzrok mog problema. A to je tinol. Izgleda da je ipak onaj 99, jer nece da se topi na 280 stepeni. Imam neki stari tinol bez ili sa veoma malo fluxa ali je debeo, mislim cak 2 mm, i on fino ostaje na vrhu lemilice. I lijepo se topi.

Ali ipak cu nabaviti kvalitetnije vrhove i kvalitetniji tinol.

Jos jedno pitanje samo: Dok lemilica stoji izmedju dva lemljenja, koju minutu, da li da ostavim pokositren vrh ili da je samo ocistim. Logicno da pokositrim ali ipak pitam.

Tnx folks
:)
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Re: Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

krkojlo wrote:I ja sam jedno vrijeme kuburio sa vrhom lemilice i poslusaj iskusnije, kupi kvalitetan tinol.

Ja sam u Conrad-u zbavio stannol i razlika od ovog sto sam imao je nebo i zemlja.

Ja vjerujem da ti ovi vrhovi pasu:

http://www.ebay.com/itm/270870523004?ss ... 813wt_1037

Ja sam ih zbavio i mogu reci da su ok za moje potrebe, lemilica koju koristim je gordak 36a ili tako nesto, ali mislim da su vrhovi identicni.
Hvala. mislim da je ovo pogodak. A vrhovi jesu ti, tako da mislim da sam rijesio problem. Samo sacekati mjesec dana da dodje posiljka. :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vrh lemilice

Post by pedja089 »

To su standardni kineski vrhovi...
Kinezi ih koriste za gomilu lemilica...
Takav je vrh i za gordaka, i jos ko zna koje...
Evo ovde tipovi vrhova
Vrhovi.JPG
(65.43 KiB) Downloaded 1 time
Taj tvoj vrh je 900M-T-I. S4 vrh je govno, jer od onih 0,25 sto pise, nekoliko ih je sa zaobljem 3mm...
Ima jos jedan tip koji je slican ovom T-I, ali je malo duzi, i tanji, i nije dobar za lemljenje jer se brzo hladi. Ti vrhovi meni traju oko godinu, na 375 stepeni...
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Re: Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

Jeste 900M T-I. I pise da je 250-350 stepeni. Dobro je znati da ga mogu toliko naloziti. I da traju. Ali izgleda da je definitivno tinol. Evo drugi put radim sa tim starim tinolom i sve je ok.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vrh lemilice

Post by pedja089 »

Zaboravih reci, i ja sam uzeo sa ebay...
Linkove ne mogu naci...
Uglavnom iako preporucuju ovaj S4 vrh za smd, nemoguce je raditi sa njim zbog kvaliteta izrade...
User avatar
jadranko
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 29-01-2012, 01:29
Location: zagreb

Re: Vrh lemilice

Post by jadranko »

napravi si od debele bakrene žice par špiceva, zašilji ih po potrebi i snjima možeš krampat po staroj furdi a za fine stvari si čuvaj te originale, žicu nadji kod nekog električara..a tinol je najvažniji da ima u sebi kalafonij, prije upotrebe vrha kalajši ga s tinolom i brisati po potrebi ovlaš krpom za lemicice i to je to.sretno
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Re: Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

Hvala svima na super savjetima. Idem prvo nabaviti tinol da valja, pa vidimo dalje.

Uzdravlje
android-paranoid
Posts: 10
Joined: 07-05-2012, 15:38
Location: Sarajevo

Re: Vrh lemilice

Post by android-paranoid »

Zdravo raja,

samo da nabacim komentar da sam nabavio tinol novi, onaj stanol, i da je odlican. Mislim da je definitivno to u pitanju. Sad lemi ko zmaj.

Hvala svima na pomoci.
Post Reply