Pretvarač sa 12- na 220V~

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
dzamar
Posts: 13
Joined: 29-04-2012, 17:17

Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by dzamar »

Imam pretvarač koji ide u mjesto za upaljač u autu i tako pretvara 12V- na 220V~.Mene zanima da li bih mogao priključiti na izlaz tj na taj napon od 220V~ tzv. "lopov" i da preko te jedne utičnice na lopovu ide ispraljač na akumulator i da ga puni...a da na drugi kraj lopova priključim liniju u svrhu da ne padnu električne veličine i da bi akumulator održavao liniju duži vremenski period u radu?
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by kizbaja »

ne
to je ko da vodu iz kante sipas u casu i onda iz case vratis u kantu
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by pedja089 »

I usput prospes pola pri presipanju...
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by Kukinjos »

Još jedan perpetuum mobile :lol: :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
dzamar
Posts: 13
Joined: 29-04-2012, 17:17

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by dzamar »

hvala na tako zanimljivim odgovorima :D
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by Kukinjos »

Prijatelju, nemoj se ljutit, ali razmisli, pretvorit 12V u 230V dio energije se gubi na grijanju pretvornika, onda to smanjuješ i ispravljaš na 12V, opet gubici na grijanju, pretvaranju, diodama i čemu sve još ne, znači uzmeš npr. 10W iz baterije pretvoriš na 230V uz max. dobit 95% znači 9,5W, pa onda to opet smanjiš na 12V, uz max. dobit slijedećih 95% što je 9,025W, izgubio si cca. 10% energije i potrošio novce na razdjelnik i visoko učinkoviti punjač (ispravljač). Pa nije ovo neka svemirska nauka.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by Emigrant »

jarane , izbaci transformator iz linije i spoji je na 12V ( ako treba napravi jedan adapter ) .....
dzamar
Posts: 13
Joined: 29-04-2012, 17:17

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by dzamar »

Kukinjos wrote:Prijatelju, nemoj se ljutit, ali razmisli, pretvorit 12V u 230V dio energije se gubi na grijanju pretvornika, onda to smanjuješ i ispravljaš na 12V, opet gubici na grijanju, pretvaranju, diodama i čemu sve još ne, znači uzmeš npr. 10W iz baterije pretvoriš na 230V uz max. dobit 95% znači 9,5W, pa onda to opet smanjiš na 12V, uz max. dobit slijedećih 95% što je 9,025W, izgubio si cca. 10% energije i potrošio novce na razdjelnik i visoko učinkoviti punjač (ispravljač). Pa nije ovo neka svemirska nauka.
Naravno da se neću ljutiti,i ja sam bio svjestan toga samo sam mislio da postoji neka mogućnost.Na ovome pretvaraču( http://www.elektronika.rs.ba/data/proda ... 12-220.gif ) je bio i ispravljač,tako da poslije nekoliko sati korištenja linije,priključio sam ispravljač na utičnicu od pretvarača a na akumulatoru pratio povećanje napona...Kasnije sam opet priključio liniju i tako... :D :lol: 8)
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by vukboban »

Imas auto koji radi recimo na benzin.
Da ne bi morao da sipas gorivo,ti crevo koje vodi iz benzinske pumpe u karburator preseces,stavis T komad,i iz pumpe jedno crevo vodis u karburator,a drugo u rezervoar!
Benzin ide i u motor,a i u rezervoar,tako da nikad ne moras da dosipas gorivo!
Zvuci veoma glupavo,zar ne?
User avatar
jadranko
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 29-01-2012, 01:29
Location: zagreb

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by jadranko »

imaš dva rješenja:
1. upališ auto i akumulator se napuni iz alternatora

2. a možeš stavit i solarne ploče na auto (danas baš i nisu skupe) i preko njih napuniš akumulator

3. nije mi ništa palo na pamet kao treće......ovo sa zatvorenim krugom "puni-prazni" ne drži vodu?
dzamar
Posts: 13
Joined: 29-04-2012, 17:17

Re: Pretvarač sa 12- na 220V~

Post by dzamar »

vukboban wrote:Imas auto koji radi recimo na benzin.
Da ne bi morao da sipas gorivo,ti crevo koje vodi iz benzinske pumpe u karburator preseces,stavis T komad,i iz pumpe jedno crevo vodis u karburator,a drugo u rezervoar!
Benzin ide i u motor,a i u rezervoar,tako da nikad ne moras da dosipas gorivo!
Zvuci veoma glupavo,zar ne?
Ja sam fino postavio temu i tražio da mi se objasne neke stvari,a nisam tražio da mi se pišu poređenja i druge stilske figure.Još sam neiskusan i idem sa namjerom da naučim neke stvari,a ovaj forum je dobro mjesto za rješavanje velikog broja nedoumica.U svakom slučaju hvala tebi na tako zanimljivom odgovoru i što se tiče ovoga automobila jest malo glupo ali bi bilo jako dobro kad bi moglo kao i ova moja ideja. :D
Post Reply