Detektorski AM prijemnik

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
mmarkom021
Posts: 1
Joined: 26-04-2012, 21:23

Detektorski AM prijemnik

Post by mmarkom021 »

Pre nekih 30 godina napravio sam prvi AM detektorski prijemnik. Kalem, germanijum dioda, kondenzator od 470pf i slusalice ruske 2 puta 1600 oma su bile dovoljne da sa uzemljenjem preko radijatora i parcetom zice dobijem nekoliko stanica u slusalicama. Tada sam se odusevio i poceo sa elektronikom. Skoro sam hteo sina da zainteresujem i napravim isti takav, a on ne radi!? prekontrolisem veze i opet nista. Sada ja vas lepo pitam da se nisu ukinule stanice na AM??? Mozda kalem nije dobar? Zaboravih parametre za kalem. Naravno da sam guglao i sve corak!
Elem, da li je neko skoro pravio ovo da mi da neke parametre i ako moze sa promenljivim i fiksnim kondenzatorom? Kako je sa feritom kako bez i koliki i koji ferit i kolika antena? Hajde ljudi ne pitam vas da programirate eprom!
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Detektorski AM prijemnik

Post by LAF »

Ne znam odakle si, ali ono 021 na kraju da nije NS? Kod nas u Bosni uglavnom AM se emituje na KT
za "dijasporu" a i lokalne stanice presle na UKV; po neki slab signal na AM jos dopre, ali onih snaga
iz vremena kada si to radio nema vise (tada bili megavati). I signal radio SA dolazi na AM sa nekom
malom snagom i ne sa lokacije gdje je bio tako da bi klasicni detektor tesko pobudio.
Mozda je i kod tebe tako? pOz
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Detektorski AM prijemnik

Post by Amir_H »

Ovo što LAF reče stoji - danas ima vrlo malo "valjanih" AM signala - predlažem ti da dječaku pokažeš neke druge jednostavne eksperimente - npr. uzmi običan zvučnik pa na njega zalemi konketor i spoji taj zvučnik na AUDIO-IN tj. ulaz nekog pojačala te tako iskoristi zvučnik kao mikrofon ...
Npr. možeš uzeti pojačalo od PC računara, možda AUDIO-IN televizora itd itd

ovo je bio samo jedan prijedlog - vjerujem da i sam možeš smisliti "more" ovakvih ideja ... ožda kupiš mini CCD kameru pa je spojiš na analogni VIDEO-IN televizora ...
Post Reply