žica od zvučnika

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
walterstilino
Posts: 2
Joined: 21-04-2012, 11:37

žica od zvučnika

Post by walterstilino »

pozdrav svima,
imam zvučnike ms ind. za kompjuter, sastoje se od dva zvučnika i jednog woofera.
zvučnici se ukopčaju u woofer i onda iz woofera ide jedan kabl za struju i jedan za ukopčati u kompjuter.
strgao mi se "jack" na kablu što ide u kompjuter, taj kabl se sastoji od jedne crvene i jedne bijele žice.

kako bi to sam spojio da ne moram kupovati nove zvučnike?
inače totalni sam početnik što se tiče takvih stvari
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: žica od zvučnika

Post by Momak »

Koliko sam shvatio kabl sa crvenom i belom zicom ide u kompjuter. Ako je tako onda u crvenom, kao i belom kablu moras imati po 2 zice. Znaci ukupno imas 4 zice. Iseci izolaciju pa ces videti u centru jednu zicu i oko nje jos jednu. Ta u sredini je tako reci + a ova okolo - ili nula ili kako vec zelis. Kupi jedan jack 3.5mm i otvori ga. Kako to iznutra izgleda i kako treba da vezes zice izgleda ovako: Image + iz jedne zice, recimo crvene vezes na crveni deo na ovoj slici, a + iz bele na zeleni. Mozes i obrnuto, razlika je ta sto ce "levi" zvucnik da svira kao desni i obrnuto. Nule ili - sa crvene i bele zice zajedno spoji i vezi na narandzasti deo na jacku. Poz. :)
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
walterstilino
Posts: 2
Joined: 21-04-2012, 11:37

Re: žica od zvučnika

Post by walterstilino »

dobro si shvatio i tako je kako si napisao 4 žice su zapravo!
ja to uopće nisam primjetio! amater, što ćeš!

odoh naručiti jack negdje na internetu!
hvala legendo!
pozz
Post Reply