Skretnica

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
road-cleaner
Posts: 11
Joined: 18-10-2010, 11:37

Skretnica

Post by road-cleaner »

Može li se napraviti skretnica, koja djeluje na zvučnike različite impedancije? Imam tri zvučnika, jedan je 4 ohma, drugi je 6 ohma i treći 8 ohma.
Shenda

Re: Skretnica

Post by Shenda »

Može! :wink:
road-cleaner
Posts: 11
Joined: 18-10-2010, 11:37

Re: Skretnica

Post by road-cleaner »

Na koji način?
Shenda

Re: Skretnica

Post by Shenda »

Proračunaš elemente, pa sklopiš! :roll: :wink:
road-cleaner
Posts: 11
Joined: 18-10-2010, 11:37

Re: Skretnica

Post by road-cleaner »

Može malo opširniji odgovor?
Shenda

Re: Skretnica

Post by Shenda »

Skretnica je zapravo pasivni audio filter, sa rezanjem na određenim frekvencijama, i određenim slabljenjem (koje se izražava u dB/oktavi)...

Da bi uopče počeo računati moraš znati podatke svakog zvučnika u kutiji, i odrediti frekvu rezanja, a i slabljenje...
Impedancija zvučnika je samo jedan od elemenata za račun, a ukupna impedanca skretnice i zvučnika treba biti 8 (ili 4) ohma. Dakle pojedine elemente ne treba prilatgođavati zvučnicima...

Probaj na netu naći kakav program za proračun, jer je očigledno da si tanak, a meni se ne da računati nešto što mi ne treba...
road-cleaner
Posts: 11
Joined: 18-10-2010, 11:37

Re: Skretnica

Post by road-cleaner »

Skretnica je filter, to znam. Filter je sklop koji propušta frekvenciju do granične frekvencije koju određuje LC ili RC krug. Postoje niskopropusni i visokopropusni filteri. Impedancija općenito je zapravo otpor u izmjeničnom krugu. Ona se računa vektorski. Induktivni otpor zavojnice, kapacitivni otpor kondenzatora i otpor zvučnika čine ukupnu impedanciju sklopa. Ja bih trebao, koliko sam shvatio, izjednačiti impedancije proračunima na sve tri razine zvuka?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Skretnica

Post by bob4 »

Da raširim temu.
Dali se netko bavi projektiranjem i izradom induktiviteta koji se ugrađuju u te skretnice????
Shenda

Re: Skretnica

Post by Shenda »

Bobe ja ih napravim kad mi trebaju... ali da to radim nekom drugopm, po naruđbi... Hah, to košta... i materijal se relativno teško nalazi, a bome i vrijeme i živci... No way! :wink:
road-cleaner wrote: Ja bih trebao, koliko sam shvatio, izjednačiti impedancije proračunima na sve tri razine zvuka?
Za sva tri raspona frekvencija... tako nekako! :wink:

E sad... ako ideš dizati impedacu zvučniku od 4 ohma, onda dodaješ otpor u seriju, na kom se troši višak snage... ako pak ideš smanjiti impadancu zvučniku od 8 ohma, onda spajaš otpor u paralelu... Pazi, sve bi trebalo biti i fazno usklađeno, ne smije ti se desiti da su zvučnici pomjereni u fazi (da jedan "svira" prije a drugi kasni!)... biće to interesantan proračun, već se veselim rezultatu... :roll: :lol:
road-cleaner
Posts: 11
Joined: 18-10-2010, 11:37

Re: Skretnica

Post by road-cleaner »

Shenda wrote:Bobe ja ih napravim kad mi trebaju... ali da to radim nekom drugopm, po naruđbi... Hah, to košta... i materijal se relativno teško nalazi, a bome i vrijeme i živci... No way! :wink:
road-cleaner wrote: Ja bih trebao, koliko sam shvatio, izjednačiti impedancije proračunima na sve tri razine zvuka?
Za sva tri raspona frekvencija... tako nekako! :wink:

E sad... ako ideš dizati impedacu zvučniku od 4 ohma, onda dodaješ otpor u seriju, na kom se troši višak snage... ako pak ideš smanjiti impadancu zvučniku od 8 ohma, onda spajaš otpor u paralelu... Pazi, sve bi trebalo biti i fazno usklađeno, ne smije ti se desiti da su zvučnici pomjereni u fazi (da jedan "svira" prije a drugi kasni!)... biće to interesantan proračun, već se veselim rezultatu... :roll: :lol:
Da, to razumijem. U paraleli je otpor uvijek manji od najmanjeg. :D
A, hvala na pomoći. Ništa, idem puknut to u multisim i vidit kako funkcionira simulacija.
road-cleaner
Posts: 11
Joined: 18-10-2010, 11:37

Re: Skretnica

Post by road-cleaner »

Jel mogu spojit zavonicu koja podržava 150W snage na sebi zvucnik od 200W ako je pojacalo 50W?
Post Reply