mini Hidrocentrala savjeti

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
HaKi
Posts: 3
Joined: 11-01-2012, 15:35

mini Hidrocentrala savjeti

Post by HaKi »

Pozdrav ekipa,

Evo otvaram temu za duze vremena.
Novi sam na ovome forumu imam vikendicu i solidnu rijeku pored vikendice ima li ko kakvo rijesenje za mini hidrocentralu da li se to isplati ?

Imam neka pitanja posto nisam bas vjest sa tim, svi savjeti prijedlozi su dobrodosli.

1) Koji generator mi treba? sta savjetujete ? snaga ?
2) Jeli treba neke sklopove praviti...
3) Koliko je minimalno obrtaja na generatoru da mogu postici 220w mozda nekih 5kw stabilno.

Pozdrav :roll: :roll:
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by MileMalbasa »

Pozdrav prijatelju


Iskreno dugo sam cekao da neko pokrene ovu temu jer i ja imam vikendicu i pored nje recicu.Prije svega moras nam reci za cega ces korisiti energiju te recice da li ces napajati samo svoj objekat ili vise objekata u blizni.Kao drugo morao bi priblizno znati koliki je potencijal te recice ako je planinska recica verojatno ima veci potencijal od onih u nizim prijedelima.Sto se tice generatora mozes uzeti neki asihroni od 132-150 kW snage mislim da je to sasvim dovoljno.Imam ovdje kod sebe neki projekat za mini HE pa ako si zainteresovan poslacu ti na mail.
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by MileMalbasa »

Ove snage sto sam ti gore naveo mogu komotno da napajaju celo vikend naselje od 10 vikendiza to govorim iz licnog iskustva
HaKi
Posts: 3
Joined: 11-01-2012, 15:35

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by HaKi »

Pozdrav drug, ovo mislim koristiti samo za svoju vikendicu eventualno jos jednu ako bi bilo viska. Znaci ovako potencijal rijeke je velik ali nagib nije nesto tako moram skontati kako bi to rijesio mozda usis da napravim veliki u jednu cjev kanalizacionu i da nju usmjerim na turbinu. Znaci sve su ideje otvorene ovu temu sam otvorio bas da vidim sta ljudi misle i ideje. Ja bi bio presretan ako bi mogao izvuci 5 do 10 kw sutruje da zimi mogu ukljuciti jednu pec :) i TV... ako imas posalji mi na mail taj projekat haki98@hotmail.com mi je mail.


Ispricaj nesto ako imas konkretno taj svoj projekat koliko ti struje dobijas. Znas li mogu li imati kakvih problema zakonski ako bi to pravio ?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by nano »

ja mislim da je pad najvazniji...uz protok naravno....
evo ti neka formula ...

Neto snaga hidroelektrane

Tehnički iskoristiva energija vodotoka smanjena je zbog trenja u dovodima (tunel,tlačni cjevovod), te gubitaka protoka, što se definira kroz neto pad Hn (neto pad = bruto pad(prirodni) - gubici). Srednja iskoristiva snaga (neto snaga) koju hidroelektrana daje na priključcima generatora, može se odrediti iz jednadžbe:

P=9,81x nt x ng x Qsi x Hn (kW)

gdje je:
ηt - stupanj korisnog djelovanja turbine
ηg - stupanj korisnog djelovanja generatora
Qsi - srednji iskoristivi protok
Hn - raspoloživi neto pad [m]

Ukupni stupanj djelovanja pri normalnom opterećenju u modernim hidroelektranama iznosi i do 90%. Prosječno za veća postrojenja iznosi približno 80%, a za manja postrojenja približno 75%.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by WhiteHead »

E sad mu još napiši koja je jedinica mjere za "srednji iskoristivi protok", pa nek računa.
Čini mi se da @Haki i @MileMalbasa nisu svjesni koliki je 1 W snage.
Za ove snage koje pominju gotov da je potrebna Drina.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by MileMalbasa »

Drugovi


Slazem se sa svime gore navedenim i da dobiti toliku snagu treba jaka reka ali ne smije se potcjeniti snaga brdsko planinskih recica.Sto se tice zakona tu treba toliko dozvola da je to abnormalno.Ovdje kod nas u SRB treba vise papira i kada se sve to donese cekas da ti odobre zahtjev.

Projekat miniHE moras malo pricekati da dodjem do baze podataka jer trenutno nije kod mene.Sjecam se da je covjek iz Njemacke donio generator snage 25KW ili tako nesto ali posto je bio stariji generator odnosno upotrebljavan na izlazu nije davao pravilnu sinusoidu vec su se javljali harmonici-paraziti.Uradjena je manja kompezacija rekativne energije nzm tacno koliko pise u projektu i radi ko Doxa.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by nano »

ma u redu je snaga rjecica...ali 25kW...ej...treba okrenuti taj generator na tom opterecenju ...
i vrtiti ga
bez visinske razlike to nece ici tako lako
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by MileMalbasa »

Mislim da ako se napravi dobar visinski pad da je moguce obrtati generator reda velicina 20 ili 25 KW.Naravno treba dobro smisliti gdje to napraviti odnosno gdje ce biti najbolje postaviti to.Vidjao sam po Bosni negdje blizu Mrkonjic grada da covjek ima generator 25 KW i radi odlicno samo je dobro napravljen visinski pad.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by bob4 »

Kad sam počeo čitat pomislim; imam ono što čovjeku treba (na tavanu 500W); kad on 25kW :ohno:
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by MileMalbasa »

@bob4

isao sam logikom da za kucu od 250 kvadrata treba oko 17.45 kW snage (tako je kod mene) a i sta covjek bi mozda mogao prodavati struju komsijama :D
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by Amir_H »

Trebaš u svojoj blizini potražiti nekog stručnjaka - pravljenje takve hidrocentrale nije posao za amatere ... Ako hoćeš neko amatersko rješenje uzmi dinamu od bicikla ...
HaKi
Posts: 3
Joined: 11-01-2012, 15:35

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by HaKi »

Evo da i ja odgovorim vidim malo je tema krenula. Nisam ja mislio 25kw kao sto neko prica ako vidite gore u naslovu kad bi mogao 5kw izvuci bio bi prezadovoljan.. Rijeka nije mala samo je pad slabiji zimi je izuzetno jaka zna i poplaviti okolo.. Mislim da nije neostvarivo neki 5kw .. ili manje.. sto se tice ti amaterski varijanti mislim da se moze bez problema napraviti sa alternatorom iz auta neka kombinacija ali to mi ne treba ..

Moj cilj je ako je ostvariv da mogu upaliti jedan uljni radijator i tv to znaci cirka 3kw do 2kw taj radijator + tv.. fakticki bio bi zadovoljan i ispod 5kw ako bi moglo se odarditi..


Koliko treba obrtaja generatoru da bi postigao tu snagu ? znam da zavisi od generatora ali eto zna li mi ko reci koliko je minimalno obrtaja da se izvuce ta snaga i kolika je cjena tog generatora :)


Jos jedno pitanje imam sta mislite o varijanti tipa imam UPS serverski koji je 3kw da li bi se moglo iskoristiti sta od toga da uzmem 2 jake baterije i da se pune preko alternatora od auta a poslje da vucem 220v .. mada cisto sumnjam da bi mogla grijalica raditi :) mozda neka od 1kw :)
Hvala..
User avatar
Rocker
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 29-11-2011, 21:18

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by Rocker »

@HaKi, prema ovim pitanjima koja tu postavljaš, ti si početnik.
A to nikako nije projekt za početnike.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by Amir_H »

Haki uzmi trofazni elektromotor snage oko 15kW (ovo neznači da ćeš imati 15kW) snage i spoji na njega kondenzator te ćeš dobiti generator - iz tog generatora možeš napajati grijalicu bez problema, a za TV trebaš koristiti UPS. Provjeri koji UPS štima tvom TV-u, jer UPS se prave za PC a ne za TV i zato pojedini UPS i TV se nikako ne slažu ...

Ako ima još nejasnoća tada važi moja prethodna poruka - nađu dobrog stručnjaka u svojoj blizini ...
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by Emigrant »

prelistaj malo starije brojeve " sam svoj majstor " iliti naš omiljeni SAM .... mislim da je druga polovica 80.tih ... bila je serija članaka o mini hidrocentralama .....
User avatar
Ramo
Posts: 14
Joined: 07-05-2012, 16:09
Contact:

Re: mini Hidrocentrala savjeti

Post by Ramo »

MileMalbasa wrote:Pozdrav prijatelju


Iskreno dugo sam cekao da neko pokrene ovu temu jer i ja imam vikendicu i pored nje recicu.Prije svega moras nam reci za cega ces korisiti energiju te recice da li ces napajati samo svoj objekat ili vise objekata u blizni.Kao drugo morao bi priblizno znati koliki je potencijal te recice ako je planinska recica verojatno ima veci potencijal od onih u nizim prijedelima.Sto se tice generatora mozes uzeti neki asihroni od 132-150 kW snage mislim da je to sasvim dovoljno.Imam ovdje kod sebe neki projekat za mini HE pa ako si zainteresovan poslacu ti na mail.
Jel mozes i meni poslat taj projekat , ramo_91@ymail.com
hvala :)
Post Reply