9 i 10v tranformatori

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
kverter
Posts: 8
Joined: 17-12-2011, 03:29

9 i 10v tranformatori

Post by kverter »

Iako pretpostavljam da nista ne moze poci naopako,prvo bih da se konsultujem sa iskusnijim ljudima.
Naime,pitanje je toliko jednostavno da me sramota i postaviti ga,al' et',moram,jer priprema je cudo :)
Dakle,imam sistem zvucnika 2.1,koristi transformator 230 ulaz 10 izlaz.
Zvucnici su sami do sebe otisli odjednom,niti je uticaj okoline niti sta,al' to je sad nebitno.
Ono sto je bitno jesta da imam druga 2 zvucnika,koji koriste transformator 230/9,oni rade.
Sad,menjao sam kabal za dovod do transformatora,tako da do kabla nije,sad bih hteo da ispitam da li je do samog transformatora,pa bih hteo uzeti taj od 9v i iskoristiti ga umesto ovog od 10v,da bih video da li ce raditi.
Dakle,pitanje je,cak i ako je ovaj transformator od 9v ispravan,da li ce zvucnici funkcionisati,i na taj nacin mi dati do znanja da je problem bio u transformatoru?
Posto,ako bih spojio,a oni ne rade jer fali taj 1v,onda i dalje ne bih znao da li je problem u transformatoru ili nije.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: 9 i 10v tranformatori

Post by nano »

Mozes slobodno spojiti i treba da rade zvucnici i bez tog 1 v,ali zar ti nije lakse izmjeriti instrumentom
Transformator?Vecina tih trafoa ima termoosigurac u primaru,mozesga vidjeti ispod one trake u boji oko namotaja,jedan mali kvadratic.ako ga ne vidis,obicno je tamo gdje dovodne zice ulaze u primar.Mozes ga slobodno prespojiti...samo pazi oko njega su zice primara koje su veoma tanke,da ih ne pokidas.
Teafo mozes iznjeriti direktno na utikacu koji ide u uticnicu 220,ako imas unimer....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
kverter
Posts: 8
Joined: 17-12-2011, 03:29

Re: 9 i 10v tranformatori

Post by kverter »

Ne posedujem nista od instumenata sto se tice elektro merenja.
A ni znanje te oblasti mi je bas minimalno :)
Al' sam,onako,logican i organizovan uopsteno.
Ovako kad imam elektro problema,ukoliko imam ispravne delove,ja uzmem pa deo po deo menjam,barem delove koje je lako zameniti,i tako proverim svaki deo koji mogu zameniti,i tako nadjem kvar,i ako uspem,popravim doticni uredjaj,posto ipak,sa nozem,lemilicom i ostalim znam baratati.
Ja vidim kako nesto spojeno,onda uzmem isti takav deo iz drugog uredjaja,i na isti ga nacin spojim.Tako ne moram nista znati sto se tice teorije iza toga,gde je plus,gde minus,da li se moze spojiti ili ne.
Naravno,konacni proizvod ne izgleda "utegnuto" kao sto bi izgledao da ga je sredjivao neko ko se razume u to,al' meni je dovoljno samo to da on funkcionise.
U svakom slucaju,hvala ti puno na odgovoru :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: 9 i 10v tranformatori

Post by nano »

bar sada unimeri nisu skupi...nabavi jedan i nauci ga koristiti ustedit ces si puno vremena i zezancije...
kad vec znas sa nozem i lemilicom..ovo ce ti biti jednostavno...lakse je uporediti dva,recimo trafoa,tako da mjeris ispravan i uporedis sa onim na koji sumnjas,nego vaditi vani ,pa mjenjati...
javi nam sta je bilo sa trafoom....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
kverter
Posts: 8
Joined: 17-12-2011, 03:29

Re: 9 i 10v tranformatori

Post by kverter »

Funkcionise.Ovaj od 9 je nesto sitniji,pa je bilo nezgodnije ustabiliti ga u ono njegovo leziste,al' i to sam resio.
Sad,da li ce biti kakvih komplikacija u skoro vreme,ostaje da vidimo.Za sad je ok,to mi je jedino bitno.

Sad,sto se tice instrumenata,definitivno mi je cela ova oblast zanimljiva,volim ideju o tome kako radim sa ovim stvarima,kombinujem,pravim nesto novo.A imam i dosta starih uredjaja na tavanu.
Mada,kao i sve,trebalo bi dosta truda da upratim sve to,svu tu teoriju.Ne da bezim od toga,samo osecam neku nelagodu da se raspitujem o ovakvim stvarima,uvek imam osecaj da postavljam toliko pocetnicka i ocigledna pitanja da ostavljam utisak da sam trajno izgubljen slucaj sto se toga tice.
Pokusavao sam na svoju ruku,guglati i slicno,al' tu je brdo informacija,brdo podataka,koje ne znam kako tumaciti,a nemam nikakvu odrednicu koja ce mi pokazati na pocetak tog sveta.
Citam i ovde po forumu,ova sekcija,pocetnicka pitanja,vise je usmerena ka dobijanju brzih odgovora na konkretna pitanja,ovako poput moga.
A neka tema gde bi se neko poput mene,dakle teska kategorija pocetnika,mogla postepeno uvoditi u ceo ovaj svet,to bi bilo odlicno za mene,a verujem i za ostale koji dele moje misljenje.
U svakom slucaju,hvala ti na pomoci :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: 9 i 10v tranformatori

Post by nano »

Znaci proradilo....super....pazi samo ako je trafo prilicno manji od originala,znaci da je manje snage,pa ako budes puno pojacavao moze sei pregrijati...
Neko je rekao nema glupih pitanja.....
Svi smo mi bili pocetnici...
Ti kreni malo s proucavanjem....sta je napon,struja....,elektronske komponente,napajanja,transformatori...
i tako malo pomalo....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply