Jednostavan kontroler procesa

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

Bok, radim jednostavan kontroler procesa pa mi treba mala pomoć.
Koristim ovakav timer: http://electrodepot.com/a4135.htm

On nakon određenog vremena propusti struju motoru.
Motor napravi puni krug i na kraju okida sklopku koja na tren prekine dovod struje ovom timeru.
Timer se tako resetira i proces počinje ispočetka.

Ovo radi kad se motor vrti većom brzinom jer okidač uspije proći sklopku (pa se ona isključi i opet uključi), ali na manjoj brzini motor ostane na sklopki (i ona ostane trajno isključena).

Zanima me da li postoji kakva posebna sklopka za ovakve namjene, KAKO DA OVO RIJEŠIM :ohno: ???
Ili ako netko možda ima kakvu drugu pametnu ideju kako napraviti kontrolu ovog procesa (da motor svakih x vremena prođe puni krug i stane)?
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

Evo slika da lakše razumijete o čemu pričam:
http://img23.imageshack.us/img23/6941/86547524.png
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by kizbaja »

ako je neki slabi motor paralelno njemu dodaj kondenzator
za sta ti je to?
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by niho »

Kolika je brzina ovog radnog tocka, jako je bitno pa se tako i brzina upravljanja podesava. Kolika je snaga... Ako to moze odraditi motor od brisaca (npr.) onda je lako rijesiti, jer on vec ima igradjen granicnik da se zaustavi nakon punog kruga, tvoje je da uradis samo tzv. takter koji ce ka potaknuti prema intervalu kojeg zadas.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by nano »

jos jedan timer da drzi motor ukljucen ...recimo pola sekunde da uspije proci sklopku
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

Hvala svima na odgovorima :)
Još jedan ovakav timer mi je skupa opcija i već lagano kompliciranje.
Treba mi jednostavno riješenje.

@niho - jako mi se sviđa ideja, motor od brisača bi bio idealan ako se sam zaustavlja i ako ima potrebnu brzinu, upravo takvo kretanje mi i treba (jer zadatak ovoga je da pomiče polugu na kojoj je 2kg tereta naprijed-nazad). Ali nisam nikad radio s njim i neznam kako radi, pa ako mi netko može ukratko objasniti kakav je to motor (pretpostavljam dc sa četkicama), na koji način ga kontroliraju one polugice iza volana, na kojoj voltaži radi, kakva im je snaga i kako radi ta njegova elektronika koja ga zaustavlja (ili se zaustavlja na neki mehanički način??)... Nemam pristupa polovnome, jedino mogu otići kupiti novi, a to ne želim dok ne saznam da li će funkcionirati.


PS. brzina ovoga motora je 90 RPM-a.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by niho »

Kako nema polovnih, mogu se naci na svakom auto otpadu i autoservisima. Na putnickim automobilima su 12V a na teretnjacima su 24V to je u principu kolektorski motor kod nekih varijanti (jeftinijih ) je stator stalni magnet i kod njega zamjenom polova napajanja mijenjas smjer rotacije. Drugi su pak serijski odnosno i rotor i stator su elektromagneti, kod njih je malo teze mijenjati smjer ali su zato puno bolji za regulaciju brzine. To su motori sa tzv. puznim reduktorom sto znaci da su samokoceci. Na glavi reduktora su izvedene zice ili konektor a u istoj se nalazi i taj prekidac koji iskljucuje motor u pocetnom polozaju. Taj posao obavlja jedno ispupcenje na plasticnom zupcaniku puza. Broj obrtaja se krece od 15 do 60 u minuti. Sto se tice snage siguran sam da ima vise od 20kgcm ne znam sta ce pogoniti i koliki je obrtni moment tog "gonjenog" uredjaja.
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

Pogoni nož za rezanje tijesta i neke lopatice (ekvivalenat težini od max 2kg). Ma ako takvi motori vrte janje onda će bez problema odraditi ovo :D
Za napajanje koristim 12V napajanje od laptopa (90W). Je li to dovoljno za rad ovog motora?

Koliko sam shvatio (ugrubo):
na jedan kontak ide stalni +
na drugi kontakt ide + koji dolazi iz timera
na treći kontak ide -

timer podesim ovako:
ON - nekoliko milisekundi, samo da pokrene motor, nakon toga stalni + vrti motor dok ne napravi puni krug
OFF - određeno vrijeme (pauza)

http://img266.imageshack.us/img266/8264/95769793.png
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by niho »

Otprilike tako s tim sto ti je dovoljan kratak impuls samo da krene motor ( da predje tu kratku pauzu dok ne predje greben) dalje ide sam do kraja kruga. I kuciste je kod svih na minusu. Naravno govorim o velikoj vecini motora za prednje brisace, zadnji su nesto drugaciji, ne rade pun krug, takav im je mehanizam, evo rijec je o ovakvom motoru.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by nano »

Dobra je ideja motor od brisaca samo,cini mi se da onaj tvoj timer ne moze odraditi jedan kratki impuls koji pokrene ,pa odredjena pauza ,pa opet impuls.....koliko sam vidio na onoj stranici ispod,za takvo nesto treba opet jos jedan timer....ne moras ti staviti ovakav skupi timer,moze i neki jeftiniji i obicniji...
Ispravite me ako grijesim :?:
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

Da zaključim, timer bi trebao raditi ovo:
impuls -> pauza -> impuls -> pauza -> impuls........ (nakon svakog impulsa motor sam odradi puni krug)

I oćeš mi reći da ovu jednostavnu operaciju ne može odraditi jedan ovakav timer??? :shock:
Sva sreća pa ga još nisam naručio, neznam zašto ga onda nazivaju multifunkcijskim :azdaja:
Mislio sam ga uzeti zbog životnog vijeka.

Di da nabavim timer koji ovo može?

PS. Hoće li mi biti dovoljno (12V, 90W) napajanje od laptopa za pokretanje timera i ovog motora pod opterećenjem?

@niho - kako radi motor zadnjeg brisača, u slučaju da može izgurati ovaj teret radije bi uzeo njega zbog manjih dimenzija..?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by niho »

U principu taj tajmer bi mogao odraditi posao mada je malo problematicno vrijeme za koje motor napravi pun krug. Serijski motori bas nisu precizni, ne razumijem bas sta si zamislio al hajd nema veze. Nadam se da je ta pauza malo duza pa da motor ima vremena stici. Sto se tice ispravljaca 12V 90W je ok to je 7,5A ali me bunio to sto kazes da je od laptopa, laptop se napaja sa19V. Motor od brisaca zadnje sajbe ne radi pun krug nego nekih 90 - 120° ima njihalicu ili kako se to vec zove za pretvaranje dijela kruznog u translatorno kretanje te direktno pogoni brisac. Ovakonekako
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

Pauza je oko 1 minutu pa nije problem, bitno je samo da se uvijek vrati u početnu poziciju.
Napajanje: http://www.eio.com/p-19438-bytecc-pw-10 ... aptor.aspx
Ima li i ovaj zadnji motor ovo samostalno vraćanje nakon impulsa? Ako ima onda i on može odraditi posao.

Znači timer je ipak OK?
Našao sam još sličnih, možda su oni bolji... ili su isti kao ovaj gornji?
http://www.ingramproducts.com/Timers_Pr ... Timer.html
http://www.ingramproducts.com/Timers_Pr ... Timer.html
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by nano »

Niho,ja mislim da je problem u razlicitom vremenu trjanja impulsa i pauze ,koje ovaj timer ne moze odraditi samostalno....jesam li u pravul?
I taj ispravljac bi trebalo isprobati,jer ce taj motor povuci dosta struje u startu ,pa ispravljac moze "misliti" da je kratki spoj i aktivirati zastitu....ti svitcheri nisu bas za pogon motora
Tetrapak,tebi trebaju dva najjednostavnija timera za ovo odradit
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

Kad smo već proširili ovu raspravu evo da znate o čemu se radi. Radim neki kućni rezač tijesta, i sve ove komponente moram ugurati u kutiju 25*15*20 cm.
Ispravljač mi je najveći problem, jer ne mogu naći neko dovoljno jako DC 12V a da je malih dimenzija, zato sam mislio da je ovo za laptop super jer je malih dimenzija, a daje 100W.
Uz ovaj glavni motor (pretpostavljam da ima oko 30-ak W) tu će biti i još jedan manji od 10W koji će se konstantno vrtiti.
Što misliš koliko mi na kraju snage treba?

PS. Mislim da si u pravu, mislim da meni treba neki twin timer poput ovoga:
http://www.ebay.com/itm/Digital-Twin-Ti ... 9269wt_905
Ne želim dva timera jer je to preskupo, mogu skoro kupiti PLC za te novce.
Što misliš kakav je ovaj s Ebay-a, kaže da ima omron relay, a nebi se čudio da krepa za 10 dana... opekao sam se već puno puta.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by nano »

treba ti oko 50-tak wati ,da ostavimo malo i rezerve...samo ti kazem ..probaj startati taj motor preko tog
ispravljaca od laptopa ,mozda i uspija da ga pokrene,ako ga pokrene ,dalje ce raditi ....

nadji jedan timer koji moze da ti daje impulse svake minute i koji ce da ti pali relej koji starta motor ,tom releju dodaj kondenzator da ga malo zadrzi dok se motor pokrene i rijesio si stvar
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

Probat ću kad nabavim motore.
Evo ovaj ga pokreće (pod malim teretom) sa 60W, ima video na youtube-u tako da mislim da neće biti problema: http://monsterguts.com/index.php?act=vi ... ductId=105
http://monsterguts.com/index.php?act=vi ... oductId=11

Praktički je nemoguće naći ove twin timere za 12V tako da ću koristiti jedan ovaj timer: http://trgovina.schrack.hr/uticni-print ... -o-8a.html (čini mi se kvalitetan), i mikrosklopku.
http://img694.imageshack.us/img694/6941/86547524.png
Timer nakon odbrojavanja pokrene motor, motor odmah okida mikrosklopku i nastavlja svoj put, a mikrosklopka resetira timer koji počinje novo odbrojavanja.
(koliko znam ovi timeri se resetiraju kad im se prekine dovod energije - toplo se nadam da sam u pravu i da će ovo funkcionirati na ovaj način :?: , ako ne, ne preostaje mi ništa drugo nego koristiti dva timera).

nano, ovaj tvoj način nisam baš dobro razumio, ne vidim kako si zamislio resetiranje timera ili si možda mislio na twin-timer (u tom slučaju kondenzator nije potreban)...


A jesam zakomplicirao ovo. Dečki stvarno se ispričavam na ovoliko pitanja, nadam se da vam ne smeta (ipak sam početnik) :D
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

UZBUNA!!!!!!

Je li ovo twin-timer:
http://trgovina.schrack.hr/uticni-print ... -o-8a.html ????? Mogu li s njim raditi ciklus ON - OFF -ON -OFF...
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by LIAM »

Je i ja ga koristim za testiranje svoje automatike i odličan je
Tetrapak37
Posts: 22
Joined: 18-11-2011, 23:21

Re: Jednostavan kontroler procesa

Post by Tetrapak37 »

SAVRŠENO. Što je najbolje pretražio sam cijeli internet, i na kraju kad sam već odustao, slučajno naiđem na ovo... i mogu sam otići po njega!!!
To bi značilo da je problem riješen... :D

Dečki, stvarno vam hvala svima što ste mi pomogli doći do ovog najjednostavnijeg mogućeg rješenja, ovo je jedini forum na kojem sam naišao na pomoć. Sve pohvale!
Ako di zapnem, javim se.


PS. @LIAM - znaš li možda još neku trgovinu koja ima ove stvarčice za 12V (da imam backup)?
Post Reply