Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
dcsmart
Posts: 3
Joined: 22-03-2021, 14:53

Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by dcsmart »

Pozdrav svima.
posto sam novi ovdje molim za pomoć i isprika ako vec ima nešto na ovu temu, ali ja ne mogu pronaci.
Radim na jednom projektu stroja za obradi voca i potrebna mi je pomoc u vezi djelova i sheme
ako netko moze pomoci bio bih zahvalan.

Radi se o AC asinhronom motoru 220v-60W-0,9A, prijenos preko zupcanika na zupcastu letvu.
sto mi je potrebno:

1 sistem se treba pokretati tasterom
2 kada se motor pokrene (smjer 1) i nož na letvi dodje do odredjenog polozaja mikroprekidac bi trebao promijeniti smjer vrtnje, preko relea ili kondenzatora, (smjer 2) nisam siguran......
3 kada se vrati u pocetni polozaj drugi mikroprekidac bi ga trebao ugasiti i staviti u funkciju da ga se opet pritiskom na tasrer aktivira u prvom smjeru

e sad moze li mi tko pomoci sto mi je sve potrebno...koji releji ..kontroleri ili sto vec!
Ne bavim se time, nego je to pomoc kolegici koja se bavi preradom voca, koristit ce se za vađenje sredine jabuke.

Unaprijed se zahvaljujem
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by pedja089 »

Moze to da se uradi, nije puno komplikovano. Asinhroni motor je monofazni ili trofazni?
Po meni puno bolja varijanta to resiti mehanicki. Umesto zupcaste letve i zupcanika, staviti ekscentar i da on gura.
A opet puno jednostavnija varijanta od cele skalamerije je samo 1 pneumatski cilindar, i jedan taster. I to je to.
A jos bolja varijanta 2 tastera, tako da su obe ruke zauzete tasterom, da neko ne bi ostao bez prsta.
dcsmart
Posts: 3
Joined: 22-03-2021, 14:53

Re: Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by dcsmart »

Pozdrav,

motor je monofazni sa kondenzatorom.
Problem sa excentrom je taj što put hoda letve sa nožem mora biti 25 cmm, pa je mali nezgodno.
Zračni cilindar bi bio super, ali stvara dosta veliku buku pa smeta radnicama a i kučište onda mora biti min. 50+ cm.
Tipkalo ili taster mora biti jedan jer je nožna pedala.

Hvala unaprijed
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by pedja089 »

Ne ocekuj od mene gotovu semu...
Problem podeli na manje delove. Po meni kreni sa promenom smera.
Za pocetak
https://www.elteh.net/el-instalacije/mo ... otora.html
Relej bi mogao ovakav


https://elektrostar.rs/relej-mk3p-i-220 ... hellenberg
Ako si sa strujom na vi, onda ti je moja preporuka da uzmes takav relej, ali na 12v.
Tako da onda svo upravljanje uradis na 12v i mozes se bezbedno igrati.
Onda ce ti ovaj relej biti jedina stvar gde imas 220v.

Dalje ti ostaje da se odlucis hoces sve raditi u relejnoj tehnici, ili ces kupiti neki plc.
Ako znas programiranje i hoces da se igras onda mozes plc. Ako ne, onda sve moze relejima da se resi.
dcsmart
Posts: 3
Joined: 22-03-2021, 14:53

Re: Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by dcsmart »

Da,
nije jednostavno...
Za sad su sve opcije otvorene
Sigurno postoji riješenje. PLC je skupo riješenje, smislit ćemo nešto samo malo treba upariti mozgove.

Svi ljudi sve znaju!

Sve jedno hvala!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by pedja089 »

Unitronics Jazz JZ10-11-R16 PLC je oko 150eura.
Releji, i sve sto ide uz njih, ce da te izadje oko 50eura minimum.

Nisam bas skontao sta je komplikovano. Sema za promenu smera je prilicno jednostavna. Treba ti i u varijanti sa PLC i sve sa relejima.

Rekao sam da ne ocekujes od mene celu semu, a realno ni od bilo koga, jer cisto sumljam da neko ima citav dan da provede da ti iscrta semu, i da ti je proveri i da ti servira na gotovo.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by nano »

Evo nabrzaka,s dva releja i2 mikro prekidaca.prvi mikro je "pritisnut" dakle u pocetnom stanju su mu spojeni radni kontakti,kad stisnes tipku upali se relej 1 i motor krene naprijed,prvi mikro se vrati u mirno stanje i drzi relej upaljen,kada letva dodje do drugog mikra ,aktivira ga i relej koji mijenja smjer i sam sebe drzi preko jednog svog radnog kontakta,kad se letva vrati na pocetak ,aktivira prvi mikro ,koji odvoji svoj mirni kontakt i sve staje i ceka ponovni pritisak tipke.Mali problem je jer tipku treba malo zadrzati na pocetku dok mikro ne spoji mirni kontakt i problem je sto drugi relej mora imati 3 seta kontakta ,odvojenih i sto ce jedan prekidati 12 v komandni napon ,a druga dva okretati fazu na pomocnom namotaju.Pnaj desno dio je ona shema od Pedje,za okretanje smjera.
Nisam bas nacrtao profi...ali ...nema se vremena...a ti ces morati dalje....provjert da li radi i kako treba :D
Attachments
Sketch002.png
Sketch002.png (39.16 KiB) Viewed 4371 times
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by nano »

Eto ...zaboravih spojiti minus komande na drugi relej.
Ako zelis da ne mijesas komandni napon i izvrsni---onda drugim relejem pali jos jedan relej koji sluzi samo za okretanje smjera.Komandni napon moze biti i 12 ili24v izmjenicno ili istosmjerno....zavisi kakve releje imas
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Automatska promjena smjera vrtnje AC motora

Post by nano »

Nema toga o cemu indij ci nemaju video :D :D
Dzaba mi pisemo....zatvaraj ovaj forum.... :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply