Upravljanje asinhronim motorom

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Upravljanje asinhronim motorom

Post by laki_bs »

Pozdrav sivma!

Bavim se duze vrijeme upravljackim strategijama za upravljanje asinhronim masinama.
Trenutno se bavim optimizacionim upravljackim metodama za sestofazne asimetricne asinhrone masine u pogonima visokih performansi.

Medjutim, nisam to jos realizovao u praksi. Interesuje me vase iskustvo po pitanju mikrokontrolera primjenjenih za upravljanje asinhronim masinama u pogonima visokih performansi. Da li je neko radio nesto u vezi s tim i imate li nekakav prijedlog?

Radio sam ranije sa DSP-jem, ali htio bih da realizujem takve stvari i na mikrokontroleru (jeftinije je), ali njih ima "mali milion", tako da ne znam koji kontroler koristiti i da li su oni uopste pouzdani za upravljanje masinom u realnom vremenu.

Pored toga, treba imati u vidu da se najcesce koristi metoda modulacije prostornog vektora napona (Space Vector Modulation) za generisanje upravljackih impulsa koji se vode ka invertoru, sto je znacajno kompleksnije od klasicne PWM. S obzirom na to, pretpostavljam da mikrokontroleri primjenjeni za generisanje klasicne PWM nisu sasvim dovoljni da odgovore na izazov SVPWM.

Ako neko ima iskustvo ili zna nesto vise o ovoj problematici bih bih zahvalan kada bi to podijelio...
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Upravljanje asinhronim motorom

Post by Maki »

Texas instruments je tu dosta razvijen. Npr. http://www.ti.com/lit/an/sprabp8/sprabp8.pdf
To je konkretan primjer za TMS320F2803x mikrokontrolere.
Normalno ima i drugih proizvođača koji su aktivni na tom području npr. microchip.
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Re: Upravljanje asinhronim motorom

Post by laki_bs »

Hvala puno za odgovor!

Ovaj Texas Instruments je odlican. Radio sam ranije sa njihovim DSP-jem, ali nisam znao da su sa mikrokontrolerima ovako daleko odmakli. Dobra stvar je sto imaju inkorporiran i sam invertor.

Samo sto jos niko ne razvija nista "custom made" za sestofazne masine, ali mogu se iskoristiti ovakva dva ako se pravilo isprogramiraju.

Hvala jos jednom, ovo mi je od velike koristi!
Post Reply