Caunter za sidreni lanac

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
leobratovic
Posts: 1
Joined: 01-01-2017, 14:23

Caunter za sidreni lanac

Post by leobratovic »

Na brodici je postavljen elektricni vinch za spustanje i dizanje sidra,sa ugrađenim senzorom za broj obrtaja vincha.
Kupio sam elektronski caunter da bih odredio koliko trebam spustiti ili podici sidro u zavisnosti od dubine(na dubinomeru)
Problem je što el.counter nije original(skup je)pa ne pokazuje metre vec koliko se puta okrenuo vinch.Potrebno mi je da svaka 4 impulsa iz senzora pokaze kao 1.
Drugi problem je što iz senzora ide samo jedna zica a na mom caunteru su na ulazu dve.Jedna za povećanje brojeva a jedna za smqanjenje brojeva na displeju.Drugim recima kada na prekidacu pritisnem spuštanje sidra brojevi na displeju bi trebali da se povecavaju,a kad dizem da se smanjuju.
Nacrtao sam nesto da bi se bolje videlo sta mi treba pa prilazem u prilogu.
Pozdrav Prima
Attachments
shema vezivanja - Copy.jpg
shema vezivanja - Copy.jpg (15.83 KiB) Viewed 7100 times
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Caunter za sidreni lanac

Post by morski_pas »

iskoristi ovo ,koristi se za brzinu i prijeđeni put za bicikle ali prepravkom koda možeš prilagoditi da ti očitava samo metre
http://www.instructables.com/id/DIY-SPE ... /?ALLSTEPS
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Caunter za sidreni lanac

Post by Emigrant »

a ovako nešto nebi štimalo ?
http://paja-trb.cz/konstrukce/kabelometr.html

sa prevodom ti mogu pomoci .... ako te bude zanimalo .
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Caunter za sidreni lanac

Post by elektor »

Najjednostavnije, ne nužno i najbolje rješenje po opisanom bi bio jednostavni djelitelj frekvencije realiziran digitalnim sklopovljem (jednostavno, jeftino, ne treba programirati).
Prebacivanje smjera brojanja bi se moglo izvesti relejem koji bi preklapao između dve žice na counteru. Potrebno je samo proučiti upravljanje winchem, tj. kako uzeti napajanje koje će špulu releja napojiti samo kada on ide u jednom smjeru.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Caunter za sidreni lanac

Post by Emigrant »

jeste li barem pogledali link koji sam dao ? čovek je to napravio za merenje kabla u prodavnici .... broji i gore i dole ... ( up - down )
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Caunter za sidreni lanac

Post by elektor »

Čovjek već ima counter, te zapravo traži kako najjednostavnije postići da to radi.
Sve stoji s projektom postanom u linku, ali to je upravo to..projekt. Treba sve nabaviti, polemiti isprogramirati i sve što već ide uz to, a kako je autoru teme ovo prvi post vjerujem da nema programator ili nešto pretjerano iskustva. Zato mislim da je jednostavnost tu na prvome mjestu.
Upravo sam mu zato i predložio slaganje nešto s relejem za smjer i djelilom frekvencije pošto se isto može napraviti sa svega par jeftinih komponenti.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Caunter za sidreni lanac

Post by Emigrant »

to da , s time se slažem .....
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Caunter za sidreni lanac

Post by morski_pas »

ako se imalo razumije u elektroniku to se jednostavno rješava sa CD4017,nakon četvrtog impulsa na ulazu izlaz Q3 daje impuls ,taj se izlaz spaja na reset i opet sve počinje ispočetka

Image
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Caunter za sidreni lanac

Post by elektor »

Može to, možda i jednostavnije, s dva flip-flopa (klasično dijeljenje frekvencije s 4)..praktički dovoljan samo jedan 74HC74..
Post Reply