Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Post by Black »

Naiđem sinoć na internetu na ovo i baš me zainteresiralo. Pa me zanima dali da se upuštam kao početnik u ovo da to nebi bio samo još jedan nezavršen projekt u kutiji.
Za početak bi mi trebaju samo neke manje gluposti (tipa kad voltaža na pin 4 dođe na 3.75V pusti na pin 6 5V) da kada nešto trebam napravit skratim zajebanciju sa lemljenjem komparatora,otpronika,kodezatora pa još i izrada pločice...
Što se tiče mog znanja o programiranju nije baš veliko, znam neke osnove formiranja,struktura,stringova,datoteka u C-u , ali sam voljan učiti i brzo učim. Dali je to prevelik zalogaj i skok ili bih mogao lagano uplovit u svijet programiranja ATmege?
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Post by Maki »

Ovako, koliko vidim radi se o Arduino kompatibilnoj pločici.
Ondnosno piše se u C-u.
Arduino je za početnika rekao bih jednostavan za savladati.
Stoga, mislim da nećeš imati većih problema :)

Ono što je meni osobno žao je upotrijebiti mikrokontroler samo za jednu funkciju, kao što si naveo primjer, za komparator.

Mikrokontroler je malo računalo, a arduino razvojne ploče sadrže vrlo dobre mikrokontrolere koji imaju pregršt drugih dobrih opcija.

Stoga moji savijet je da za neke jednostavnije stvari, kao što su komparatori i slično da se držiš stare dobre
elektronike. Jer danas sutra taj svoj uradak ćeš i lakše servisirati.

A sa arduinom slobodno kreni ! :) Imaš moju podršku.

Nedostatak arduina je što ne upoznaješ rad mikrokontrolera. To može biti nedostatak ako radiš neki malo ozbiljniji projekat.
Osobno posjedujem jednu Arduino kompatibilnu pločicu, ali sam svega dva projekta napravio. To su DHT11 senzor i ispis na
LCD te komunikacija sa SD karticom i repodukcija zvuka sa nje. No niti jedan projekat nije zaživio kao stalan.
Za razliku od PIC-ova i drugih Atmela koji ponosno stoje u moji projektima :lol: ,a programirani su drugim softverima konkretno u BascomAVR i MicroCode studio.

Nego malo offtopic, jel si uspio rješiti problem sa mjerečem okretaja ?
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Post by Black »

Pa za početak idem na funkciju komparatora, pao onda pomalo na veće razine. ili npr kad trebam na određenom br okretaja neku radnju. Za to mi prvo treba lm2907 za pretvorbu fekfencije pa onda komparator pa gdje još komponente. Prvo izađe na novac,pa na vrijeme pa onda ako trebam neku promjenu odradit opet lemljenje i prčkanje.
Ovako samo napišem program i živio miško, pri bilo kakvoj promjeni samo USB i kako me volja.
A ono tšo me mnogo zanima i nadam se da ću kroz neko vrijeme i doći do te razine da tu atmegu spojim sa nekim LCD-om. To bi mi bilo vrh da mogu u auto stavit taj mali displey gdje bi s jednom tipkom mogao prebacivati da mi ispisuje vanjsku temp,temp motora,pa brzinu. Tako je beznačajno i nije od neke koristi ali koliko to meni puno znači ja to nemgou opisat.

Puno ti hvala na podršci, odmah ga sad naručujem pa Bože pomozi, a za koji obrtomjer me pitaš?
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Post by Maki »

Alfanumerički displej 16x2 je vrlo lako povezati sa Arduinom :)
Tako da vjerujem kako ćeš to brzo savladati.
Evo primjer:https://www.arduino.cc/en/Tutorial/LiquidCrystalDisplay

Što se mjerača okretaja tiče, mislio sam na ovo http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 00#p151600
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Post by Black »

Taj bi mogao za početak da se malo naučim, al nebih to stavljao u auto. Treba mi onakav display kao u nokije 3310. Mislim na onu vrstu ne mora nužno biti taj

A s obrtomjerom još nikakvog pomaka :(
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Post by Maki »

Evo i primjer za grafički display.
Kao što možeš primjetiti nešto je malo zahtijevniji, ali postoje gotove instrukcije kojima ostvaruješ komunikaciju sa LCD-om :)
Treba pronaći samo LCD koji ima u sebi taj kontroler kako bi odgovarao instrukcijama od Arduina :)
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Post by Black »

Stigao je mali đavo čitav dan se zajebajem oko njega :D :D predobra stvar odmah sam naručio još 2
Još se pomalo upoznavam s njim, što više otkrivam sve sam više zapanjen
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Pro Micro ATmega32U4, dali se upuštati kao početnik?

Post by Black »

Ovo je napravit pic of kejk :D Hvala maki na podršci, ovaj mikrokontroler mi je upotpunio život
Napravit ću novu temu sa dokumentacijom
TEST MODE
https://www.youtube.com/watch?v=yU-SPmx7YM0
Post Reply