Numa logic Westinghouse PLC

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Numa logic Westinghouse PLC

Post by t0r3r0s »

Pozdrav imam plc navedenog proizvodjača tipa pc 1100 , imam problem s komunikacijom izmedju racunara i plc-a. kablo koje koristim se nalazi na sljedecem linku https://www.google.ba/search?q=db25+to+ ... B320%3B301
Da li neko zna kako da provjerim da li komuniciraju bez softvera jer u softveru mi izbacuj gresku na komunikaciji .
Hvala
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by WhiteHead »

Softver je sigurno u pravu kad izbacuje grešku....
The Numa-Logic PC1100 was a small (originally only 128 digital and 16 analog I/O supported) PLC developed by Westinghouse in the mid 1980's. It was designed to use the same programming methods as the earlier PC900 and PC700 processors and, in fact, the programs were portable between all three classes of machine as long as the program did not exceed a limit imposed by that processor. An example of a limit would be attempting to load a program that used more memory, I/O or functions than were physically available in the smaller machine. This PC1100 processor could be programmed in a variety of ways including using a dedicated CRT programming console, a small "Mini-Loader" or an IBM-compatible MS-DOS personal computer.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by t0r3r0s »

WhiteHead wrote:Softver je sigurno u pravu kad izbacuje grešku....
The Numa-Logic PC1100 was a small (originally only 128 digital and 16 analog I/O supported) PLC developed by Westinghouse in the mid 1980's. It was designed to use the same programming methods as the earlier PC900 and PC700 processors and, in fact, the programs were portable between all three classes of machine as long as the program did not exceed a limit imposed by that processor. An example of a limit would be attempting to load a program that used more memory, I/O or functions than were physically available in the smaller machine. This PC1100 processor could be programmed in a variety of ways including using a dedicated CRT programming console, a small "Mini-Loader" or an IBM-compatible MS-DOS personal computer.
Da li znas u cemu je problem jer u device manageru mi ocita port i kablo ???
da li znas kako bi mogo provjerit da li ostvaruju komunikaciju plc i racunar ???
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by WhiteHead »

Ma ne znam.
Nisi napisao ni kakvo kablo i konekciju koristiš, a meni se ne čita datašit da bih vidio.
Radi se o jako starom uređaju (MS-Dos kompatibilan) tako da ne dolaze u obzir nikakvi prelazi itd.
Uostalom pokreni program na PC, klikni na CONECT ili tako nešto i vidi šta "kaže"
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by t0r3r0s »

WhiteHead wrote:Ma ne znam.
Nisi napisao ni kakvo kablo i konekciju koristiš, a meni se ne čita datašit da bih vidio.
Radi se o jako starom uređaju (MS-Dos kompatibilan) tako da ne dolaze u obzir nikakvi prelazi itd.
Uostalom pokreni program na PC, klikni na CONECT ili tako nešto i vidi šta "kaže"
Kablo koje koristim znači ima prelaze konektor na PLC je db 25 njega sam povezo sa DB9 a zatim na USB jer nemam na racunaru ni db9 ni db25 da ide direktno iz plc . sto se tice komunikacije RS232, i u device menageru mi prepozna ovaj port . Sto se tiče softvera imam emulator za DOS i softver radi medjutim problem mi je sto ako zelim da komuniciram sa plc tipa izbrisem ili ucitam neki novi program javi mi error tipa komunikacijski eror.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by WhiteHead »

t0r3r0s wrote: javi mi error tipa komunikacijski eror.
Eto ti odgovora na:
Da li neko zna kako da provjerim da li komuniciraju
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by elektor »

t0r3r0s wrote: Kablo koje koristim znači ima prelaze konektor na PLC je db 25 njega sam povezo sa DB9 a zatim na USB jer nemam na racunaru ni db9 ni db25 da ide direktno iz plc . sto se tice komunikacije RS232, i u device menageru mi prepozna ovaj port.
Nekako mislim da upravo u pretvorbi na USB nastaje problem. Probaj naći neku kantu koja ima DB9 i DB25 port.
User avatar
mario KT
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 88
Joined: 11-11-2010, 21:04
Location: Kutina, Hrvatska

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by mario KT »

Neznam dali si vidio ovdje, pa mozda pomogne. Ukratko napisano je sve samo treba pazljivije procitati (DosBox emulacija na Win8 Usb2EIA232).
Ima i shema kabela 9pin na 25pin.

I naravno software (ako nekom zatreba, jer kolega je rekao da posjeduje SW).

http://pps2.com/smf/index.php?topic=2.0
t0r3r0s
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 02-09-2014, 21:31

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by t0r3r0s »

mario KT wrote:Neznam dali si vidio ovdje, pa mozda pomogne. Ukratko napisano je sve samo treba pazljivije procitati (DosBox emulacija na Win8 Usb2EIA232).
Ima i shema kabela 9pin na 25pin.

I naravno software (ako nekom zatreba, jer kolega je rekao da posjeduje SW).

http://pps2.com/smf/index.php?topic=2.0
sve ovo sam pogledo ,ali problem imam sto nema tih konektora u svom pc pa sam iso preko usb-a
User avatar
mario KT
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 88
Joined: 11-11-2010, 21:04
Location: Kutina, Hrvatska

Re: Numa logic Westinghouse PLC

Post by mario KT »

Nadi racunalo koje ima COM port (fizicki) na MB, pa probaj. Trebalo bi onda raditi.

To use this software you needed a computer that could run (or emulate) an IBM PC running MS-DOS. Because NLSW was written in 8088 assembly language, it wrote directly to hardware ports on the computer to control video, keyboard and serial port. Regarding serial ports, your computer running the NLSW software needs an EIA-232 port (either actual or emulated via USB or Ethernet terminal server) to connect to the Numa-Logic PlCs. Many companies sell USB to EIA-232 converters for computers, so you many need to purchase one if your computer does not include a 232 port built in. Another option for obtaining a 232 serial port is to connect a terminal server to the PLC and then connect the PLC to Ethernet.

Posto trazi direkni pristup portu, znaci da vjerovatno trazi ovo:
The COM ports in PC-compatible are typically defined as:
COM1: I/O port 0x3F8, IRQ 4
COM2: I/O port 0x2F8, IRQ 3
COM3: I/O port 0x3E8, IRQ 4
COM4: I/O port 0x2E8, IRQ 3
Post Reply