povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Keklja
Posts: 8
Joined: 18-04-2012, 12:43

povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Post by Keklja »

Pozz

Moram povezati dvije 51-ice pomoću bit bangiga jer su mi TX i RX pinovi zauzeti jer cu na njih spojit wifly modul. PRva 51-ca bi imala wifly modul na sebi te bi na nju spojio drugu 51-cu npr. preko pinova P1_0 i P1_1. Profesor mi je rekao da to radim pomoću bit bangig-a a kad sam pogledao to nije mi baš jasno na koji način radi...
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Post by jazz »

pa jel ne bi bilo jednostavnije uzeti 8051 koji ima više od jednog serijskog porta (ako baš mora biti 8051)?
Keklja
Posts: 8
Joined: 18-04-2012, 12:43

Re: povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Post by Keklja »

problem je što nemam 8051 sa 2 serijska porta. Profesor voli da zakuha malo
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Post by jazz »

Ako imaš 2 ista uC, i sam biraš način njiha međusobnog povezivanja, onda odabereš protokol koji želiš.

Ako baš mora biti taj profesorov, pogledaj ovdje...
http://en.wikipedia.org/wiki/Bit_banging
Keklja
Posts: 8
Joined: 18-04-2012, 12:43

Re: povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Post by Keklja »

ne mogu nikako drugacije jer ce mi na jedan serijski port biti spojen wifly modul tako da ih serijsi ne mogu spojiti. Ako znas neki drugi nacin a da nije bit banging slobodno predlozi
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Post by jazz »

Ne znam koji konkretno uC koristiš. Možda (interno) podržava još neki protokol osim serijske veze.

Zavisi kad/kakve/kuda informacije uC treba slati. Za obične stvari klasičan SPI je više nego OK...
http://www.ermicro.com/blog/?p=1050
Keklja
Posts: 8
Joined: 18-04-2012, 12:43

Re: povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Post by Keklja »

koristim At89C51RD2. Ideja je da sljedeća. Na jedan će biti spojen wifly modul pomoću kojega ću se spojiti na bežičnu mrežu. Zatim ću pomoću mobitela upravljati mikrokontrolerom npr. paliti ledice i sl. Zato ih ne mogu spojiit serijski jer su mi jedni rx/tx pinovi zauzeti. Komunikacija izmedju njih je da pomocnu jednoga palim ledice na drugome. Ništa kopliciranije
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: povezivanje dva 8051 pomoću bit bangig-a

Post by jazz »

Ne kužim zašto moraju biti 2 uC, zašto se ledice ne mogu paliti s istim uC na kojeg je spojen modul.

Pogledao sam datasheet. Taj uC podržava SPI (str 63), tako da... ako ih trebaš povezati da međusobno komuniciraju... to je najjednostvavniji način. Ako interface nije bitan, odnosno ako je samo bitno da drugi uC mora paliti/gasiti ledice, možeš samo spojiti izlazni port prvog na ulazni port drugog uC, paralelno, i onda drugi uC cijelo vrijeme skenira port (beskonačna petlja ili interrupt) i pali/gasi ledice.
Post Reply