PWM regulacija brzine AC servo motora

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Halil
Posts: 5
Joined: 29-10-2018, 11:23

PWM regulacija brzine AC servo motora

Post by Halil »

Pozdrav svima!
Radim jedan projekat gdje PLC upravlja sa servo motorom, PLC mi je stigao drajver i servo motor još uvijek čekam. Servo motor pored promjene dužine koraka (upravljan vrijednošću duty cycle parametra) treba da ima mogućnost i promjene brzine vrtnje. Dosta sam istraživao i nisam još uvijek našao jasno objašnjenje, stoga sam se odlučio na ovaj forum. Moje mišljenje je da za brzinu vrtnje servo motora treba mijenjati frekvenciju PWM signala (što meni nije problem da to odradim pomoću PLC).
Znači, ako je duty cycle ostao isti a frekvencija PWM signala se poveća, servo motor će da pravi iste korake, samo pri većoj brzini.
Bio bih Vam zahvalan, kada bi me neko uputio u ove stvari i po potrebi ispravio moje zaključke.
Pozdrav!
H.Halil
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: PWM regulacija brzine AC servo motora

Post by pedja089 »

Meni nije najjasnije o cemu pricas.
Servo motor nije isto sto i step motor, i servo motor koliko ja znam nema korake.
To sto pricas su mozda signali za upravljanje drajverom. Ali onda to sve sto te zanima pogledas u dokumentaciji drajvera.
Halil
Posts: 5
Joined: 29-10-2018, 11:23

Re: PWM regulacija brzine AC servo motora

Post by Halil »

Sa servo motorom upravljam preko drajvera.
Ono što mi nije jasno kako pomoću PWM signala kontrolisati brzinu okretanja i zakretni ugao koji servo motor pravi (nisam se najbolje izrazio, tačno je da servo motor nema korake, nego precizne ugaone zakrete ili neki sličan termin se koristi na našem jeziku).
Interesuje me na šta utiče ispuna signala, a na šta frekvencija i da li frekvencija utiče na bilo šta
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: PWM regulacija brzine AC servo motora

Post by bob4 »

User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: PWM regulacija brzine AC servo motora

Post by pedja089 »

Moja pretpostavka(mozda pogresna):
Kako se spominje PLC i AC servo, da je u pitanju industriska oprema.
Ta sva pitanja koja nama postavljas imas u dokumentaciji drajvera.
Mada i drajver je sirok pojam.
Sve zavisi od konkretnog modela drajvera.
Recimo brzinu mozda regulises naponom 0-10V, ili mozda regulises seriskom komunikacijom, mozda ethernet, a mozda i ne regulises...
Kod industriske opreme to je jednostavno. Uzmi dokumentaciju, procitaj, pa onda jos 3 puta procitaj, nateraj da radi i to je to.
Halil
Posts: 5
Joined: 29-10-2018, 11:23

Re: PWM regulacija brzine AC servo motora

Post by Halil »

Jasno je meni kako radi DC servo motor, ne mogu nigdje da pronađem fino objašnjeno PWM upravljanje sa AC servo motorom.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: PWM regulacija brzine AC servo motora

Post by Black »

pedja089 wrote:Meni nije najjasnije o cemu pricas.
Servo motor nije isto sto i step motor, i servo motor koliko ja znam nema korake.
To sto pricas su mozda signali za upravljanje drajverom. Ali onda to sve sto te zanima pogledas u dokumentaciji drajvera.
Ja mislim da on upravo i priča o step motoru, koračni motor.
Kad ti dođe driver i motor skužit ćeš sam kako to radi.
Da veća frekfencija motor se brže vrti.
Post Reply