(BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Cokaric
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 20-02-2010, 22:46
Location: Split/Hrvatska
Contact:

(BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Post by Cokaric »

(BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Zelim odabrat neke od jezika za programiranje ovo lito, barem jednog ako nemore 2 zelim dobro naucit, ali problem koji se javlja jest koji odabrat...

Zasada mi dobro ide C++, drugovi programeri preporucuju C#, drugi pak meni potpuno mrski Visual Basic.

Asembler sam "naučia" u školi. Bascom mi je preporučen zbog jednostavnosti i brzine izrade programa (isto kao i C# i Visual Basic) al meni je mrsko ucit lagano jel znam da ce me kasnije u buducnosti kad budem zelia napravit nesto kako triba VB, C# ili Bascom debelo zaj***t.

Usto moram racunat na to da planiram radi za maturalni uredaj koji je zasada jos uvijek u fazi zamisljanja i pripreme, a ne u fazi izrade a budem li ga izradjiva u ASM -u trebat ce mi 10 godina a ne godina dana koliko imam za taj uredjaj proizvesti...

Samo da navedem neke od spesifikacija uredaja, uredjaj bi trebao imati svrhu virtualnog dnevnika sa touch screenom, naravno bilo bi super da ima tako nekakvo sucelje al to nije toliko bitno sada, vazno mi je da mogu ostvariti komunikaciju na server gdje bi u MySQL databazu upisivao podatke, takodjer mi je potrebno enkriptati prijenos podataka kako bi osigurao siguran prijenos podataka i onemogucio upisivanje od strane drugih. Od ASM -a znam samo programirat 8051 i to jednostavan program poput paljenja LED-ica sa timerima i prekidacima, tj. nekih 10 osnovnih naredbi... Naravno od BASCOM-a neznam nista no s obzirom da imam predhodna znanja iz drugih jezika receno mi je da mi savladavanje sintakse BASCOM-a nece biti tesko vec izvedivo u nekoliko dana max... Takodjer mi je receno ~ isto za C# i VB, a koliko vidim sintaksa VB i BASCOM-a se bas i ne razlikuje...

Uzevsi u obzir da najvise znanja od ovih jezika imam upravo u C++-u volio bih program napraviti u njemu no muci me pitanje, odaberem li njega, pretvorbe koda u hex i odabir procesora za uredaj koji planiram napravit...

Sto se tice procesora, prepodstavljam da ce vjerojatno to bit Athmel... Ako znate neki procesor u kojem bi se ovo izvelo brze i bolje, slobodno pisite pa cu ja kasnije istrazit o njemu malo vise...

Recite mi sto mogu ja sa BASCOM-om a sto mogu sa ASM -om efikasno napravit, tj. ako mozete navest primjere vasih radova u navedenim programima te mikroprocesorima...

Te isto tako sa VB-om, C# i C++...

@Doticni moderator koji ugleda naziv teme...
Ne minjaj, osoba koja imam barem malo znanja iz programiranja razumit ce naslov odma, a takvi mi upravo trebaju da mi odgovore na moja pitanja...

SVe NajBoLje,
Cokaric
CAHNOV AKSIOM
Kad sve ostalo otkaže, pročitaj uputstvo.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: (BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Post by Feko »

Cokaric wrote:@Doticni moderator koji ugleda naziv teme...
Ne minjaj, osoba koja imam barem malo znanja iz programiranja razumit ce naslov odma, a takvi mi upravo trebaju da mi odgovore na moja pitanja...
:lol: :lol: :lol: :azdaja:
Cokaric
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 20-02-2010, 22:46
Location: Split/Hrvatska
Contact:

Re: (BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Post by Cokaric »

@forum
Znaci nitko u misec ipo dana nema nikakve preporuke. Mislim da cu onda poslusat ljude koje poznajem i napravit po njihovom savjetu, naucit cu BASCOM i C#. Osim ako se netko ne javi u medjuvremenu i ponudi mi bolje riješenje.

@feko
LoL

SVe NajBoLje,
Cokaric
CAHNOV AKSIOM
Kad sve ostalo otkaže, pročitaj uputstvo.
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: (BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Post by zlatkoMM »

Probaj ovaj, ne kužim se baš u to:::
PIC BASIC: GCBASIC
Horus
Posts: 10
Joined: 10-08-2010, 21:56

Re: (BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Post by Horus »

C++ je dobra podloga za programiranje (blizu je sistemu, a opet ima značajke objektno orijentiranog programiranja). C# je odličan sljedeći korak, VB ti nema smisla učiti jer C# ima iste mogućnosti kao on a ima ti C-oliku sintaksu na koju si već naučio.

E sad... Nisam uspio točno što ćeš programirati ovim jezicima jer ćeš za programiranje uređaja koristiti asembler ili bascom. Ove(C++/C#/Vb.NET) programske jezike možeš koristiti na "pravom" računalu.
Da li ti programiraš web aplikaciju ili desktop aplikaciju i zašto baš MySQl baza?
Cokaric
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 20-02-2010, 22:46
Location: Split/Hrvatska
Contact:

Re: (BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Post by Cokaric »

Ja trenutno programiram desktop aplikaciju koja upisuje potrebne podatke na udaljenom serveru koristeči Wireless mrežu ili internet vezu. Taj desktop projekt če nakon završetka biti prebačen na vlastiti operativni system koji če uređaj koristit.

Posljednji dio projekta zahtijeva znanje iz ASM -a ili BASCOM -a, znanje C# te HTML/PHP -a, CSS -a te MySQL -a. Iako nije nuzno da se koristi MySQL vec mogu i da podignem MS SQL Server s obzirom da je mnogo lakše korištenje MS SQL databaze uz C#.

Ja posjedujem znanje iz C++, HTML/PHP -a, CSS -a te sam sposoban napravit krajni dio aplikacije još sada ali neču dok ne završim desktop aplikaciju. Trenutno još uvijek učim ASM, C# i MySQL.

Hvala na odgovorima, nije da su puno koristili al opet hvala... Javim Vam kako je projekt završio =)

SVe NajBoLje,
Cokaric
CAHNOV AKSIOM
Kad sve ostalo otkaže, pročitaj uputstvo.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: (BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Post by mbruck »

Ja sam veoma dobro spojio upravo BascomAvr i C#.

BascomAVR: MODBUS client ili moje komunikacijske rutine
C#: Vizualizacija dobivenoh podataka od BAscom-a (točnije mikrokontrolera)....

Pucaj, šta te interesira konkretno ...?
Cokaric
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 20-02-2010, 22:46
Location: Split/Hrvatska
Contact:

Re: (BASCOM || ASM) && (VB || C# || C++)

Post by Cokaric »

A nemam pojma više šta me intereseira a šta ne... jeli to programiranje ili nešto drugo... volim programiranje ali volim i elektroniku...

Tada kada sam otvarao temu želia sam konkretno znati što je bolje... Shvačam sada da što niže ideš da je izvedba instrukcija brža no time i vrijeme proizvodnje uređaja i programa raste. Ljudi s faksa te neki šta več rade u firmama več duži niz godina kažu da u današnje doba nema smisla učit ASM, da nebih trebao iči niže od C++ pa več duže vrijeme razmišljam da pređem na C# ali nekako mi je mrzak...

SVe NajBoLje,
Cokaric
CAHNOV AKSIOM
Kad sve ostalo otkaže, pročitaj uputstvo.
Post Reply