Problem - Parallel Port -

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

Kupio sam novu maticnu plocu, uz nju nisam dobio parallel port pa sam kupio PCI karticu na kojoj je izveden paralelni port. Na prosloj maticnoj sam imao integrisan paralelni port i koristio Visual Basic 6 za povezivanje sam koristio ovaj deo koda:

PortAddress = &H3BC
PortAddress = &H378
PortAddress = &H278



Ovaj novi paralelni port ne radi u mom programu (na njemu radi stampac), predpostavljam da su mu adrese neispravne!

Pogledao sam adresu novog paralelnog porta i razlikuje se od prosle, adresa glasi ovako C400/C4007 probao sam da je zamenim sa ovim gore adresama sto sam naveo i nije radilo!!



Ako ima neko resenje za ovaj problem bio bih mu zahvala!

Hvala, unapred!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by pedja089 »

U biosu se podesavaju adrese. A u programu bi trebao da mozes koristiti novu adresu umesto stare, mada to sto si ti napisao ne lici mi da adresu. Jer su adrese portova obicno 3 znaka u hexadecimalnom obliku...
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

Koliko ja znam odavde se zakljucuju adrese porta preko njih upravljam programom.


Evo sta meni pise:
http://img408.imageshack.us/i/86503686.jpg/

sta bi trebao da napisem da povezem moji program sa paralelnim portom, pre sam koristio ovaj kod

PortAddress = &H378

i onda sam pisao np.

Out PortAddress, 4
da bi ukljucio bit na paralelnom portu.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by pedja089 »

Ne znam bas, nisam siguran za to. Ali sam siguran da se u biosu menjaju adrese portova. Ako je tako kao sto ti kazes onda treba da stavis
PortAddress = &HC400, ako koristid dataport, ako koristis neki drugi, onda ga trazi od C400 do C407.
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Problem - Parallel Port -

Post by batka »

Mogao si da uzmes adapter - paralel to USB - koji kosta manje nego PSI kartica.Win XP ce to prepoznati i stvar je resena. Imas li CD od ploce,mozda treba da se inastalise driver!? Visual Basic ti tu ne pomaze...
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

Evo probao sam ali nista, nema nikakvih rezultata.

Probao sam da menjam ali nista nije uhvatio,sad mi je stao poso nemogu ni tamo ni ovamo adresu ne mogu da nacem a da stavljam staru maticnu uopste mi se ne isplati. :?
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

batka wrote:Mogao si da uzmes adapter - paralel to USB - koji kosta manje nego PSI kartica.Win XP ce to prepoznati i stvar je resena. Imas li CD od ploce,mozda treba da se inastalise driver!? Visual Basic ti tu ne pomaze...

Dravere ima sve radi, kao sto sam naveo u proslom postu stampac preko tog paralelnog porta radi ali nemogu nikako da povezem sa Visual Basic 6, sto se tice adaptera i njega imam ali nisam nikako mogo da uspostavim sa njim vezu pa sam uzeo PCI (misleci da je bolji)!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by pedja089 »

VB je ok, on salje to sto treba na adresu koju si upisao. Ali je problem gde je u stvari ta adresa, i ko ce znati kojoj adresi je registar data porta na tome sto ti imas...
Idi u bios i proveri mozes li tom tvom cudu dodeliti neku normalnu adresu.
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

bio sam i nisam nasao ni jednu opciju za parallel port?
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Problem - Parallel Port -

Post by batka »

Koju maticnu si stavio? Dal je prihvatila drivere od prve ili si imao kakvih problema? Koji je tip stampaca?
Kako mi izgleda,posto si imao problema i sa adapterom,moze biti da je do maticne.Ponovo preinstaliraj drivere od maticne .Ako si vican mozda trebas i BIOS prepakirati nekom novijom verzijom.Koji je BIOS u maticnoj ?
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

ma ljudi maticna je u redu, drajveri su prihvaceni i od maticne i od PCI kartice sve radi stampac je onaj stari koji ide na paralelni port.

Samo mi treba adresa paralelnog porta preko koje cu moci da upravljam p.p. u Visual Basic 6
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Problem - Parallel Port -

Post by batka »

Nisam se sreo sa ovakvim problemom.Bilo je problema sa programinma pisanim u FoX-u.Postoji programcic za povezivanje FOX-a sa stampacem,odnosno prepoznavanjem stampaca(starije generacije) ,ali nisam cuo za slican problem. Mozda da potrazis drugu verziju VB?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by pedja089 »

batka, bez uvrede, lupas gluposti.
Radi se o tome da PRO_MILE pise svoju aplikaciju. Za pocetak pogledaj sta je vb.
PRO_MILE, rekao sam u cemu je problem, moras naci na kojoj adresi je data registar, druge ti nema. Jer ovaj pristup koji ti koristisupisuje podatak na datu adresu, njega stvarno ne zanima sta je na toj adresi. Ne znam tacno koji dll koristis za pristup registrima, ali recimo io.dll pristupa hardverski registru na toj adfresi i upisuje u njega odredjenu vrednost. E sad cime upravlja taj registar, to stvarno nije bitno za upis. Ti ces naterati da to radi samo ako nadjes konkretnu fizicku adresu registra na koji su vezani data pinovi paralelnog porta na toj kartici. Sam izgled nista ne znaci, ali pretpostavljam da je u pitanju neki specijaliziran chip za tu namenu. I moja pretpostavka je da je sama maticna u biosu prepoznaje kao takvu, i da joj mozes dodeliti adresu. Ako udjes u bio i pogledas gde je mozda mozes podesiti da ti osnovna njena adresa bude neka od 3 adrese za paralelni port. Druga mogucnost je da prekopas datasheet chipa, i vidis na kojoj adresi mu se nalazi data registar paralelnog porta.
Opet kao papagaj ponavljam udji u bios vidi ima li podesavanja za nju, ako neces da probas ono sto ti kazem, neznam zasto si uopste i trazio pomoc...
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

reko ti da sam vec ulazio u bios i nista nema.

za pristup registrima koristim inpout32.dll i ako nesto znaci koristim Windows 7 Ultimate

Da li postoji neki drugi nacin da izmenim adresu ako je vec nema u biosu?


Hvala na pomoci, pozdrav!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by pedja089 »

Evo da ponovim:
Druga mogucnost je da prekopas datasheet chipa, i vidis na kojoj adresi mu se nalazi data registar paralelnog porta.
Sad posto kazes da je nema u biosu, onda ti ostaje samo neki softverski pristup njoj. Pogledaj na netu da li ima nesto za nju sto mozes koristiti iz vb-a.
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

Kako da docem do datasheet chipa??


Pozdrav!
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Problem - Parallel Port -

Post by WhiteHead »

Goooooooooooooooooogle
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Problem - Parallel Port -

Post by batka »

Pa sto ne kazes da radissa WIN 7!? Da ne lupamo gluposti! :wink: E,tu ti nema pomoci,zaboravi neke stvari sto si znao do win xp! :ohno: Opet da ja lupnem nesto : postoji programcic koji bi mogao da resi to,ali u win xp,za sedmicu nisam siguran1
User avatar
PRO_MILE
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 307
Joined: 14-05-2010, 16:52
Location: Srbija

Re: Problem - Parallel Port -

Post by PRO_MILE »

Kako se zove program da probam mozda radin na win 7?


Pozdrav!
Post Reply