Sprint-Layout 5.0

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

Kako se u spomenutom programu označavaju/stavljaju "wire" žice koje se kasnije stave na PCB između te dvije točke :?: :roll:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

....zar je moguće da taj program nema mogućnost stavljati kratkospojnike :?:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

...ajd da nastavim monolog :? ...to se vjerojatno riješava layerima, pa sa gornjim layerom napravim te veze...koje ne smijem zaboraviti povezati :roll: :wink:
User avatar
sasa45
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 518
Joined: 19-01-2007, 07:42
Location: Subotica - Srbija
Contact:

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by sasa45 »

ne znam taj program i nisam ga koristio ali to sto kazes je verovatno i resenje...a i ako nije ti tvoj problem mozes resiti tako...radis na doljnjem sloju sve sto ti treba...a ono sto nije moguce to ti doradis i onda kratkospojnik prebacis na gornji sloj...pri stampanju podesis da ti stampa samo donji sloj a na montaznom crtezu odstampas oba sloja pa ti se vide i kratkospojnici....


inace ja kad radim u protelu 98 i ja radim po gore navedenom postupku...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Smjesko »

@Feko, za stavljanje kratkospojnika, imaš sličicu "Connections" (tri mala kružića - ispod sličice za slova ako se dobro sjećam). Klikneš na tu sličicu da odabereš alat, zatim klikneš na prvi kružić koji trebaš tim kratkospojnikom povezati s nekim drugim kružićem, a zatim klikneš na taj drugi kružić. Sad se između njih pojavi tanka crta (zelena) koja predstavlja kratkospojnik.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

Aha, pa tako spajam veze između pinova pa onda sa "Autoroute" klikam po tim "Connections" da ih on izrouta :shock: znači ostavim ih tako i to je kratkospojnik...idem probati.

hvala Smješko :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Smjesko »

Ovo što sam ti napisao odnosi se samo na tvoje pitanje u temi. Ne znam kako se radi autorutanje, jer ja sve radim ručno. Postavim elemente i onda njihove vodove povezujem također ručno - crtajući vodove alatom predviđenim za to. Taj alat se nalazi također u stupcu s alatima uz lijevi rub radnog prozora.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

Hm, kada printam raspored elemenata onda bi trebao vidjeti i te žice-kratkospojnike no nikako mi ih nema na printu :roll: Bolja mi onda solucija da samo te kratkospojnike prebacim u gornji layer pa uključim printanje njega i elemenata i to je to :wink:
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by sindja1204 »

Pozdrav. Ja sam za projektovanje PCB. koristio dosta tih programa, izmedju ostalih i Sprint Layout, ali tek kad sam dosao do Eagla, video sam da je najbolji od svih sa kojima sam radio. Mozda je Protel bolji, ali je zato dosta tezi za savladjivanje. Pa ako imas zelju i vremena, probaj da jednu te istu stvar uradis u Sprintu i Eaglu, pa ces videti razlike.. Pozdrav
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

Probao sam ja Altium Designer 6, i uspio sam složiti PCB u njemu al brate mili radi PCB-a koji ima 40-tak dijelova 2 iC-a i nekoliko tranzistora...lakše mi je to složiti u nekom od ovih jednostavnih i brzih programcica. Možda da svaki dan nešto radim pa da to uđe rutinu :roll: no ovako mi je ipak lakše sa upaliti neki program tipa "wizard" pa to riješiti za sat vremena. Sa Circuit Wizard ako mu ne daš da radi autoroute se da jako lijepo napraviti PCB ali fali mu dosta elemenata u bazi. Sprint Layout ima sve, nema po nazivima elemenata nego po kućištu ...ima i SMD no eto, nađem ja nešto što meni treba a on nema :lol:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

"Automatic Ground-Plane
This function fills unused areas of a layout with copper automatically. This accelerates the corroding process and saves corroding material. You may also use this function to create a screen for HF-boards.
You can also define thermal-pads on the automatic ground-plane."

Ovu funkciju da ispuni prazan prostor sa masom ja nigdje ne mogu naci :?: Vjerojatno je to samo u registriranoj verziji :?: :roll:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Smjesko »

Pod "Options" imaš "Ground plane". Pod "?" (ovo je help) odaberi "Index...", pa "Edit functions", pa "The automatic ground-plane function" i onda to pročitaj i malo se poigraj. Ja se (još) nisam igrao time jer mi nije trebalo. Obrati pozornost na ovu rečenicu: "A distance of 0 contacts the selected elements to the ground plane!"
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

hehe, očito sam bio čorav :roll: uključivao sam ja to...ali nisam skužio da je to to jer mi je cijeli ekran bio ispunjen sa tom zelenom bojom :D treba odrediti dimenzije board properties a ne kako sam ja do sada ostavio da je board 160x100mm koliko je po default-u.

Hvala Smješko što si me prosvjetlio :wink:
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by DaTi »

Nisam sve citao, ali ako sam dobro razumeo tebi treba kratkospojnik ili most...ja to radim tako sto stavim 2 rupe i onda izmedju povezem tankom linijom sa nekog drugog lejera.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Sprint-Layout 5.0

Post by Feko »

dobro si skužio al to je staro pitanje koje smo riješili...zadnja 3 posta su novi :wink:
Post Reply