Odabir linuxa

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Odabir linuxa

Post by Lukand »

Može li mi tko pomoći kod odabira linuxa. Zanimaju me linuxi koji su što sličniji s windowsima ne zbog izgleda nego zbog navike korištenja, da će mi podržavati sve drivere i da na tom kompu mogu imati XP i te linuxe, pa kod bootanja samo odaberem šta hoću
http://land1.blog.hr" onclick="window.open(this.href);return false;

I like software and hardware
My hobbies are PHP programmering, PCB creating and C++ 3D progrmming
http://www.speedtest.net/result/698562022.png" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
RIDIK
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 07-05-2008, 18:11

Post by RIDIK »

probaj so ubuntu, odi na oficijalnata strana i imas fr*e download
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Za pocetak mozes (*)untu bili koji. Takodje dobar izbor bi bio SUSE, veoma jednostavan i prilicno lak za koriscenje. Mandriva jos jedna distribucija veoma jednostavna za koriscenje.
Ja sam trenutno na Slackware ali ti nebi preporucio zato sto je dosta komlikovaniji. Probaj neku live verziju ubuntu, knoppix ili mandriva.
Ako si u mogucnosti probaj razlicite distribucije pa ces posle nekog vremena sam odluciti sta ti odgovara.
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Re: Odabir linuxa

Post by _mirko_ »

Lukand wrote:...i te linuxe...
prvo da te ispravim: pojam "linuxi" obuhvaća sve distribucije operativnog sustava linux; općenito. jedna distribucija je "linux", odnosno koristi se jednina. oprosti na pametovanju. imao sam potrebu :) (ista je stvar s "windowsima", gdje se pojavljuje dvostruka množina. iz te navike vjerojatno i proizlaze "linuxi". na "windowse" smo se doduše već navikli...)

a sad konkretno: ovisi zašto želiš koristiti baš linux. obično ljudi to čine iz nekoliko razloga:
*napredni korisnik - ako se netko zaista dobro zna služiti linuxom, može postići veću učinkovitost. nazovimo ih "pravim" linuksašima. isto tako, linux se podosta (čak mislim i u većini slučajeva) koristi na internetskim poslužiteljima, zbog toga što je besplatan i siguran.
*novac/zakon - ako je zbog financijskih i zakonskih okvira primoran na korištenje besplatnih rješenja (što uopće nije zanemarivo - linux bi se mogao bez većih problema koristiti u većini uredskih okruženja, bar onih manjih koja nemaju posebna programska rješenja)
*moral/podrška zajednici otvorenog koda - vjerovao ili ne, mnogi ljudi koriste linux iz uvjerenja da će se time boriti protiv microsoftovog monopola i sto drugih nedaća (pitaj nekog tko navodi sličan razlog, nabrojaće ti ih još barem desetak). ispravnost i smislenost takve odluke, ipak, nije nešto što bih komentirao.
*eksperimentiranje - puno ljudi želi jednostavno probati kakve mogućnosti nudi linux. čini mi se da i ti ovdje pripadaš (ispravi me ako griješim). nema smisla da te itko nagovara ili odgovara od toga, uostalom zašto ne bi stvorio vlastito mišljenje - ta besplatno je? iz takvih "eksperimenata" mogu se izroditi tri scenarija: korisnik, ako mu se ne sviđa, odustaje od linuxa i vraća se, najvjerojatnije, na windows platformu. oni kojima se pak svidi što su vidjeli, postaju ili napredni korisnici, ili, ako su lijeni ili im ne ide, nastavljaju s radom na linuxu "iz uvjerenja", stoički podnoseći patnju svaki put kad treba obaviti kakvu kompliciraniju radnju ("this shit is good for me! and the society!").

a što se tiče distribucije, vjerojatno je najprikladnije odabrati neku na live-cd izdanju (mislim da sam vidio mandrivu, ubuntu, knoppix i možda još koji, nisam siguran. vjerojatno ih je s vremenom sve više i više.)
uglavnom, ako se za početak odlučiš za ubuntu, ne možeš pogriješiti. za ostale nisam baš toliko siguran (npr. sa debianom ljudi znaju imati problema kad ga žele instalirati pored windowsa).
pogledaj, odluči se, pa ako ti se svidi i instaliraj.
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Post by Lukand »

ubuntu sam baš mislio koristiti(pokretanu s harda).

-može li se onda imati na kompu uz win

-koliko se sučelje može konfigurirati

-količina softvera
http://land1.blog.hr" onclick="window.open(this.href);return false;

I like software and hardware
My hobbies are PHP programmering, PCB creating and C++ 3D progrmming
http://www.speedtest.net/result/698562022.png" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Naravno da moze, ja imam dual boot sa 64-bitnom verzijom ubuntu. Ima dosta softvera za ubuntu, a u svakom slucaju je najjednostavniji!
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

vjerojatno će te zanimati open office, a ne znam koje još programe koristiš. uglavnom dosta toga (pogotovo što se tiče same instalacije programa) je na ubuntuu pojednostavljeno u odnosu na neke ranije distribucije.
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Post by Lukand »

pod XP-om koristim:

Photoshop, Dreamweaver, AutoCad, Bascom od zahtjevnijih, mislim da za to nema baš alternativa za ubuntu
http://land1.blog.hr" onclick="window.open(this.href);return false;

I like software and hardware
My hobbies are PHP programmering, PCB creating and C++ 3D progrmming
http://www.speedtest.net/result/698562022.png" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
RIDIK
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 07-05-2008, 18:11

Post by RIDIK »

mozda gi nema megjutoa ima alatki koj sto ovozmozuvaat se toa da raboti i na linux
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

hehe, sad će sigurno neko predložit korištenje wine-a :)

još jednom, zapitaj se zašto želiš koristiti linux. ako nema alternativa za programe koji ti trebaju, to se nameće kao ograničavajući faktor...
Post Reply