Ko se boji izrade i kalaisanja (vuka) još?

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Ko se boji izrade i kalaisanja (vuka) još?

Post by mbruck »

Ko se boji izrade i kalaisanja pločice (vuka) još?

Pogledajte ovu stranicu:
http://thomaspfeifer.net/
ODaberite sa lijeve strane TickkListe. Pa onda na vrhu odaberite "
Create PCBs with the "direct toner method". I... Pogledajte video na dnu!

Tu frajer pravi pločicu sa novinskim papirom (masnim). Da, da. Papir iz običnih novina (samo mora biti masan), a iza toga nakalajisse plocicu sa "nekakvon" pastom. Ja se zijanio kad sam vidio.
Sa novinskim papirom ide, samo ga je malo zajebano skinut. Eeee. Sad ide ono glavno. Kalaisanje! Na kraju videa tip pokazuje proizvod "Rosol". Ima ga kupit u Švabiji. Ja potego veze (deblje) pa kad stigne.
Kad ono: IMA GA U OBIJU, Na odjelu za lemljenje (Sarajevo, Mostar itd). 17KM. Ali nije "Rosol" nego LUX. Ima i "Rosol" ali je skuplji jer je 200 grama.
Naziv je : Fittingslotpaste Nr.3
To je neka gusta pasta za lemljenje sa mikro zrncima kalaja.

Evo i mojih (mutnih) iskustava. Slike su "malo" mutne jer su slikane mobitelom (zaboravio sam da imam digitalac :)): Lijepo namažete pločicu sa kistom i rastopite pastu:

Image

Može se puhaljkom: Image

ali i lemolom (čak i lakše): Image

Jedna gotova pločica:
Image

Ako vam nije zao 17KM (100 grama) i ako imate nekoga u Sarajevu ili Mostaru, uzmite ovo. Naravno kome se da kalaisati i kome se takva plocica dopada. Lemljenje ovakve plocice ja macji kasalj iza ovakve obrade.

Pozdrav i sretno kalaisanje. (I pravljenje PCB sa novinskim papirom)
Post Reply