Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by niho »

Imam to uputstvo nije problem, nego sam valjda dobio cd s greskom hehe, folder library je potpuno prazan a kad sam down-ovo ovaj 5.9 ima cuda svake vrste hehe. Dobar je taman da se malo pozabavim ljetos dok ne bude djaka u skoli :D Inace i ovaj Proteus kojeg koristim je dobar za ovo sto sam do sada radio...
Ama svaki program je dobar, mislim da je do nas pozurimo i ne proucimo ga kako treba, kao nema se kad al za pokuditi i kamenjem zasuti e za to imamo vremena, i zivaca cak, pa makar to bio i najbolji program :D
Lider
Posts: 8
Joined: 31-12-2009, 18:27

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Lider »

Ja koristim eagle(uglavnom),pre sam koristio razne uglavnom ove manje.Medjutim nabavio sam sebi i Protel(altium designer) ali zbog svoje glomaznosti me i odbio, ipak ja ne radim profi stvari.Eagle mi je nekako najlaksi,na brzinu slozim sta mi treba
nikoko
Posts: 15
Joined: 24-07-2009, 22:35

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by nikoko »

Dip trace fr*e verzija. Jbg njega sam prvo naučio i ispunjava potpuno moje potrebe. Skinuo sam Eagle ali me mrzi da učim tako da ostajem veran DT.
kiklop15
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 25-03-2010, 23:51

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by kiklop15 »

neka me ispravi netko ali mi se cini da altium ima manju bazu elemenata nego eagle, ili sam ja jednostavno nesposoban pa ne mogu naci vise
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Drago_Zg »

Kiklope 15, ispravljam tvoj netočni navod.
Altium designer ima sigurno najveću zbirku elemenata shematika ili footprinta, među programima za crtanje i projektiranje PCB.
Odeš na :
http://www.altium.com" onclick="window.open(this.href);return false; i downloadaš par GB data, a imaš i video tutorijale.
[URL=https://datesnow.life]Real-life Females[/URL]
kiklop15
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 25-03-2010, 23:51

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by kiklop15 »

pa ja sam i napisao da mi je to cudno jer sam cuo da je kompleksniji mnogo vise od eaglea i da ima vecu bazu podataka, ja ju nisam uspio naci, hvala za upute daljne :D
mnn2
Posts: 8
Joined: 25-10-2010, 08:41

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by mnn2 »

Pitanje je moglo biti i koje bolji Partizan , Zvezda ili Dinamo ,Hajduk.Ovakva rasprava bude i kad neko pita koji je programski jezik bolji asembler ,C ili Basic...
Ja se slazem da je Eagle jednostavniji i laksi za pocetak,ali koje u cemu naucio neka to gura.Moje otkrice je pre Eagla bilo Protel i sada sam na Altiumu.Jest da koristim 1% njegovih resursa ,ali sam ga savladao za svoje potrebe( mogu da izradim stampanu plocicu sto mislim da je vecini potrebno).Altium je i solidan da se ukapira u odnosu kakav je bio dok je bio Protel.
User avatar
alpino005
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 74
Joined: 27-10-2010, 18:29
Location: Sarajevo , BiH

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by alpino005 »

Za jednostavne pločice koristim Fido Cad, veoma jednostavan za rad .
Attachments
fcwin096_src.zip
(405.58 KiB) Downloaded 445 times
rade908
Posts: 8
Joined: 30-12-2010, 22:46

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by rade908 »

Mislim da je za ozbiljiniji profesionalniji rad mnogo bolji altium designer. student sam cetvrte godine elektronike i ucili su nas u protelu 98 da radimo a sam sam naucio da radim u altiumu i nije nista komplikovaniji od protela i sa velikom lakocom moze da se predje sa jednog programa na drugi
User avatar
zero-cool123
Napredujem
Napredujem
Posts: 106
Joined: 18-08-2010, 21:17

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by zero-cool123 »

PCB wizard ja koristim
Struja je jedina žena koju se nesmije dirat!!!!!!!!! :D
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Elektronicar »

Altium Designer Summer 09

Code: Select all

http://img836.imageshack.us/img836/1821/1102011194233.png
Sonic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 12-08-2010, 09:31

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Sonic »

Jel ima koji program koji nije ograničen na veličinu pločice od 160x100 mm ... treba mi neki koji može barem 200mm ili veći ..

Hvala

ako znate napišite ako ne onda nemojte neprrebne riječi trošiti....
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Feko »

Sprint-Layout 5.0
ukucaš dimenziju koju želiš :wink:
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Gromit »

Probao sam i Protel (Altium), Eagle, Kicad, Proteus-Isis... Svaki ima svojih dobrih i loših strana. Npr. Altium je pravi program za profesionalce koji prave 8-slojne matične ploče, ima odlične librarije, 3-D View i sl. ali probajte u njemu napraviti BEZ sheme neku jednostavniju pločicu! Prava muka je postaviti "fr*e pad" npr!
U Eagleu isto ne možete staviti slobodne padove ili ja ne znam kako! Na kraju sam završio na Pulsonixu - ima malo šlampavo napravljene librarije, ali se mogu lako uvoziti iz Eaglea npr. ili napravit svoje footprintove po volji. Pulsonix je jedan od rijetkih koji ima opciju "mitranja" vodova, svaka crtica, slovo, pad se može posebno namještat... Malo je teži za naučit (ne teži od Eaglea), ali je meni do sada najbolji! Na drugom mjestu je DipTrace.
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Smjesko »

Moje mišljenje je da je Sprint Layout na prvom mjestu što se tiče jednostavnosti upotrebe i također na prvom mjestu po mogućnostima ako se ograničimo na amatersku upotrebu. Nema 3D pogled, ali to i nema neku praktičnu svrhu osim vizualnog dojma i šminke. Na vrlo lagan način se mogu kreirati elementi za biblioteku po svojoj želji i volji. Dodatna prednost kod vlastitog kreiranja elemenata je da im se mogu izraditi veći "padovi" (otočići) kroz koje se buše rupe, a što je nedostatak kod svih ostalih koje sam ja vidio. U pravilu imaju premale "padove", što za amatersko bavljenje elektronikom i bušenje bez stabilnog stalka predstavalja ozbiljan nedostatak.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by kizbaja »

Ja koristim DipTrace (fr*e verzija) i jedina mana mu je sto u arhivi ima brdo nekih procesora i ostalih SMD gluposti, a od osnovnih elemenata recimo od svakog po 1-2
al ni to nije strasno jer se lako naprave vlastite komponente bilo kakvih oblika, dimenzija i velicine i oblika pada
svaka linija voda i razmak medju njima se moze zasebno dimenzionirati kao i padovi u ponudjenoj arhivi elemenata kako oblik tako vanjski i unutarnji fi
printanje je pezprekorno i sve se moze zasebno printati (top, bottom, text, pads, holes...)
ima mirror, flip horizontal i flip vertical opciju
moze se ubacit i slika iz fotica kao predlozak pa preko nje nacrtat novu plocicu
gotova plocica se moze umnoziti u bilo kolko primjeraka i odredit razmak izmedju plocica (copy matrix)
ima toga jos al mi se neda pisati :D
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Sonic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 12-08-2010, 09:31

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Sonic »

Feko wrote:Sprint-Layout 5.0
ukucaš dimenziju koju želiš :wink:
Di se to odredi?! hvala
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Feko »

padajuci meni->board ->properties ...pa ukucas milimetre. Ide do 300 x 300 :wink:
User avatar
lenko1
Posts: 1
Joined: 29-01-2011, 18:18

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by lenko1 »

Ja sam također novi na forumu.Počeo sam koristiti Eagle za crtanje. Dosta sam stvari skopčao ,ali neznam
kako promijeniti SVE mjere u mm.Ako netko može pomoći bio bih zahvalan .
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by sindja1204 »

Otvori sa leve strane na vrhu ikonicu Grid i promeni inch u mm. U kolonu Multiple ukucaj npr. 1 (za raster od 1mm, po potrebi) . Za finije sheme ja ukucam i 0.001 . Nije pozeljno menjati grid (inch/mm), pre nego sto se postave svi elementi .
Post Reply