Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Drago_Zg »

Gromit wrote:Probao sam i Protel (Altium), Eagle, Kicad, Proteus-Isis... Svaki ima svojih dobrih i loših strana. Npr. Altium je pravi program za profesionalce koji prave 8-slojne matične ploče, ima odlične librarije, 3-D View i sl. ali probajte u njemu napraviti BEZ sheme neku jednostavniju pločicu! Prava muka je postaviti "fr*e pad" npr!
U Eagleu isto ne možete staviti slobodne padove ili ja ne znam kako! Na kraju sam završio na Pulsonixu - ima malo šlampavo napravljene librarije, ali se mogu lako uvoziti iz Eaglea npr. ili napravit svoje footprintove po volji. Pulsonix je jedan od rijetkih koji ima opciju "mitranja" vodova, svaka crtica, slovo, pad se može posebno namještat... Malo je teži za naučit (ne teži od Eaglea), ali je meni do sada najbolji! Na drugom mjestu je DipTrace.

Jedan mali ispravak na ovu temu.
Altium designer je program namjenjen za profesionalce, što ne znači da ne mogu na njemu raditi i drugi.
Ne stoji tvrdnja da se prave samo 8 slojne matične ploče. Može se napraviti i pcb sa jednim slojem.
Ako si išao raditi samo PCB morao si bez problema napraviti pločicu. Altium nije dizajniran da radi bez
sheme, ali može. Njegova filozofija je da se dobije PCB od same ideje preko shematika, simulatora,
odziva vodova i kontrole PCB. To znači da ne poznaješ rad sa programom. Da poznaješ program. ne bi
tako pristupao programu. A što se tiče padova nema nikakove zapreke da ih pojedinačno stavljaš
na PCB. Samo ima jedan momenat, a to je znanje kako se program koristi.
Da bi se znao pojedini program nije dovoljno ga otvoriti, pikati po nekim tabovima i komadama i
gledati što se događa i onda reči da je to prava muka. Kad se savlada rad na programu onda je to sasvim nešto drugo. Ovo je bilo dobrohotno, a ako te što zamina pitaj!
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Gromit »

@Drago_Zg: Primjedbe uglavnom prihvaćam, pogotovo ako su "dobrohotne" kako kažeš!
Altium designer je program namjenjen za profesionalce, što ne znači da ne mogu na njemu raditi i drugi.
Ne stoji tvrdnja da se prave samo 8 slojne matične ploče. Može se napraviti i pcb sa jednim slojem.
Prvo, slažemo se da je Altium namjenjen profesionalcima, možda i najbolji program te vrste uopće! I naravno da na njemu mogu raditi svi ako imaju puuuno vremena i po mogućnosti nekoga tko zna raditi s njim da ga vodi. Drugo, nisam ni rekao doslovno da se mogu raditi samo 8-slojne ploče - to bi stvarno bila glupava izjava - samo sam htio naglasiti kome je taj program prvenstveno namjenjen (profesionalcima).
Altium nije dizajniran da radi bez sheme, ali može. Njegova filozofija je da se dobije PCB od same ideje preko shematika, simulatora, odziva vodova i kontrole PCB.
Pa u tome i je štos: nije dizajniran da radi bez sheme (nije baš ni Eagle), a to što kažeš da može i bez sheme je ohrabrujuće - pretpostavljam da se dobro kužiš! I nije točno da sam pol sata pikao po njemu, pa ga proglasio "nevaljalim" - puno sam se mučio oko njega ali nije išlo, stvarno je potreban netko iskusan da ti pomogne pri učenju. Inaće moja je filozofija da se ne treba vezati samo uz jedan program nego ih koristiti nekoliko ovisno o kompleksnosti pločice koju radiš - ja uz Pulsonix i DipTrace koristim ponekad i stvarno prejednostavni SprintLayout za jako jednostavne pločice.
I, konačno, uopće nisam odustao od Altiuma, predobar je to program da bi ga se samo tako odbacilo!
PS: Ako imaš kakav link za knjigu ili tutorijal, a koji obrađuje baš izradu PCB bez sheme, ručno dodavanje "airwiresa" i padova (dakle, ne profi upute, takve već imam) - samo "pucaj"! LP!
boropromaja
Posts: 23
Joined: 22-05-2011, 13:38
Location: Bosnia Hercegovina

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by boropromaja »

Ja sam pocetnik po pitanju rada sa programima za izradu pcb pa bih vas molio da mi kazete odakle da "skinem" neku besplatnu verziju jednostavnog za upotrebu programa za izradu pcb-a
pozdrav bp
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Elektronicar »

Code: Select all

http://www.expresspcb.com/expresspcbhtm/download.htm
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by nixx994 »

u skoli na praksi moramo da koristimo protel 98/99,ali kuci koristim eagle 5.10
protel jeste bolji od eagle-a ako pravite pcb sa 100+ komponeti,ali ovako za hobi meni je ipak eagle bolji
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
semax
Posts: 13
Joined: 13-06-2011, 21:16

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by semax »

Eagle, dosta dobar. Najbolji je onaj u kojem se dobro snalazite. Ja ponekad koristim i Proteus 7, koji je inače dobar za simulaciju.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Zez »

Je li itko probao DesignSpark PCB? Besplatan je, ima 3D podršku, može uvesti Eagle projekte i biblioteke, itd.
A zapravo je to oslabljeni Pulsonix pod pokroviteljstvom RS Components. Ovdje

http://www.designspark.com/pcb

sve lijepo piše. Možda netko pogleda....

Khm, da! Malo me ponijelo pa sam zaboravio glavno: za crtanje sheme i kreiranje nacrta pločica u okviru vaše kućne ili (uglavnom sobnokutne) radionice svakako preporučujem Altium i srodne (još jače i moćnije) programe. Pa valjda elektronički divovi znaju što valja. A ako je njima dobro i vama će poslužiti. Pozdrav!
Lijenost je iz raja izašla.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Zez »

Očito, godine čine svoje pa sam pomalo senilan. Dakle boropromaja, probaj si skinuti PCB123 (http://www.sunstone.com/pcb123.aspx). To ti je shematik i kreator pločica, a ima zavidnu biblioteku od preko 500 000 komponenti. Većinu je potrebno naknadno skinuti, ali je to vrlo lako: ako odabereš komponentu koja je navedena u biblioteci, ali se nalazi u on-line bazi, program ti sam ponudi mogućnost skidanja cijele biblioteke, zajedno sa pripadajućim footprintima. Osim njega, imaš i Target3001!PCB Pool (http://www.pcb-pool.com/ppde/service_downloads.html), shematik PCB kreator 3D,...
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
555 chip
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 08-05-2010, 10:40
Location: ona mala zemlja na balkanu sto izgleda kao trokut

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by 555 chip »

EAGLE zakon
Shit happens every day! :)
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by Zez »

Tja, kako kome i kako za što. Ili možda "zato što ga ja koristim"?
Lijenost je iz raja izašla.
vaske994
Posts: 13
Joined: 19-11-2011, 12:02

Re: Koji program koristite za izradu PCB plocica???

Post by vaske994 »

EAGLE koristim jer je laksi za koriscenje...odlican je za pocetnike ;)
Post Reply