Očitavanje memorije

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
SegoX
Posts: 10
Joined: 25-11-2010, 22:48

Očitavanje memorije

Post by SegoX »

Pozdrav ekipa
Zanima me kako mogu očitati memoriju iz čipa epson srm2b256sltmx5, znači da ga preko nekog programatora il čitača nekog spojim na računalo i da mogu očitavat šta ima u njemu i upisivat šta meni odgovara, čip se inače nalazi u SHARP kalkulatoru, pa želim da mogu pisati u njega s računala neke podatke tipa formule za neke zadatke, upisivanje preko samog kalkulatora je presporo tako da bih volio kad bih mogao to raditi preko računala. Evo i detaljnih informacija o čipu http://download.siliconexpert.com/pdfs/ ... 56slmx.pdf
Hvala unaprijed.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Očitavanje memorije

Post by jazz »

Ajmo reć da nekim čudom npraviš interface sa zgodnom konekcijom na PC, koji neće ometati orginalni uređaj, i da uspiješ pročitati sadržaj RAM čipa, on-the-fly. Na koju foru bi sadržaj na PC strani dekodirao, skužio o čemu se radi? :roll:

Meni se čini da si ti malo zabrijao.
SegoX
Posts: 10
Joined: 25-11-2010, 22:48

Re: Očitavanje memorije

Post by SegoX »

jazz wrote:Ajmo reć da nekim čudom npraviš interface sa zgodnom konekcijom na PC, koji neće ometati orginalni uređaj, i da uspiješ pročitati sadržaj RAM čipa, on-the-fly. Na koju foru bi sadržaj na PC strani dekodirao, skužio o čemu se radi? :roll:

Meni se čini da si ti malo zabrijao.
Ja ne znam kako da to odradim, ne znam dali je moguće ikako zato sam se i obratio ovdje da mi stručnjaci pomognu, valjda postoji neki program s kojim bih mogao očitati to što piše tamo, bar se nadam da postoji, al ja ne znam ni kako spojit to s računalom a ni kako očitati :cry:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Očitavanje memorije

Post by bob4 »

Ovdje ti nitko samostalno neće to napraviti. :oops:

Najprije ti ovo mora biti jasno (a onda možeš dalje razmišljati ćemu služi taj čip u toj konfiguraciji):

********The SRM2B256SLMX is a low voltage operating 32,768 words ×8-bit asynchronous, static, random
access memory fabricated using an advanced CMOS technology. Its very low standby power con-
sumption makes it ideal for applications requiring non-volatile storage with back-up batteries, and
–25 to 85°C operating temperature range makes it ideal for industrial use. The asynchronous and
static nature of the memory requires no external clock or refresh circuit. 3-state output ports allow easy
expansion of memory capacity. These features make the SRM2B256SLMX usable for a wide range
of applications, from microprocessor systems to terminal devices.*********
SegoX
Posts: 10
Joined: 25-11-2010, 22:48

Re: Očitavanje memorije

Post by SegoX »

bob4 wrote:Ovdje ti nitko samostalno neće to napraviti. :oops:

Najprije ti ovo mora biti jasno (a onda možeš dalje razmišljati ćemu služi taj čip u toj konfiguraciji):

********The SRM2B256SLMX is a low voltage operating 32,768 words ×8-bit asynchronous, static, random
access memory fabricated using an advanced CMOS technology. Its very low standby power con-
sumption makes it ideal for applications requiring non-volatile storage with back-up batteries, and
–25 to 85°C operating temperature range makes it ideal for industrial use. The asynchronous and
static nature of the memory requires no external clock or refresh circuit. 3-state output ports allow easy
expansion of memory capacity. These features make the SRM2B256SLMX usable for a wide range
of applications, from microprocessor systems to terminal devices.*********
Znam da mi nitko neće to samostalno napraviti to mi je jasno meni znači treba objašnjenje kako da ja to napravim, prija sam se bakćao s elektronikom često jer sam išao el. tehniku a sad sam se preorjentirao na strojarstvo pa sam zaboravio većinu stvari, a uz to imam problem što s eng jezikom nisam baš na ti pa koristim google prevoditelj koji ne prijevodi najbolje ove stručne pojmove itd.
a zanima me kako bih to skopčao na računalo vidim shemu samog čipa,, i tražio sam po netu da vidim zašto on služi u tom kalkulatoru, naravno kalkulator sam rastavio i vidio sve čipove koje ima i lagano po internetu tražio i došao do zaključka da mu je taj čip za memoriju nema koji drugi, vidim da mu je i potrebno stalno napajanje za očuvanje memorije i ima u kalkulatoru jedna manja baterija tipe one u računalu što za bios služi, predpostavljam da je radi tog čipa postavljena tu
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Očitavanje memorije

Post by bob4 »

Engleski, engleski , treba učiti engleski :x

I da na neki način pročitaš ; recimo na adresi 13247 broj 74 !!!! Šta će ti to značiti ? Nije mi jasno. :oops:
SegoX
Posts: 10
Joined: 25-11-2010, 22:48

Re: Očitavanje memorije

Post by SegoX »

bob4 wrote:Engleski, engleski , treba učiti engleski :x

I da na neki način pročitaš ; recimo na adresi 13247 broj 74 !!!! Šta će ti to značiti ? Nije mi jasno. :oops:
Radim na tom učenju nadam se da ću uspjet :)
Mene zanima kako ja mogu mijenjat te brojeve, jer to je kalkulator malo šire upotrebe nije ko ovi obični čak posjeduje i zaslon osijetljev na dodir itd,, ono što je meni zanimljivo je da mogu u nj upisivati formule koje su mi potrebne pa ih ne moram pamtit i učiti napamet, al upisivanje preko kalkulatora je dosta mukotrpno i sporo ide al nije to to, zato želim da mogu očitati što ima u njemu i preuredim recimo to mjesto gdje sam spremio jednu formulu i preko računala nadopišem još njih deset il koliko treba i koliko mi stane :D
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Očitavanje memorije

Post by bob4 »

Ja mislim da si ti preoptimističan; ili ne razumiješ neke stvari; ili si spreman za lumenog programera u nekoj silicijskoj firmi :wink:
SegoX
Posts: 10
Joined: 25-11-2010, 22:48

Re: Očitavanje memorije

Post by SegoX »

bob4 wrote:Ja mislim da si ti preoptimističan; ili ne razumiješ neke stvari; ili si spreman za lumenog programera u nekoj silicijskoj firmi :wink:
da, i preoptimističan i ne razumijem puno stvari to i je moj problem zato tražim pomoć, ako je moguće moguće je ako ne nema veze
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Očitavanje memorije

Post by jazz »

Ako je kalkulator baziran na mikrokontoleru, onda bi trebalo na nekakav način doći do programa, koji se sigurno ne nalazi u RAM čipu uređaja i pomoću reverse engineering doći do source-a orginalnog programa. Skužiti i preurediti orginalni source, tako da se omogući nekakva komunikacija između mikrokontolera (ako je on baza kalkulatora) i vanjskog (PC) svijeta. Čitanje sadržaja navedenog RAM čipa nije problem, ali ono što ćeš tamo naći ne znači apsolutno ništa.

Da imam tonu slobodnog vremena i da mi je uber dosadno i da sam gladan učenja, u nešto takvo ulazio ne bih.
SegoX
Posts: 10
Joined: 25-11-2010, 22:48

Re: Očitavanje memorije

Post by SegoX »

jazz wrote:Ako je kalkulator baziran na mikrokontoleru, onda bi trebalo na nekakav način doći do programa, koji se sigurno ne nalazi u RAM čipu uređaja i pomoću reverse engineering doći do source-a orginalnog programa. Skužiti i preurediti orginalni source, tako da se omogući nekakva komunikacija između mikrokontolera (ako je on baza kalkulatora) i vanjskog (PC) svijeta. Čitanje sadržaja navedenog RAM čipa nije problem, ali ono što ćeš tamo naći ne znači apsolutno ništa.

Da imam tonu slobodnog vremena i da mi je uber dosadno i da sam gladan učenja, u nešto takvo ulazio ne bih.
Znači po vašem najbolje da se okanem tog?? stvari nisu onakve kavim ih ja zamišljam, znate kako bude kad ne znate baš oko tih stvari pa mislite ma to se može riješit bez većih problema al izgleda a u praksi i nije baš tako :)
SegoX
Posts: 10
Joined: 25-11-2010, 22:48

Re: Očitavanje memorije

Post by SegoX »

SegoX wrote:
jazz wrote:Ako je kalkulator baziran na mikrokontoleru, onda bi trebalo na nekakav način doći do programa, koji se sigurno ne nalazi u RAM čipu uređaja i pomoću reverse engineering doći do source-a orginalnog programa. Skužiti i preurediti orginalni source, tako da se omogući nekakva komunikacija između mikrokontolera (ako je on baza kalkulatora) i vanjskog (PC) svijeta. Čitanje sadržaja navedenog RAM čipa nije problem, ali ono što ćeš tamo naći ne znači apsolutno ništa.

Da imam tonu slobodnog vremena i da mi je uber dosadno i da sam gladan učenja, u nešto takvo ulazio ne bih.
Znači po vašem najbolje da se okanem tog?? stvari nisu onakve kavim ih ja zamišljam, znate kako bude kad ne znate baš oko tih stvari pa mislite ma to se može riješit bez većih problema al izgleda a u praksi i nije baš tako :)
A cijelo vrijeme sam bio uvjeren da se u njemu sve pohranjiva znam da RAM zaboravlja ako nema napajanje, al pošto ovdje ima baterija od 3V mislio sam da mu ona kao izvaor stalnog napajanja i kad ju izvadim sve se resetira i šta god da sam zapisao izbrisalo se zato sam mislio da tu pohranjuje
Post Reply