expres pcb

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
azazel
Posts: 11
Joined: 04-03-2014, 22:31

expres pcb

Post by azazel »

evo sam poceo uciti malo express pcb... prvo sam nacrtao plocicu u njegovom pluginu express sch i pronasao sam sve komponente koje mi trebaju(skoro sve...neke sam improvizirao)
i onda sam odlucio sve to nacrtati u expres pcb ali odmah problem sa database komponenti...npr nemogu pronaci trafo itd
pa ako nebi bio problem da mi netko napise pod sta trazim klasicne elemente tipa; trafo,pnp i npn tranzistor.kapacitator, graec spoj(njega mogu naci onaj u liniji ali mi treba onaj u obliku romba
i ostale jednostavnije komponente koje se cesto pojavljuju
i jos da pitam ako crtam plocicu gdje bi bakar bio samo na donjoj strani a komponente na gornjoj u kojoj boji layera crtam ?(zelena ili crvena?)
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: expres pcb

Post by Gregi »

ja ti mogu reci da sam ga isprobao i toplo preporucujem da ako vec ucis radije kreni sa designspark pcb softwareom. bolji je neopisivo, a tak i tak kreces ucit :D
azazel
Posts: 11
Joined: 04-03-2014, 22:31

Re: expres pcb

Post by azazel »

gregi hvala na informaciji ,skinut cu taj program ako je jednostavniji za naucit osnove,,,
ja sam inace zavrsija visu gradevinu tako da se znam izvrsno koristiti autocadom (ali to sam naucio u skoli)
ni ovi programi za pcb mi nisu bauk,samo nov sam u elektronici i jos neznam pronaci i prepoznati dosta elemenata i simbola (mada konstantno citam i ucim o njima kad got imam vremena)ali kao i za sve trebat ce vremena da se elektronika nauci...koliko sam dosad shvatio nje problem slozit nesto,,samo treba jos ucit
probao sam cak i na autocadu electrical 2013 nesto radit ali on je vise za elektriku a ne elektroniku
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: expres pcb

Post by Gregi »

azazel
Posts: 11
Joined: 04-03-2014, 22:31

Re: expres pcb

Post by azazel »

gregi odlican je ovaj program,,,proba san nesto crtkat,ide solidno,,,odlicna je ova stvar sta imas 3d pogled...lakse se snac...
ali muci me jedna stvar :vecina komponenti koju izaberem u library dobijem ekran sa sljedecim inf..
no pcb information for component ''...........''
program sam legalizirao i sve ostale funkcije rade...dali bi trebao uploadati kakvi file sa komponentama ili nesto drugo nije u redu?
inace radi se o verziji 6.0
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: expres pcb

Post by Gregi »

ne. moras samo poukljucivati librarye. saljem ti pm sa mojim skypom pa ti mogu tamo sve detaljno objasniti.
Post Reply