shema za light show

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
MukWiCh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 30-10-2011, 22:04

shema za light show

Post by MukWiCh »

danas sam krenuo raditi shemu u eaglu i kada sam sve spojio ERC te mi je prikazao nekoliko meni nelogicnih errora npr: no pins on net NXX; onely one pin on the net; i sta je najgor za sve elemente kaze da su unconnected :ohno: sto me je jako zacudilo
elemente sam spajao pomocu WIRE alata (kako su nas ucili u skoli) no tamo nisam imao takvih problema
pa ako bi mi netko mogao pomoci ili savjetovati kako da se rjesim tih erora a inace koristim eagle 6.4.0 light (sad nezz dali ovo sta je light ima kakve veze s mojim problemima) :D
Attachments
tls.zip
(68.42 KiB) Downloaded 375 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: shema za light show

Post by pedja089 »

Elementi se spajaju sa NET, ne WIRE.
Vidim isto imas problem sa stavljenjem komponenata.
Elemente slaze da ti je grid na 50mil postavljen.
Ja ne znam kako si uspeo postaviti element da su mu koridinate -2449.6063x7345.66929
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: shema za light show

Post by trax »

pedja089 wrote:Ja ne znam kako si uspeo postaviti element da su mu koridinate -2449.6063x7345.66929
Eeee, kad je nuzda moze se ugurati i kocka kroz okruglu rupu :-)
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: shema za light show

Post by Kukinjos »

Kako Peđa kaže, ne mjenjaj grid kod crtanja sheme, ništa ti neće bit spojeno kako treba, i koristi net!
trokanalni light show.rar
(63.02 KiB) Downloaded 414 times
:wink:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
MukWiCh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 30-10-2011, 22:04

Re: shema za light show

Post by MukWiCh »

ok hvala sad cu probat na taj drugi nacin pa cu vidjet oceli uspijeti. Ako moze jos jedno pitanje : koja je razlika izmedju wire i net???
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: shema za light show

Post by Kukinjos »

Wire je više kao line instrukcija, i ne radi automatski spojeve, njom se služiš za crtanje i recimo neko označavanje, iako, ako pogodiš pin na elementu, bit će spojen. Net je instrukcija kojom spajaš međusobno elemente, automatski se pozicionira na pin i spaja ga, još i dodaje točkice na spoju.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
MukWiCh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 30-10-2011, 22:04

Re: shema za light show

Post by MukWiCh »

ok puno hvala na objasnjenju aku bude jos kakvih problema budem se javio :D
MukWiCh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 30-10-2011, 22:04

Re: shema za light show

Post by MukWiCh »

e jos jedno pitanje sta se tice tiskane plocice kako bi bilo najpametnije da se slazu elementi.tj dali postoji neko pravilo kojim se oni slazu jer sam isao raditi PCB pa eagle nije mogao sve spojiti s autorutom :)
netrazimda to netko napravi za mene vec samo trazim pomoc jer nas u skoli ucito nisu sve "naucili"
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: shema za light show

Post by Kukinjos »

Prvi savijet:
ostavi se autoroutera :azdaja:

To ne radi dobro ni u puno kvalitetnijim i skupljim software-ima, a ovdje radi LOŠE. S njim se koristiš kad si većinu kritičnih djelova na ploči izrutao sam - ručno, pa je ostao neki kupus od npr. memorije ili dosta TTL logike, koju ti se ne da ručno povlačit. A u finalu, opet ručno popraviš izrutano.

Drugo:
Najprije moraš vidjet u kakvo kućište ide uređaj, pa prema tome skicirat na papiru, raspored kabela, prekidača, konektora.... Zatim određuješ veličinu i oblik pločice i logički raspored izvoda s nje. Moraš vodit računa o tome gdje dolazi mrežni napon, gdje su mali signali (mikrofon, mjerni signali..), i tako rasporedit elemente da se ne mješaju. Tu još trebaš uzet u obzir i snažne elemente, poput izlaznih tranzistora, trijaka, tiristora i svega što treba hlađenje. Moraš gledat i lagani pristup elementima, u slučaju kvara, kako bi nešto mogao i izmjerit. Ima još mnogo toga, npr. rupe za montažu, razmak među elementima, napon između linija, struja kroz elemente, sto stvari, ali to će doći s iskustvom.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: shema za light show

Post by Cvik_Dasa »

Nije mi jasno zašto koristiti autorouter? Također se u potpunosti slažem s Kukinjos-om za raspored elemenata.

Evo ovdje možete vidjeti dvije pločice jedna od pojačala druga mixer i LPF koju sam crtao direkt s sheme.
http://oi40.tinypic.com/b6afsk.jpg
Znači nisam radio .sch file nego odma izgled pločice s tim da sam postavljao prvo bitne elemente.

Što se tiće autorutera tu sam imao gadnih problema više puta jer je znao prilikom odabira ratsnet-a pospajat komponente po svojem odabiru a ne kako je ranije definirano signal wire-om. Naučio sam da to nevalja na teži naćin (par neuspijelih pločica) tako da sad sve ručno radim jedino ako je baš kriza onda sve pospajam a na kraju neriješive stvari preko autoruter-a s tim da dobro prekontroliram pločicu dal je ok.

Dakle ukratko: Napravite viziju u glavi ili skicirajte izgled pločice one bitne elemente prve riješite i što više možete crtajte sami a ne da neko drugi radi posao umjesto vas!
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: shema za light show

Post by Cvik_Dasa »

MukWiCh wrote:e jos jedno pitanje sta se tice tiskane plocice kako bi bilo najpametnije da se slazu elementi.tj dali postoji neko pravilo kojim se oni slazu jer sam isao raditi PCB pa eagle nije mogao sve spojiti s autorutom :)
netrazimda to netko napravi za mene vec samo trazim pomoc jer nas u skoli ucito nisu sve "naucili"
Autoruter nekad zna ne spojiti direkne veze. Naravno da je bitno kako se slažu elementi jer nije isto dali je npr baza tranzistora blizu sklopa koji određuje rad tog tranzistora ili vućeš vod s drugog kraja druge pločice.

Isto tako nikad se ne stavlja kod pojačala ulaz za signal blizu napojnog voda jer nefiltrirani signali mogu preči na ulaz pojačala i na kraju sve smetnje ti se pojačaju i završe na zvučniku.
Ja osobno ako moram stavljat dugački vod onda se potrudim ostaviti mjesta na pločici da ga mogu opkoliti s GND vodom kako bi smanjio utjecaj smetnji.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: shema za light show

Post by pedja089 »

Leva plocica ima par propusta...
Prvo za kondezatore za filtraciju pogledaj na borinoj svastari kako ih treba vezati. Al to jos moze da prodje.
Drugo C1 i C2 ako dobro vidim oznake, mislim na tranzistore na bazi tranzistora, spojeni su jako tankim vodovima. Tako da tu imas viska parazitne induktivnosti malo... Kondezatori se po pravilu spajaju sto kracim sto debljim vodovima.
Trece i ono sto je mozda najgore masa u desnom delu plocice... Vidim da si se potrudio da plocica bude simetricna, ali to ovde nije bas dobro.
Mnogo bolje je da si sve spustio malo dole, a kompletnu masu provukao sa gornje strane. Jer dole ti prakticno ni ne treba. A samim tim mozes izbaciti polovinu mostica koji prelaze preko mase.
Tu je konkretno problem jer pravis antenu kad imas zatvorenu konturu. A kroz ta 2 voda ide prilicna struja, tako da imas jedan lep zatvoren dipol... U principu ovde to nece da smeta, ali...
Ovo sa J5(valjda) isto mi nije jasno. Opet pravis malu antenicu tu jer si okruzio taj kondezator sa - napajanjem, pa onda spajas preko komada zice na masu, tj efektivno spajas kondezator preko malog kalema na masu...
Los raspored R30 i C11. Na R30 nozice mogu puno manje.
Ima jos sitnica, ovo je ono sto mi bas bode oko...
Nadam se da neces ovo pogresno shvatiti...
EDIT:
I moj predlog je da ne crtas dimenzije na istom sloju na kojem i vodove. Cisto da ti ne naprave pizdariju ako ih ne obrises kad budes pravio plocicu...
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: shema za light show

Post by Cvik_Dasa »

Hehehe nije ovo moja tema a ovo ide tek u izradu tamo posle nove godine jer sve što ide s tim me košta oko 1000€. Tako da sam se za prijedloge kasnije mislio javit u vezi toga (dao sam ih samo kao prijedlog)

Naravno da uvijek prihvaćam kritike jer dvije glave bolje misle od jedne :!:

Sad ovako redom. Ovo je nabrzaka crtano ne misleći o negativnim utjecajima ćak niti R30 C11 nisu spojeni :ohno: (u međuvrenenu popravljeno s otporom koji ima manje nogice.
Glavna stvar koja mi je bila u glavi je da izgled bude simetrićan, zato je dole toliko jumpera, a pošto znam da se izbjegava povlaćenje vodova jedan uz drugog zbog međusobnog utjecaja sam ih križao... (sad znam da ni to vevalja) :azdaja:

Priznajem da sam malo pretjerao s jumperima... izgled mi je bitan makar kad bolje razmislim tko će vidjet pojačalo u kutiji?

Ovo s J5 si vjerujem mislio na J1 ako je tako onda je to isto popravljeno.

Što se tiće C1 i 2 u pravilu kraće nemogu ić jer smeta hladnjak a (C2 bi mogao eventualno pomaknuti do R8 ) s tim da je debljina voda 0.5.

Za kondenzatore nisam čitao do sad, to sam radio iz iskustva po drugim pojačalima koja sam imao prilike servisirat. Najzanimljivije je što mislim da bi i uspio staviti elektrolite u sredinu :D

Što se tiće dimenzija do sad mi se nije zalomilo da ostanu al uvijek postoji prvi put!

Inaće te dvije pločice iz posta gore rade skupa (mikser -> LPF -> Amp)
Post Reply