Najbolji program za izradu shema i njihovih simulacija

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
fm king
Posts: 2
Joined: 10-03-2009, 12:31

Najbolji program za izradu shema i njihovih simulacija

Post by fm king »

Poštovanje,

Ovako zanima me najbolji i najopsežniji program za izradu shema i njihovih simulacija...

Znaci potreban mi je jako opsezna baza komponenata, 3D prikaz plocice i simulacija sheme...

Vidio sam program E3 ali nigdje ga nemogu pronaci, ako netko ima nesto bolje ili nesto slicno gore opisu bio bih jako zahvalan

Puno hvala.


I moje isprike zbog otvaranja nove teme.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Najbolji program

Post by Feko »

vjerojatno Altium Designer...jedino je dosta kompliciran za naučiti
http://products.live.altium.com/
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Najbolji program

Post by Zez »

Takav program, barem koliko je meni poznato, još nije napisan. Programa pravljenih za elektroničare postoji hrpa, od onih za početnike pa do onih namijenjenih elektroničkim korporacijama (kao što je gore navedeni Altium). Svaki od njih ima svoje prednosti i slabosti. Trenutno su vodeći programi koje rade Altium, Mentor Graphic i Cadence. Zajednička im je osobina da mogu zaista puno toga jer su namijenjeni izradi kompletnog projekta, od ideje do trgovine, dakle za korporacije. Ipak, ni jedan od njih nema bazu komponenata kao što je ima PCB123, besplatan program za crtanje shema i kreaciju pločice, čiji se autori diče sa bazom od preko 500.000 komponenata. I to je sve. Zukenov Cadstar ima on-line bazu podataka od 250.000+ komponenata. Nažalost nije dostupna "kupcima" poput nas, članova ovog foruma (čast izuzecima,ako postoje). Altium ima jako dobar 3D prikaz, rekao bih najrealističniji, pod uvjetom da znaš raditi s njim. Uz to ima i dobro potkrijepljenu mogućnost uvoza biblioteka komponenata iz drugih programa, starijih i novijih.Ali, kako reče Feko, težak je za naučiti. Zukenov Cadstar ima zapetljano podešavanje, a i nije baš nešto. Mogli su se bolje potruditi. Mentor Graphic ima solidan uradak, sadrži sve dijelove koje si tražio, ali se ne može pohvaliti ogromnom bazon komponenata. A i sastavljen je od nekoliko odvojenih programa koje će korisniku sasvim lijepo omogućiti da se izgubi k'o prase u magli i potroši solidnu količinu vremena dok ga shvati. Što se simulacije tiče, najbolje je koristiti programe rađene baš za to (BSpice, Microsim, Microcap,...), ali tu nema kreacije pločice niti 3D prikaza. Ovo je samo vrlo kratak rezime jednog dijela softvera za koji pitaš, tek za površni uvid u to područje. S druge pak strane, nekako sumnjam da tebi treba baš tako nešto jer iz tvog pitanja naslućujem da si poprilično tanak sa poznavanjem softvera o kojem se raspituješ. Ipak, ako želiš ustrajati u svome, poskidaj si nekih petnaest - dvadeset raznih programa pa probaj svaki i onda odluči sam. Neki od njih su: Altium, OrCAD, Cadstar, P-CAD, PADS, EdWinXp, Proteus, Eagle, PCB123, Pulsonix, Easy-PC, DesignSpark, B2Spice, Microsim, Multisim, Microcap, Target3001!, Board Station, DipTrace,........
Lijenost je iz raja izašla.
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Najbolji program

Post by kiki11 »

Altium summer 2009 radi bez greške na win7 :)
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Najbolji program

Post by Zez »

...kao i Altium 6, Altium 8, OrCAD 9 pa nadalje, MultiSim 9, 10, 11,12, Cadstar 9, 10, 11, 12, itd. no to nije u svemu najbolji program, baš kao ni ostali.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Najbolji program

Post by denahv »

PCB Wizard je također dobar program. Nije kompliciran za korištenje, solidno odradi posao i ima 3D prikaz. Program je dosupan u Demo verziji, ali ako nekome treba "licenca" ( :D ), neka mi se javi na PM ili pronađe program na pespućima interneta.
User avatar
Kurijera2000
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 06-05-2012, 11:21

Re: Najbolji program

Post by Kurijera2000 »

Ja koristim Proteus. Ima 3D prikaz i nije jako kompliciran za naučit. Ako nekog zanima mogu stavit link za download! :ohno:
Sta rec?
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: Najbolji program

Post by satsat »

Koristim Solidworks.

Ima sve što treba, jako je dobar. međutim to je cad program i također je dosta kompliciran. no ako imaš želju učiti, isplati se.
što se tiče onako kućne radionice mislim da su glavni eagle i proteus
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Najbolji program za izradu shema i njihovih simulacija

Post by Zez »

Zapravo je najbolji onaj program u kojem znaš raditi i koji zadovoljava tvoje stvarne potrebe.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
Garurumon
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 77
Joined: 02-12-2012, 16:29
Location: Novi Sad, Srbija

Re: Najbolji program za izradu shema i njihovih simulacija

Post by Garurumon »

Kicad niko ne pominje :( A tako je lak, i možeš njime šta 'oš. Nauči se za par sati, i za peglu,sjajni papir i FeCl3 bolje pozeljet ne mozes. I djelovi koji se ne mogu naci se prelako crtaju.

A za simulaciju Multisim!
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Najbolji program za izradu shema i njihovih simulacija

Post by Zez »

Mda, al' se nikako ne uklapa u tražene karakteristike (naj...., naj...., naj...., pere, kuha, sprema,.....).
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply