PCB preko pegle

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

PCB preko pegle

Post by mbruck »

Kako sto jednostavnije uraditi plocicu? Vjecno pitanje, a mislim da je ovim site-u vec bilo ovih tema, ali evo da ipak nadodam.

Elem, svi smo manje-vise citali za izradu preko ink-jet papira i peglanje?
Pretpostavljam da su mnogi pokusali, neki su uspjevali neki ne. E ja sam jedan od onih kojima nije uspjevalo. A sada uspjeva. Pronasao sam "skoro" skroz dobar papir. Moj savjet svima je da ne odustanu odmah, kao sto sam ja bio odustao, nego da isprobaju sve vrste ink-jet papira do kojih mogu doci. Ne traba se predomisliti ako treba kupiti cijelu kutiji papira, bez obzira ako kosta 15-20-30 maraka. Ja sam tako razmisljao i srecom pogodio iz druge. I kutija od 100 komada kosta (ako me sjecanje ne vara) 17 KM.
Papir na sebi ima poseban sloj "glosy" koji se lako skida i u tome je njegova dobrota. Naime, kod peglanja se ovaj sloj veoma lako odvoji od ostalog papira, i to samo onaj dio sloja na koji je pao toner. Kao kod nekih "profesionalnih" kupovnih folija. Ja osobno imam pun paket PNP-blue folije i sigurno mogu reci da mi je sa ovim papirom lakse raditi!

Evo saljem sliku plocice uradjene sa ovom papirom. Na par mjesta je oguljean sloj papira koji ostane (to nije greska izrade, nego kasnije kod manipulacije), a ima i par gresaka u izradi. No to se je i ocekivati od ovakve vrste pravljanja. No uvjeravam vas da sam dobivao dosta tanke vodove. No meni nikada ne treba manje od 16 milsa, a 20 i vise se sve uradi skoro bez problema. NIJEDNOM nisam radio ponovo. Bude samo malo (ali stvarno samo malo) rada flomasterom.

Citavu plocicu je moguce izraditi za 15-ak minuta. Ovdje ne racunam nagrizanje, nego pritanje, peglanje i "kiseljenje u vodi" da se papir sto lakse odvoji od plocice

Ako nekoga zanima citav postupak i koji je papir u pitanju, neka se javi. Kad slijedeci put budem pravio novu plocicu, sve cu poslikati i objaviti....

Pozdrav svima![/img]

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 36_pcb.jpg
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3507
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Svaka cast :)
Knight
Napredujem
Napredujem
Posts: 123
Joined: 16-10-2005, 20:10
Contact:

Post by Knight »

Mene zanima točan naziv tog papira ( napiši što piše na omotu), a možeš i detaljnije opisati posupak.
Ako je napad najbolja obrana, onda je obrana najgora obrana!
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

PCB preko pegle...

Post by mbruck »

Citav postupak satvio sam u dio "sheme". Cini mi se da se tamo vise citaju stvari....
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1244
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Post by alexa_pg »

Citav postupak satvio sam u dio "sheme".....
Ja ti ovo ne mogu pronac. Dje si ga stavio? Daj link.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

PCB preko pegle...

Post by mbruck »

Pogledaj sad. Malo je dulje trajalo dok sam ga napisao. A bas u tom trenutko smu mi dosli i gosti....
rigmo
Napredujem
Napredujem
Posts: 194
Joined: 02-10-2017, 21:17

Re: PCB preko pegle

Post by rigmo »

postupak stani?
sada sam otkrio da se moze s papira skonuti slika tj prenesti s otopinom 8 jedinica alkohola i 3 jedincie cistog acetona.malo tekucine na plociciu i onda se prisloni papir i tako pusti..
ima postupak na youtube..

koji papis je najbolji za peglu ? sistem
rigmo
Napredujem
Napredujem
Posts: 194
Joined: 02-10-2017, 21:17

Re: PCB preko pegle

Post by rigmo »

rigmo
Napredujem
Napredujem
Posts: 194
Joined: 02-10-2017, 21:17

Re: PCB preko pegle

Post by rigmo »

rigmo
Napredujem
Napredujem
Posts: 194
Joined: 02-10-2017, 21:17

Re: PCB preko pegle

Post by rigmo »

Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: PCB preko pegle

Post by Emigrant »

a ko kaže da mora pegla ? ja lično koristim laminator ... istina , malo je " modificiran " ali uspešno odradi oba posla . i transfer tonera i laminaciju ......
rigmo
Napredujem
Napredujem
Posts: 194
Joined: 02-10-2017, 21:17

Re: PCB preko pegle

Post by rigmo »

Emigrant wrote:a ko kaže da mora pegla ? ja lično koristim laminator ... istina , malo je " modificiran " ali uspešno odradi oba posla . i transfer tonera i laminaciju ......
da li bi podjelio postupak kako ti to radis ?
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: PCB preko pegle

Post by Emigrant »

jednostavno . pustim pločicu ,na koju sam nalijepio papir sa nacrtanim vodovima , kroz laminaror i to je sve ... kada izadje , jednostavno je , još vruću , stavim u hladnu vodu . papir se raskvasi i odlijepi se a vodovi mi ostanu . nagrizanje u HCl + peroksid H .... vodu ne dodajem ... brže je
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: PCB preko pegle

Post by damir1 »

Pozz. Evo i moje iskustvo, koristim peglu jer mi je ona jednostavnija od laminatora, a pcb štampam sa HP lasera printerom na papir MATTE-COATED PHOTO PAPER Media Range, 120g/m2. Prvo pločicu dobro očistim, zatim peglom prenesem toner na nju radim već dugo pa imam neku rutinu, potom na peći zagrijem vodu do vrenja, u pvc posudu stavim pločicu sa papirom te prelijem kipućom vodom da ju dobro prekrije i pomičem posudu kao kod jetkanja a papir sam od sebe otpadne sa pločice tako da toner cijeli ostane na njoj rijetko i skoro nikad nisam trebao toner popravljati flomasterom.
To je moje iskustvo i koristim ga godinama a papir je jako bitan jer u sebi sadrži kako kažu dosta krede zato se kao kasnije odvoji toner od papira na pločici.
Post Reply