Pic-programi

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Pic-programi

Post by Maki »

Pozdrav !
Temu sam otvorio jer bih si zelio razjasnit neke stvari . Znam da su neka pitanja oftopic , posto mi je najvise pitanja na podrucju programa odabrao sam ovaj dio pod programi.
Nego imam cetri pitanja:
1.) Isplatili se kupovati MCS gold edition ?
2.) Dal je netko od vas koristio MPLAB , navodno sam cuo da imam opciju pisanja u C-u ,kakva su iskustva ?
3.) MikroBasic i MikroC , kakva su iskustva ?
Znam da je za neke od navedenih programa dostupna probna verzija ali eto zanjimaju me vasa misljenja.
4.) Sto vi mi mislite o PIC-u a sto o ATEML-u . Ja osobno samo sam radio sa picom i to bi se moglo reci malo u odnosu kako bih mogao i kolko zelim, a atmel mi je totalna nepoznanica no cesto puta cujem od drugih bolji je atmel . E sad dok jos imam volje , dal da predem na atmel ? Ako je odgovor ne , dal netko od vas zna jos pic compielra osim gore navedenih .
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Pic-programi

Post by Kukinjos »

Eh, isplati li se kupit ili ne, najviše zavisi od tvog rada s kontrolerima. Ako radiš u firmi i - ili programiraš PIC-eve za komerijalu, naravno da se isplati kupit, dapače moraš kupit i imat licencu, međutim ako ti je to hobi i radiš za svoj gušt možeš i s demo licencom ili hmm.. s malo izmjenjenim exe file-om od kompajlera. Možeš koristit MPLAB - IDE za pisat u C-u, ali moraš imat i neki C kompajler. Doduše imaš i HI-TECH C Compiler demo ili lite verziju kojeg možeš skinut s Microchipovog site zajedno s MPLAB-om. Ne mogu ti puno pomoć oko C-a, nije mi prirastao srcu, a i kad moram onda mu j.... sve po spisku, neljudski je bar meni. S MicroBasic-om i MicroC-om baš nemam nekih iskustava, ali to je sve slično, u čemu naučiš, lako se prebaciš na drugi kompajler, stvar ukusa i cijene, naravno, ako kupuješ. Što se tiče rata Atmel vs PIC, ne znam što bih ti rekao, za C je Atmel zakon, PIC je stariji i mnogima draži jer su naučili na njega, meni osobno nije ali to je opet stvar ukusa, mislim da su Atmeli brži, ako ti to što znači, ali ko još stavlja malog Atmela ili PIC-a u aplikaciju gdje se traži brzina, tu se ipak koriste starija braća ARM i sl. Gledam Dave-a iz EEV Blog-a, pa kaže, kad radiš novi projekt, vidiš koliko ti treba ulaza - izlaza, A/D kanala ..., i prema tome izabereš najjeftiniji kontroler, bio to Atmel ili PIC ili štogod, niko tebe ne pita s čim ti voliš radit, cijena određuje sve. Nadam se da ovdje kod nas ipak to nije baš tako, ipak .. di su tu osjećaji, ljubav :lol:. Moja preporuka ti je da probaš oba, natjerat će te naučit podosta, ali će ti se isplatit.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Pic-programi

Post by Maki »

Puno ti hvala ! Odlucio sam da cu i dalje ostat pri pic-u ( prvi mcu s kojim sam radio , nekako mi je prirasto k srcu :-) ) ali cu ga stavit malo na stranu i probat radit s atmelom . Sad kad i njega navcim koristit da vidis kak cu samo ispaljivat ideje a bome i pitanja . Hvala jos jedno ...
Post Reply