Citac BAR kodova

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Citac BAR kodova

Post by mirzza »

Pozdrav svima,

Dakle trebo bi napravit na ulasku u jednu prostoriju da se ubaci jedna kartica i da na ekranu ispise njegovo ime i njegov polozaj tu. Koristio bi racunar, pa sad me interesuje softversko rijesenje ako neko ima, a hardersko mozemo uzet onaj citac iz super marketa.

Svi prijedlozi dobro dosli :)

Unaprijed hvala!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Citac BAR kodova

Post by pedja089 »

Nije li bolje RFID :?:
A bar kod je poprilicno jednostavan. Uzmi jedan prikopcaj na seriski...
Podesavanje ide poreko jednsotavnih komandi, i kada procita bar kod, odma salje informaciju na port.
Ti samo moras napraviti bazu i pretraziti je prema bar kodu.
Ali bar kod se lako iskopira. moze cak i na fotokopir masini, tako da to i nije neka sigurnost.
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Citac BAR kodova

Post by mirzza »

Pa nebih bas RFID.
Meni treba nesto jednostavno kao BAR kod isprinto bi ga stampacem i plastificiro i onda bi to moglo. Samo mi sad treba nesto sto ce mi procitat BAR kod prepoznat njegove infomacije u bazi i ispisat ime prezime eventualno i sliku prikazat na ekranu.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Citac BAR kodova

Post by pedja089 »

Pa to nesto tesko da ce ti pasti sa neba...
Moraces najverovatnije napisati sam.
A prikopcaj citac na seriski port, i odatle kreni dalje...
EDIT:
Isti ti djavo dodje RFID i barkod. Jer ako uzmes RFID modul sa njega dobijes opet broj taga, a i sa barkod citaca opet dobijes samo broj.
Tako da sa strane softvera ti dodje na isto, uporediti neki broj sa bazom, i prikazati nesto...
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Citac BAR kodova

Post by mirzza »

Mozel mi neko malo bolje objasnit kako da ta informacija sa seriskog porta da dodje u program koristim (visual basic) i da je poredi sa bazom, a predhodno da sam povezo program sa bazom.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Citac BAR kodova

Post by pedja089 »

Potrazi malo tutorijale za MSComm1.
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Citac BAR kodova

Post by LIAM »

Pozdrav

Imaš več gotovih rješenja sa beskontaktnim karticama sa H/SW smostalnih i Pc kontroliranim.
Javi se na PM i sve ču ti objasnit jer slučajno raim u firmi gdje imamo to na lageru
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Citac BAR kodova

Post by MHN »

Pa Bar kod citac (vecina) ide na ps2 port, tastaturu. Znaci on kada procita kod posalje niz karaktera isto kao da si ih otkucao na tastaturi. (primjer mozes korisiti s licne karte, na njoj ima bar kod s maticnim brojem) i poslije zavisi od bar kod citaca salje TAB ili ENTER. Tako da na formi postavis obicni txtbox u koji setujes kursor da uvjek bude u njemu i poslije niza brojeva koji se pojave TAB ili ENETER program ti pretrazi bazu ili kako vec mislis drzati podatke i iste prikaze opet pozelji. Nadam se da ce ti ovo koristiti :)
Post Reply