Simulator elektronskih kola

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
stameni
Posts: 5
Joined: 21-09-2021, 13:41

Simulator elektronskih kola

Post by stameni »

Potrebna mi je preporuka za neki simulator električnih kola. Hteo bih da analiziram (tj. da učim) kako analogna, tako i impulsna, digitlalna i energetska kola. Nije mi neophodno da analiziram neka previše zahtevna kola (sa velikom količinom komponenata ili komplikovana na neki drugi način), nego čisto vežbanja radi. (Nemam radionicu, pa mi treba softverska zamena za realan hardver, ali kažem -- ništa mnogo komplikovano.)

Kada je reč o komponentama koje softver treba da ima: ne treba mi "nešto" što u bazi ima 10.000 tranzistora: 10-tak PNP-ova i otprilike toliko NPN-ova je valjda sve što mi treba. (Naravno, bilo bi sjaaajno i obavezno da softver ima i idealne PNP i NPN.)

Bio sam ranije koristio Electronics Workbench 5.12, ali mi se u nekim slučajima prilično neobično ponašao. Potom sam probao LTspiceIV, ali na njega nikako nisam mogao da se naviknem.

Vaša preporuka...?

Hvala na odgovorima,
Stameni
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Simulator elektronskih kola

Post by WhiteHead »

Dosta nas ovdje koristi Proteus
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
stameni
Posts: 5
Joined: 21-09-2021, 13:41

Re: Simulator elektronskih kola

Post by stameni »

Hvala na preporuci :) Upravo ovo popodne sam instalirao verziju 8.13 pod Windowsom 7 kao virtuelnom mašinom sa 3 GB RAM-a, i paket deluje prilično ozbiljno.

Jedino što me buni je to što s vremena na vreme hoće da se povezuje na Internet, a na toj vrituelnoj mašini (kao i na celom kompjuteru) nema Interneta.

Šta on pokušava da dovuče sa mreže i koliko sam hendikepiran time što na tom računaru nemam Internet?

Hvala! :)
stameni
Posts: 5
Joined: 21-09-2021, 13:41

Re: Simulator elektronskih kola

Post by stameni »

Nisam siguran da ćete naći negde na Internetu, tako da je ovo možda ekskluzivan materijal ;) Otkrio sam da Proteus 8.13 može da se instalira i pod 32-bitnim Windowsom XP :) bez obzira ma to što se širom Interneta priča o "sedmici" kao minimumu. Potrebno je samo malo zaobići pravila.

1. Kada pokrenete instalaciju i installer ubaci sve neophodne patcheve (što je sve "pravolinijski" posao), program će vas pitati da li želite Typical ili Custom instalaciju. OBAVEZNO izaberite Custom (sl. 1).

2. Installation Path i Program Data Path su predugački (za Windows XP) (sl. 2), ali je vrlo jednostavno skratiti na manje vrednosti (sl. 3).

3. Na kraju, možete da se divite uspešno instaliranom programu :) (sl. 4).

Ako neko ima rešenje za problem "projekata koji ne mogu da se snime", bio bih veoma zahvalan za tu tačku na "i".

Naposletku, u prilogu poruke šaljem pomenute slike, jer nisam uspeo da ih postavim unutar same poruke.
Attachments
Proteus -- instalacija pod XP-om.zip
(52.19 KiB) Downloaded 206 times
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Simulator elektronskih kola

Post by WhiteHead »

Ja sam na 7-ici. Mislim da sam nekad probao neki 8xx, ali mi se nije svidio (ne sječam se radi čega)
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply