Arduino platforma

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Arduino platforma

Post by zigzag9 »

Pozdrav,

pošto sam prije par godina radio malo sa PIC16F84A u PBP-u, odlučio sam se malo vratiti na razvoj mikrokontrolera. Pošto programiram u PHP-u, i nešto u C#, odlučio sam da platforma bude bazirana na C-u, i ovaj put sam odabrao AVR, i njuškajući dalje, naišao sam na Arduino.

Za nekog tko se prvi put susreće sa mikrokontrolerima, ili nekog tko ne želi gubiti ogromnu količinu vremena na shvaćanje kako upaliti i ugasiti diodu, a o ostalom da i ne pričamo - Arduino je pravi izbor.

Ja sam ga izabrao iz razloga jer se ne namjeravam profesionalno baviti razvojem mikrokontrolera, već da mi odradi nekakve zadatke koje stavim pred njega, tj. da odrađuje svoj dio posla u nekom kompleksnijem sustavu (očitanje parametara, kontrola, upravljanje, itd.), bez puno glavobolje i gubljenja vremena na učenje cijele znanosti o MCU.

Naravno da ovo neće zadovoljiti svakog, i da se "MCU profesionalci" sprdaju na spomen Arduina, no takvim pristupom odbijate ljude kojima se Arduino uklapa u viziju. A takvih je mnogo, pogotovo početnika, ili hobista kojima mikrokontroler treba recimo za upravljati nekakvim servom, ili za očitavanje temperature i slično.

Ardiuno ima ogromnu zajednicu, kvalitetan forum, gomilu praktičnih primjera (kako povezati sa xy uređajem), a sintaksa je lako razumljiva. Smatram da ga netreba podcjenjivati, već u neku ruku i promovirati, kako bi se ljude zainteresiralo za razvoj MCU, a jednog dana "kad/ako prerastu" Arduino, lako će si pronaći put dalje.

Ja se, osim sa Arduinom, trenutno zafrkavam se i sa ATmega8-16PU, pišem (pokušavam pisati) kod u Notepad++, i kompajliram ga sa AVR-GCC, a od programatora imam USBASP. Iskreno, pored svih ostalih obaveza, Arduino mi djeluje kao izvrstan izbor, a koriste ga i na FER-u.

Za početak, naveo bih neke linkove:
http://www.arduino.cc - Arduino homepage
http://tronixstuff.wordpress.com/tutorials/ - Arduino tutoriali
paradajz
Posts: 10
Joined: 14-09-2011, 00:50

Re: Arduino platforma

Post by paradajz »

Osobno koristim Arduino UNO kao mozak svog MIDI kontrolera pa mi je sad žao što nisam uzeo Teensyduino koji je zapravo ista stvar ali omogućuje emuliranje generičkog MIDI uređaja, tipkovnice, miša itd. bez potrebe za dodatnim softverom. Jako jednostavan za korištenje i za početnike (u koje ja spadam!) a i community support je odličan.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Arduino platforma

Post by zigzag9 »

Dakle,

novosti u Arduino svijetu:
Arduino 1.0, we finally froze the Arduino API, the IDE and the layout of the boards. We’ve made some minor additions to the Arduino connectors to make them more flexible. Tomorrow you will be able to download the release candidate and in 1 month of frantic testing with the community, the platform will be ready and stable.

Arduino Leonardo, a low cost Arduino board with the Atmega32u4. It has the same shape and connectors as the UNO but it has a simpler circuit. On the software side it has a nifty USB driver able to simulate a mouse , a keyboard, a serial port (with more drivers coming later). As usual for Arduino, everything will be released as open source (Core, Bootloader, Hardware).

Arduino Due, a major breakthrough for Arduino because we’re launching an Arduino board with a 32bit Cortex-M3 ARM processor on it. We’re using the SAM3U processor from ATMEL running at 96MHz with 256Kb of Flash, 50Kb of Sram, 5 SPI buses, 2 I2C interfaces, 5 UARTS, 16 Analog Inputs at 12Bit resolution and much more.
Izvor: http://arduino.cc/blog/2011/09/17/ardui ... ker-faire/
Tesla90
Posts: 8
Joined: 19-03-2011, 15:11

Re: Arduino platforma

Post by Tesla90 »

Posto sam pocetnik u bavljenju sa mikrokontrolerima odlucio sam da kupim Arduino (na preporuku prijatelja),pa me interesuje,ako bi mi neko mogao preporuciti ,koji arduino tj.koji je bolji jer im se cijene razlikuju u svega 5-10eura? (Arduino Duemilanove ili Arduino Uno ili neki drugi)Jos da napomenem da se ne zelim baviti profesionalno nego cisto iz hobija...Citao sam specifikacije ova dva gore navedena al ih iskreno nisam razumio,zato sam i postavio ovo pitanje pa ako neko od vas moze ukratko da mi objasni za koji da se opredjelim.Unaprijed Hvala!!
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Arduino platforma

Post by zigzag9 »

Arduino Uno je noviji od Duemilanove, i koristi noviji USB interface, koji nije FTDI chip već programirani ATmega uC, neznam napamet koji model.

U principu je to isto, ali eto, guraju Uno u svakom novijem projektu, i ja sam ga uzeo na eBayu, bila je mala razlika u cijeni. No, za bilo koji da se opredjeliš, uzmi varijantu sa 32kB memorije, sa chipom ATmega 328.

http://arduino.cc/en/Main/arduinoBoardDuemilanove
http://arduino.cc/en/Main/arduinoBoardUno
Tesla90
Posts: 8
Joined: 19-03-2011, 15:11

Re: Arduino platforma

Post by Tesla90 »

Hvala puno :D
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Arduino platforma

Post by mbruck »

U potpunosti se slažem sa zizag9 ....
U temi http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 64#p113964
on je spomenuo i ideju grupnog pravljanja pločica, pa sam ga ja malo bocnuo sa komentarom, he he..... Ako je mislio na Arduino osnovne pločice, kao npr.Duemilanove, ili velika gomila klonova čije se ime završava na "...uino" mislim da je to gubljenje vremena koje je pametnije iskoristi na učenje programiranja. I ja sam napravio jednu verziju sa FT232RL i Mega328, nazvao je "Avrbituino", radi bez problema.
Ali...... neke stvari više nema smisla radit. Cijena Arduino pločica na e-buy govori sama za sebe. Ja ih sad imam dvije na stolu, i da ih obe nekako spalim, opet bih kupio nove.
Da, odmah da kažem Amiru i Tesli kupite Arduino Duemilanove i koju dodatnu ploču... Za početak dosta.
Ovo je super platforma, nećete se pokajat ni u kom slučaju.
Tesla90
Posts: 8
Joined: 19-03-2011, 15:11

Re: Arduino platforma

Post by Tesla90 »

Jos jednom hvala zigzag9 i mbruck-u!Ali sada imam drugi problem kako nabaviti Arduino(Arduino Duemilanove ili Arduino Uno nebitno koji).Posto sam iz Crne Gore e-bay ne moze...dali neko zna dali ima neki drugi sajt sa kojeg se moze porucit Arduino i pri tom da salju za CG,ili ima neko ko bi ga prodao naravno da je u solidnom stanju...
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Arduino platforma

Post by mbruck »

Zar nemaš ama baš nitkog u RS ili u BiH od rodbine....?
Ako ne, ja ću ti pomoći....
asmir001
Posts: 10
Joined: 28-01-2011, 21:04

Re: Arduino platforma

Post by asmir001 »

Postovanje svima

Posto mi neide nikako sa PayPal racunom i narucivanjem preko interneta, zamolio bih sve one koji imaju viska jedan Arduino za prodati, rado bih to kupio.

Lijep pozdrav
Tesla90
Posts: 8
Joined: 19-03-2011, 15:11

Re: Arduino platforma

Post by Tesla90 »

ee prijatelju na pogresno si se mjesto obratio,ovdje mozes samo obecanje dobit i nista vise....predlazem da se raspitas na neko drugo mjesto
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Arduino platforma

Post by Feko »

User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Arduino platforma

Post by zigzag9 »

MegunoLink is a fr*e tool for talking to Arduino microcontrollers (or any serial device for that matter). If you are ready to move beyond the Arduino IDE, check out our tutorial on using using Atmel Studio for programming the Arduino. MegunoLink will upload the programs you create with tools like AVR Studio or the newer Atmel Studio. But whether you work with the Arduino development environment or another tool, MegunoLink can graph data sent from the Arduino to your PC, log serial data to a text-file or a monitor window, and can simulate serial protocols for missing devices.
http://www.blueleafsoftware.com/Resourc ... MegunoLink
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Re: Arduino platforma

Post by MladaNada »

Super je prica arduino, pogotovo za istrazivanje i razvoj projekata.
Evo veceras sam tek uhvatio vremena da se bavim malo arduinom, koji mi je stigao prije nekih 7 dana, i to UNO rev. 3. Za 15min je bio spojen sa racunarom, za 1h. sam se vec igrao sa 8 ledica na protoboardu. Za 2 sata sam imao funkcionalan mjerac sobne temperature sa LM35 i pomenutih 8 LED-ica, a rezolucijom od 2 stepena celzijusa, opsega 0-40 stepeni. Jako zanimljivo, vec imam dosta ideja, narucio sam nokia 5110 lcd sa dx.com, a napravicu neke senzore cisto da se poigram sa mogucnostima.
mojalovaa
Napredujem
Napredujem
Posts: 135
Joined: 29-03-2013, 19:28

Re: Arduino platforma

Post by mojalovaa »

Posto svi govorite da ARDUINO koristi atmelove procesore , moze li mi netko objasniti kolika je razlika u programiranju ARDUINA i tom njegovom kodu i atmela u BASCOMU , posto se ja tek ucim bascom , a cuo sam da je arduino totalno jednostavan za upotrebu i da nije kompliciran za programiranje.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Arduino platforma

Post by mbruck »

....posto se ja tek ucim bascom, a cuo sam da je arduino totalno jednostavan za upotrebu i da nije kompliciran za programiranje.
Pričaju tete na tržnici jelte, i ja sam slušo neki dan kad sam salatu kupovao.. Nisam mogao vjerovat. Zamisli !

Ma to ti je bola potpuno isto......
Bascom je samo drugacija rijec za taj Arduino kod. A to je u stvari C.....kao začin C
Kad ti neko kaze da programira u Arduinu to ti je to ustvari taj Bascom, tj . Vole ljudi da se zezaju sa početnicima, pa ih zbunjuju
Ima tu i neki pojam Ave Er, ali ti to nemoj gledat, prekomplicirano je tebe.

:D :roll:
nino90
Posts: 1
Joined: 01-08-2013, 14:56

Re: Arduino platforma

Post by nino90 »

zna li neko kako da napravim ftp server pomocu arduino mega i ovaj ethernet adapterom.
Imam sd karticu na njemu i on i snima podatke sa ulaza, sad zelim da mogu sa racunara pristupiti nekim programom tim podacima i da ih dalje koristim na racunaru, ali ima jako monogo i foldera i filova
shesto
Posts: 18
Joined: 11-02-2013, 23:47

Re: Arduino platforma

Post by shesto »

Amir_Hadzic wrote:Pozdrav,

Zanima me samo da li je neko koristio arduino razvojne ploce, kakvi su utisci, da li preporucujute i sl. Ako ste koristili, moze li se znati za koje projekte ? :wink:

Odavno nisam imao neke projekte, a pozelio sam da se odmorim uz zanosni miris dok lemim i pjevusim :D Mislim da bi mi ovo moglo biti zanimljivo jer sam inace vise okrenut prema programiranju nego prema elektronici, ali volim ih mijesati :wink:
Extra !
Za pocetnike a razvili su ga i za profi kasnije..
Top je.
Barem sam ja zadovoljan njime.
nikorenic1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 22-04-2013, 19:39

Re: Arduino platforma

Post by nikorenic1 »

Pozdrav,

Radim R2R D/A pretvornik, koji ču kasnije koristit kao izlaz PID regulatora realiziranog u arduinu (uno). Pretvornik je kao i na slici dolje samo što sam ja radio 10bit-a pošto je na ulazu arduina isto 10 bitni A/D.
http://www.uchobby.com/wp-content/uploa ... 2rdac1.gif

Ono što želim je da "prosljeđujem" signal sa analognog ulaza na digitalne izlaze te opet pretvaram u analogni signal.
Evo programa kako sam ja to zamislio.

Code: Select all

int analogPin = 3;                       // ulazna analogna vrijednost
int val = 0;                             // varijabla za pohranu 
int dacPin[] = {2,3,4,5,6,7,8,9,10,11};  // digitalni izlazi


void setup()
{
 
 for (int ovaj_pin=0; ovaj_pin<10; ovaj_pin++){
   pinMode (dacPin[ovaj_pin], OUTPUT);
}
}



void loop()
{
  val = analogRead(analogPin);   

 for (int i=0; i<10; i++){
   if (bitRead(val,i)==1)
   {
     digitalWrite(dacPin[i], HIGH);
   }
   else
   {
     digitalWrite(dacPin[i], LOW);
   }
}
}
Kako bih isprobao dali D/A dobro radi moram generirati signal u arduinu (npr. sinusoidu), pošto nemam generator signala.
Na linku ispod je objašnjenje kako generirat signal ali za 8-bit D/A i uz korištenje PORTD.
http://www.auctoris.co.uk/2011/05/25/ar ... or-part-2/

E tu mi sad treba pomoć, kako da generiram npr. sinusoidu za 10 bit D/A. ?
Primjer sa PORTD nemože pošto on ima 8 bit-a.

Hvala :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Arduino platforma

Post by pedja089 »

Nemam pojma kako ide na arduinu, ali zar nije lakse upisati 8 bita na ceo port, nego pisati pin po pin?
Druga stvar, zasto bas mora sinusoida?
Uzmi obican potenciometar 1K stavi ga izmedju gnd i vcc, i sa klizaca vodi na analogni ulaz.
Meri napon na klizacu i meri napon na izlazu tvog DAC-a i to ti je to... Ako su isti onda radi, ako nisu onda si nesto zabrljao.
Ne znam ni koliko bita ima tvoj ADC pa je moguce da ces njegov rezultat morati skalirati.
Post Reply