Arduino platforma

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Arduino platforma

Post by morski_pas »

Hvala prijatelju :P u pravu si proradilo
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Arduino platforma

Post by InTheStillOfTheNight »

Kakva predavanja morski? Gdje se održavaju da i ja odem malo? A ako je i bob otisao na Arudino pa sve cu prijatelje pogubiti :)
InTheStillOfTheNight
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Arduino platforma

Post by morski_pas »

he he noćni mislio sam predavanja koje bi ti vodio ,ipak što se tiče programiranja daleko si ti od mene i mnogih na ovom forumu ,mada sam se ja razvodnio silom prilike pa krenuo i sa arduinom :) ,a što se tiče prijatelja pivo nije nikad viška a ja sam često u Zg pa možemo se naći na čašici razgovora :wink:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Arduino platforma

Post by bob4 »

Ja nudim kvalitetni domaći gemišt :wink: ; ako treba otvorim o i arduino školu uz .....
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Arduino platforma

Post by Emigrant »

samo gemišt ? ništa čisto ... ? šteta kvarit dobro vino .....
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Arduino platforma

Post by bob4 »

Prijatelju; Moslavina je poznata kao idealna regija za gemišt vino; no,no; ima i onoga za sladokussce; recimo Škrlet; Rizling.....itd
http://www.gastro.hr/gustionica/moslavi ... a-vina-350
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Arduino platforma

Post by InTheStillOfTheNight »

Alkohol je izvor i rješenje svih mogućih problema :) Slobodno se javi morski kada budeš u Zagrebu da nešto popijemo... Morati ću i do boba navratiti koji dan, ali eto, ne putujem često za Slavoniju pa nikako da se zaletim do Kutine...
InTheStillOfTheNight
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Arduino platforma

Post by sonata »

O temi Arduino - izuzetno sam zahvalan na postojanju te platvorme (kao što Đuro u reklami za neke kekse kaže "Hvala ti što postojiš"). Već par godina sam povremeno dobivao želju baviti se malo mikrokontrolerima iz zabave, u spomen na dječačke dane sa CBM64, a onda bi redovito odistajao kad bih vidio da treba pločica, čip, komponente, kristali, programatori... Ni sam ne znam kako sam naišao na arduino, ali kad sam vidio o čemu se radi, pod hitno sam naručio par stvarčica sa ebay-a i krenuo u embeded programerske vode... Je, djelomično se šalim, ali Arduino mi je omogućio brzi start spajanjem na USB računala i uploadnjem priloženih primjera (famozni blink)... Vrlo brzo sam se sprijateljio sa sučeljem, usput naučio osnove C-a i sve tako polako.

Naravno, ubrzo postanu očita ograničenja Arduino programskog sučelja, ali glavna poanta Arduina je "getting started" i to brzinom munje. Kome treba bilo što više, može i sa Arduinom, na svakom čipu se programatorom lako pregazi bootloader. Štoviše, može se koristiti i Arduino kao ISP programator, samo se upload-a također priloženi program.

Pristupanje svim registrima je omogućeno i direktno pa se može programirati praktički kao i u npr. AVR-studiu (kojeg nisam koristio osim iz znatiželje). Razlika je što su "Arduinovci" intuitivnije podijelili program pa se koristi:

void.setup() {
inicijalne postavke...
}

void.loop() {
petlja koja se vrti u beskraj
}

za razliku od "pravog" AVR-a u kojem se ovo gore piše otprilike:

int main(void) {
postavke...
...
while(1) {
petlja koja se vrti u beskraj
}
}

To je praktički jedina suštinska razlika, sve ostalo je tu negdje, od manipulacije svim registrima i portovima pa do uključivanja asemblerskog koda (kome to treba??). Prednost bootloadera ne trebam ni navoditi, napišeš program, stisneš tipku i učita se za par sekundi bez ikakvih programatora. Za razvoj dušu dalo.

Istina, treba paziti sa bootloaderom i samim arduinom, jer se postavljaju neke inicijalne vrijednosti registara koje su po defaultu nakon reseta drugačije, npr. ADC se postavi na 125kHz, tajmeri se konfigurairaju za PWM i slično pa se npr. definicija registara tajmera treba odraditi tako da se prvo pregaze sve vrijednosti nulama, na tome sam osobno izgubio dosta vremena da skužim zašto mi PWM ne radi kako sam definirao - zato što su još neki bitovi ostali popaljeni od arduinove inicijalizacije.

Uglavnom, za početnika zaista ne mogu zamisliti prijateljskiju platformu od Arduina. Danas i ja koristim DDRE |=(1 << PE4); PORTE |=0b00010000, a ne digitalWrite (4, HIGH), ali da sa morao početi proučavanjem portova odustao bih i stoti put :D
Nullius addictus iurare in verba magistri
bambiopensource
Posts: 1
Joined: 18-11-2016, 23:16

Re: Arduino platforma

Post by bambiopensource »

Pozdrav

Nadam se da mi neko moze pomoći, pojasniti neke stvari. Želim da napravim elektronski bubanj sa arduino mozgom. Interesuje me koji model da odaberem. Konkretnije, našao sam više primjera na internetu, mnogi koriste Mega 2560, a niti jedan Arduino nano ili micro. Želio bih da znam da li mogu na Arduino nano ili micro napraviti isti projekat kao na Mega 2560?

https://www.youtube.com/watch?v=Gw4OXwBH4sc

Ovo je jedan od projekata tog tipa.

Moj projekat bi zahtjevao ne više od 12 analognih ulaza koji bi primali ingormacije sa 11 piezo senzora i jednog light senzora.

Pomozite mi da ostvarim svoj san i napravim elektronske bubnjeve :)
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Arduino platforma

Post by sonata »

Mega2560 je samo malo skuplji od nano (328p) pa ne vidim zašto štedjeti na najjeftinijoj komponenti sustava.

A ako ti fali analognih ulaza, uzmi 74HC4067. Ako ti pak fali izlaza, uzmi 74HC595.
Nullius addictus iurare in verba magistri
Post Reply