Problem sa I2C displejem

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Problem sa I2C displejem

Post by misley »

Pozdrav ljudstvo,

Nije me bilo dvije godine na ovom forumu i sad, ko pokunjeni cuko, dolazim sa problemom koji mi gori pod nogama.
Elem, radim dva paralelna projekta u kojima predvidjeh, zbog prostora, displej koji je relativno nov na trzistu i naravno, djavo nikad ne spava... ne mogu da prodjem kvalitetno inicijalizaciju displeja. Displej je stalno ili sa pretjeranim kontrastom ili bez njega, tako da se u sustini nista ne vidi.
Tokom startanja displeja, uspijem snimiti (prilozeni YT video) sekvencu na kojoj se vidi korisna info na LCD ali ona ubrzo biva pregazena zasicenjem kontrasta (bar je to vizuelno manifestovano kao zasicenje kontrasta, sta j eu pozadini price, ne mogu da sahvatam).
LCD> https://www.lcd-module.de/fileadmin/htm ... gs164e.pdf
Video pojave> https://youtu.be/JWiXcdKKN2c (slow motion)
Problem je sto pokusavam rucno slanjem komandi na I2c (a ne koristenjem naredbe kreirane u biblioteci) natjerati LCD da mu mijenjam kontrast ali ni jedna komanda ne vidim da ima uspjeha, pa ni start kursora ili blinkanje...
Koristim arduino nano every sa bibliotekom koja i nije bas potpuno funkcionalna, sa stanovista onog sta sam i sam primijetio, sa linka https://github.com/firexx/SSD1803a_I2C.
Vidljiva manjkavost, osim sto dobijam full zasicenje kontrasta je i karakter position offset, za 4 mjesta.
Komunikacija tece uredno, provjereno sa logickim analizatorom. Nema NACK...

Neki savjet?
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Problem sa I2C displejem

Post by misley »

Vidim otprilike da je ova biblioteka nedorasla ovom displeju, iako ima isti kontroler kao i displej kome je namijenjena.
Pokusao sam sa naredbama iz biblioteke da aktiviram kursor ili blinkanje medjutim, dobijam neki nesuvisli odziv...
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Problem sa I2C displejem

Post by Khaderah »

misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Problem sa I2C displejem

Post by misley »

Hvala za podrsku. Nažalost, ove biblioteke su samo sa podrškom za SPI. Tolika izmjena u hardveru mi nije moguca. Sad studiram biblioteku koju sam naveo, u pokušaju da shvatim kako radi, bar za osnovne komande.
Nadam se nekoj mogucnosti prerade ne bi li nešto proradilo, ili bar dalo naznake da ima nade. Raditi paralelno sa hw, meni koji sam nedorastao softveru, sa dokumentacijom i logic analizatorom, upakovan kući sa dvoje divlje djece, ne daje bas puno nade..
Ručno sam se igrao (šaljući direktno i2c komande) sa pokušajem izmjene kontasta, bias-a i kojekakvim svicevima za follower i sl... ali najčudnije je... bez ikakvog efekta. Prosto se pitam da li je ovaj kontroler zaista unutra... za sve živo dobijem ACK i kao da radi drop svega zivog sto mu pošaljem...

Vidim da jos ljudi ima slicne probleme, evo recimo i ovaj,cije rjesenje meni nije dalo vidljivog efekta.
https://www.mikrocontroller.net/topic/3 ... to=new#new
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Problem sa I2C displejem

Post by misley »

Potrosih juče 16 sati loveći šta se dešava po I2C magistrali prilikom inicijalizacije displeja preko init rutine iz biblioteke... na kraju sam nabo da je displej jaaako osjetljiv na jedan parametar, koliko se sjećam, 6 bitni i samo jedna kombinacija bita (koji su Btw rasuti u dva registra) daje vidljivu sliku.
Dakle, problem rijesen. Case closed. Detalji o parametru, ako ikad ikome zatreba, biće u komentaru yt snimka navedenog ranije...

Pozz društvo i ne dajte se ovom zemljotresu!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem sa I2C displejem

Post by pedja089 »

Jel su spomenuti u datasheet-u?
Ucinio mi se zanimljiv LCD...
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Problem sa I2C displejem

Post by misley »

Datasheet je kao da ga je pisala osoba iz marketinga a ne neko tehnicki relevantan.
LCD je jako interesantan, obzirom na low profile, I2C i SPI bus, pozadinsku rasvjetu kao dodatni modul, te 3V3 napajanje i mogućnost rotacije orijentacije.
Na kraju sam angažovao datasheet od samog kontrolera, snifao saobracaj na I2C (meni omiljeni bus) i gledao da li sve odgovara onom sto radi init rutina.
Ovi parametri jesu pomenuti ali ne i dobro objašnjeni u DS od displeja...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem sa I2C displejem

Post by pedja089 »

Pogledao sam datasheet. Ako se to tako moze nazvati :D
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: Problem sa I2C displejem

Post by misley »

Svakako da je sam displej, ukljucivsi i RGBW pozadinsku rasvjetu, jako atraktivan, obzirom na fizicke predispozicije. Zaboravih mu cijenu... nisam plaćao iz džepa...
Post Reply