Punilica za jogurt sa arduinom

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

zeljkogelic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 29-01-2013, 00:44

Punilica za jogurt sa arduinom

Post by zeljkogelic »

Ljudi ovako hocu da napravim sa arduinom automatiku za tocenje jogurta u jednoj maloj mlekari, sa pokretnom trakom i punjenjem. Ovako sam ja to zamislio da ima pokretna traka koja ce donositi prazne flase i kada flasa stane ispod cevi za punjenje da tu da stavim jedan senzor i kada senzor ne vidi flasu vrti i dalje traku dok god do senzora ne stigne flasa kada stigne odmah gasi motor i pali elektroventil na cevi koji ce biti ukljucen 3s to cu jos proveriti koliko treba da bude ukljucen sad dolazi problem posto ta mlekara puni flase od 0,5L i od 1L pa bi tu bio razlicito otvoren , tipa kad je prekidac ugasen arduino ne dobija tih 5v i ventil je upaljen 3s i puni 0,5L , a kada je ukljucen dobija tih 5v i ventil ostaje 6s i puni flasu od 1L. Ja sam ispisao deo kod, pa bi hteo da pitam nekoga ko zna vise sa arduinom da li bi ovo radilo ovako... inace motor i ventil bi radili preko releja. Unapred hvala.
zeljkogelic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 29-01-2013, 00:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by zeljkogelic »

Code: Select all

int Motor = 12;
int Senzor = 11;
int Ventil =10;
int Prekidac = 9;
void setup() {


pinMode(Motor, OUTPUT);
pinMode(Senzor, INPUT);
pinMode(Ventil, OUTPUT);
pinMode(Prekidac, INPUT);
}

void loop() {

if(Senzor==LOW)
{ digitalWrite(Motor, HIGH);
digitalWrite (Ventil, LOW);}
else if (Prekidac==LOW) 
{
digitalWrite(Motor,LOW);
delay(1000);
digitalWrite(Ventil,HIGH);
delay(3000);
}
else{

digitalWrite(Motor,LOW);
delay(1000);
digitalWrite(Ventil,HIGH);
delay(6000);


} 
}
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by Black »

Kolko mogu primjetit nije dobro.
Stalno će ti se vrtit u ovoj else petlji...

Posle delaya od 6000 moraš ugasit ventil i upalit motor da vrti.
Ovo da bi radilo precizno i sigurno treba koristit while petlje. Ili može i if petlja al da radi ko bistabilni prekidač.

I nemozes pisat if (prekidač ==LOW) nego if (digitalRead(prekidač)==LOW)


Moras napravit uvijet, nakon što je napunio casu da je program siguran da je čaša napustila poziciju. I nakon toga tek ceka signal sljedece caše pa tek onda može punit
zeljkogelic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 29-01-2013, 00:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by zeljkogelic »

Malo komplikovanije nego sto sam mislio. Da zaboravio sam da stavim da se pali motor posle napunjene flase, ali sam mislio kada upali motor senzor ce biti LOW pa ce se vrteti petlja stalno u kurug dok ne ispuni opet da senzor bude 1 i da zaustavi traku.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by Black »

Mikrokontroler je veoma brži od motora. Prije nego se motor pokrene MCU može puno funkcija obavit.
Iako delaj lagan za koristit to je dvosjekli mač. Posebno u takvim sustavima gdje ti čitava mljekara može poplivat.

Nije to ništa komplicirano za napravit, samo za automatizaciju treba pazit na neke stvari, ne prepuštat ih slučaju. Zato bolje se malo zabavit oko programa jer kako narodna kaže "ne vrijedi plakat za prolivenim mlijekom"
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by pedja089 »

Napunjenost flase definitivno nece biti ista za svaku flasu. Jer kolicina cega god sto protece za 3 sekunde, nije ista ako je gore jos 10cm tecnosti ili 10km. Razliciti je pritisak, pa samim tim i protok.
Tako da ti treba ili dozator neki koji izbacuje tacnu kolicinu tecnosti ili ti treba vaga. Ona moze biti i ispod rezervoara, ili ispod flase.
Dozator mozes napraviti kao klip koji uvuce tacnu kolicinu tecnosti svaki put, ili da meris protok, pa na osnovu njega gledas napunjenost flase.
Isto tako u zavisnosti od izvedbe trake, mozda ce ti trebati lagano ubrzavanja da se flase ne isprevrcu kad kreces i stajes.
Najbezbolnije resenje je nozni taster, dok ga drzis jogurt ide i to je to.
Ako ces raditi stavljanje cepova i nalepnica, onda po meni je bolje rotirajuci sto.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by bob4 »

Ja sam napravio iznad boce posudu sa dva ventila (gore i dole). Posuda je bila od ventila do ventila kalibrirana (znači pola litre cijela litra itd).
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by pedja089 »

Sve je to ok, ali meni se ne svidja arduino u toj prici
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by Black »

Zašto ne? Arduino to sve može obavit bez problema. Koristim ga u mnogim namjenama i još nije posustao. Posebno je zgodan za ovakve namjene kao što autor teme traži
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by pedja089 »

Seti se zajebancija oko onog paljenja kad se resetovao.Zbog toga ne u industriju, pa makar i mlekara bila...
Nek iscuri par stotina litara necega, ili nek ne puni flase kako treba zbog nekog razloga itd... Isto moze i sa PLC da se desi, ali onda znas da nije do hardvera.
Ja kad bi naisao na pola flase jogurta, znas kad bi ga opet kupio :azdaja:
Sve to moze, ako je to za njega. Pa sebi pravi stetu. Ali ako je za nekog drugog, pa prodaje masinu kao resenje, onda mi se ne svidja ta prica.

U svakom slucaju, mislim da je pristup problemu pogresan. Prvo nek resi sta sipa, odakle kako, doziranje, senzore itd.
Pa kad bude imao spisak senzora i aktuatora, onda se pravi logika za upravljanje.
zeljkogelic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 29-01-2013, 00:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by zeljkogelic »

Trenutno trazim najbolje resenje da odradim to, mlekara je od strica pa me je zaduzio da mu napravim tako neku automatiku nije za mene ali nije ni da zaradim na masini nego jednostavno da mu olaksam, sagledao sam situaciju u toj mlekari mislio sam bas tako da napravim jedan dozator koji ce stalno biti pun pa nece biti problem oko tog jel ima gore 10cm ili 10km bice uvek isto kolicine i isti pritisak u tom dozatoru ne bas isti jer zavisi od gustine ali bice priblizne mere znaci imaju rezervoar od 5000l koji je na drugom spratu mlekare i iz njega jogurt ide prirodnim padom u dozator u dozatoru bi bile sonde koje bi kontrolisale nivo jogurta u njemu tako sto bi otvarale i zatvarale ventili pre dozatora i sam senzor pri kojem bi dosla flasa bi otvarao ventil posle dozatora i punio jogurt mislim da bi tu bila mala odstupanja sto se tice da svaka flasa bude isto puna
zeljkogelic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 29-01-2013, 00:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by zeljkogelic »

Ljudi hvala vam puno, ja sam novi u ovome i ako sam zavrsio za automaticara...sve sto sam naucio u skoli je bilo sta je plc nista prakse nismo imali i sve je bilo preko pneumatike...a pneumatika je preskupa, i sve sto se tice pnumatike... znam da elektronika nije za tako neke pogone u kojima ima mnogo vlage i vode, mleka, ali mislim da je to neko najjeftinije i najkorisnije resenje, a da pritom svu elektroniku izbacim u prostoriju van same proizvodnje... svakakve informacije mi znace samim ti sto ste mi rekli na sta da pazim 30% projekta je lakse. Ako neko ima jos nekakva resenja bio bih zahvala.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by bob4 »

Kao prvo trebaš nacrtati i pojasniti si redosljed operacija same proizvodnje....Nakon toga inovativna rješenja; jel vidim da se štedi ...
Ja bi za probu stavio čovjeka koji bi svim tim uređajima ručno upravljao; a nakon snimanja kompletnog ciklusa ide razmišljanje o automatizaciji.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by Black »

pedja089 wrote:Seti se zajebancija oko onog paljenja kad se resetovao.Zbog toga ne u industriju, pa makar i mlekara bila...
Nek iscuri par stotina litara necega, ili nek ne puni flase kako treba zbog nekog razloga itd... Isto moze i sa PLC da se desi, ali onda znas da nije do hardvera.
Ja kad bi naisao na pola flase jogurta, znas kad bi ga opet kupio :azdaja:
Sve to moze, ako je to za njega. Pa sebi pravi stetu. Ali ako je za nekog drugog, pa prodaje masinu kao resenje, onda mi se ne svidja ta prica.

U svakom slucaju, mislim da je pristup problemu pogresan. Prvo nek resi sta sipa, odakle kako, doziranje, senzore itd.
Pa kad bude imao spisak senzora i aktuatora, onda se pravi logika za upravljanje.
Ma reaetovao se zbog luka od 30 000V par cm od MCU-a. Nije radio nijedan hardver na komjuteru tada iako je komjuter bio metar od tog el. luka. Al bilo kako bilo upravu si ti da tu treba koristit industrisku opremu, a ne MCU-e od par dolara s ebaya
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by bob4 »

Koliko flaša treba napumiti za sat; dan.... ?
zeljkogelic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 29-01-2013, 00:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by zeljkogelic »

Mislim da je cifra od 1000 flasa na dan... trenutno se puni rucno sa bokalima svaka flasa za case imaju masinu posalo al flase puno rucn.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by bob4 »

Image

Ja sam to nekada tako riješio. Kad se počela proizvoditi tekuća Fertina u Petrokemiji...radnici u takozvanoj "zaštitnoj radionici" su punili ..

1. zatvoren V1 i V2
2. Namjesti bocu
3. otvori V2
4. na osnovu iskustva zatvori V2 kad je srednja posuda od 1 litre puna (to vrijeme može biti i dulje)
5. otvori V1
6. kad je sve iscurilo u bocu zatvori V1
7. stavi novu bocu i idemo od 3....

Nakon nekog vremena iskustva stroj su automatizirali
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by pedja089 »

A kuda je vazduh iz boce izlazio?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by bob4 »

Nije cijev 100% dihtala na bocu
zeljkogelic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 29-01-2013, 00:44

Re: Punilica za jogurt sa arduinom

Post by zeljkogelic »

Sa kojim programatorom ste resili sistem tj jel neki PLC otvarao i zatvarao ventile
Post Reply