Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by Mitiki »

Imam Pir senzor povezan sa arduinom. Pir senzor se aktivira kada neko prodje pored njega. Problem je sto se posle odprilike sat ipo stendbaj rezima aktivira sam iako niko ne prolazi pored njega. I tako na svakih sat ipo se sam aktivira. Povezan je direktno na arduino vcc-vcc pin-pin gnd-gnd.Jel zna neko zasto se aktivira sam.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by Black »

Jel se baš on aktivira ili se arduino zablesira?
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Re: Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by Mitiki »

Pa on upali led lampicu. Koja treba da se upali kada registruje pokret. Zato mislim da je do njega..
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by trax »

Hajde ti prvo izbaci Arduino iz igre, spoji samo senzor na napajanje i prati kako radi. Ako se bude sam palio nakon tih sat i po znaces da je do njega.

Ako ne bude, onda ti se nesto desava sa napajanjem za arduino - imas prekide.

Znaj da je taj senzor osjetljiv na promjenu temperature ambijenta, ako nije u kutijici, kada ga naglo ohladis ili zagrijes (puhnes u njega) on zna da napravi laznu detekciju.
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Re: Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by Mitiki »

Kako da spojim samo njega.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by pedja089 »

Zicama na plus i minus :)
A ja bi dodao i da je osetljiv na napajanje, grmljavinu, itd...
Mozda se frizider pali i gasi ili tako nesto pa kad zavarnici aktivira ga.
Zato ja za te stvari ne bi uzeo nista drugo do senzora za alarm, i to nekog poznatijeg proizvodjaca...
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Re: Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by Mitiki »

Pa za alarm mi i treba. A knji je dobar a da moze da se poveze sa Arduinom?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by pedja089 »

Skoro svaki ima relejni izlaz. Tako da bilo koji... Ja sebi planiram paradox da nabavim.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Problem Pyroelectric Infrared PIR senzor ARDUINO

Post by Black »

Mitiki wrote:Pa za alarm mi i treba. A knji je dobar a da moze da se poveze sa Arduinom?
Sve te arduino igračkice nisu sigurne na duge staze, posebno kad se spaja shemama s interneta još s onim 'pribadačama'
Ja imam bluetoth modul,arduino i 220-12V trafo umjesto prekidača za svjetlo tako da preko toga palim svjetlo, evo već mjesec dana radi bezprijekorno. Sam kod je jednostavan i sklop tako da nema problema
Također u apartmanima arduino upravlja klimama, ako temp spadne ispod dozvoljene ili se otvore balkonska vrata klima se gasi. Već godinama radi besprekorno

No sve je lemljeno na pločici,kondezatora ima,pretvarači napona su sigurni a i kod je napravljen jednostavan.

Tako i ti za alarm, moraš osigurat stabilno napajanje a sve ostalo mora bit što jednostavnije, moraš imat bar još dva tri PIR senzora od različitih prodavača da se uvjeriš da nije do njega. Kao što je već rečeno napajat ga direkt sa 5V stabilnog napajanja pa vidit šta će se dešavat. Kod stvari kao što je alarm nema igre, tu idu samo provjerene stvari da si siguran da to može radit kako si zamislio.

Arduina natjerat da se sam resetira lakše nego žabu u vodu, to moraš pazit kod pisanja koda, da kad dođe do tog reseta ne remeti ostale funkcije
Post Reply