Regulacija brzine DC motora

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
dioda1
Posts: 3
Joined: 21-09-2015, 14:44

Regulacija brzine DC motora

Post by dioda1 »

Imam zadatak napisati program za regulaciju brzine vrtnje DC motora. Napišem program, za koji sam siguran da je u redu, spojim napajanje 5 V na mikrokontroler preko 9 V baterije i samo preko L7805 stabilizatora bez kondenzatora. I tek kad spojim pin iz kojeg mi izlazi PWM na motor, napon na mikrokontroleru mi naraste na 6,5 V. Jel netko zna u čemu je problem, kako bih to mogao popraviti? Motor uopce neznam kakav je, znam samo da ga spajam na 12 V, i da ima vec na sebi ugrađen chopper i enkoder. Koristim ATmega8.
Dzenny_assembly
Napredujem
Napredujem
Posts: 118
Joined: 11-09-2014, 04:03

Re: Regulacija brzine DC motora

Post by Dzenny_assembly »

dioda1 wrote: I tek kad spojim pin iz kojeg mi izlazi PWM na motor, napon na mikrokontroleru mi naraste na 6,5 V.
Odkud ti to da pin Mikrokontrolera spajas direktno na motor? Pinovi mikrokontrolera imaju malu struju do neki 20 mA. Za upravljanje el. motorima uvijek koristi neki drajver tj. Integrisano kolo koje je namijenjeno za te svrhe npr. L293NE i slicno. Taj pin na koji si spajao el.motor ti je vec oslabljen tj. tranzistori logickih kola, koji obezbjedzuju napajanje tog pina, su pretrpili veca opterecenja od propisanih. Zato kad nabavis drajver koristi neki drugi pin kojim ces vrsiti PWM regulaciju.

To sa naponom ne treba da te brine nakon sto spojis drajver. El. motor je induktivni potrosac koji ispusta razne oscilacije u krug s kojeg se napaja pa tako da ti instrument pokazuje pogresna ocitanja. Kada spojis drajver te nuspojave netreba da te brinu.
Post Reply